Zavrieť

Porady

kontrola zamestnanca na PN

ekonóm - živnostník
Prosím "poraďákov" o radu: Jedna zo zamestnankýň sa rozhodla, že 4.7.2005 letí do Anglicka, lebo chce dobre zarobiť. Najprv dala 21. 5. 2005 žiadosť o skončenie dohodou §60 ZP bez uvedenia dátumu skončenia. Keď jej bolo oznámené, že vzhľadom k povahe činnosti firmy to nie je možné a firma trvá na 2-mes. výpovednej lehote, tak včera doniesla (vraj od právničky) novú, okamžitú výpoveď, kde je uvedený §70 (asi omyl miesto §69). Pripomínam, že §69 nepripadá v úvahu, pretože nie je naplnená žiadna z uvedených podmienok. Prosím o radu... Vopred vďaka.
Usporiadat
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

willy
Prosím "poraďákov" o radu: Jedna zo zamestnankýň sa rozhodla, že 4.7.2005 letí do Anglicka, lebo chce dobre zarobiť. Najprv dala 21. 5. 2005 žiadosť o skončenie dohodou §60 ZP bez uvedenia dátumu skončenia. Keď jej bolo oznámené, že vzhľadom k povahe činnosti firmy to nie je možné a firma trvá na 2-mes. výpovednej lehote, tak včera doniesla (vraj od právničky) novú, okamžitú výpoveď, kde je uvedený §70 (asi omyl miesto §69). Pripomínam, že §69 nepripadá v úvahu, pretože nie je naplnená žiadna z uvedených podmienok. Prosím o radu... Vopred vďaka.
Čo sa týka §70 ZP - nejedná sa o omyl. Tento paragraf skutočne existuje, definuje však len podmienky pre okamžité skončenie pracovného pomeru. Netreba sa však nechať pomýliť, lebo okamžité skončenie pracovného pomeru je zákonom presne definované.
§68 - hovorí, kedy môže okamžite skončiť PP zamestnávateľ so zamestnancom
§69 - hovorí, kedy môže okamžite skončiť PP zamestnanec so zamestnávateľom.
To, že ona chce ísť do Anglicka ako okamžité skončenie pracovného pomeru skutočne neobstojí a ja to vidím tak, keďže zamestnávateľovi nevyhovuje ukončenie PP "dohodou", tak by tam malo byť riadne ukončenie s 2 mesačnou výpovednou lehotou.
0 0
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

Podľa mňa nie je iná možnosť ako dohoda alebo výpovedná lehota.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Ona bude trvať na svojom a možno 4.7.2005 nenastúpi do práce a nakoniec budete
musieť SPP okamžite pre porušenie prac. disciplíny, "A", ...
0 0
Zuzka11 Zuzka11

Zuzka11 je offline (nepripojený) Zuzka11

No dobre, keď podľa § 70, tak tam musí byť vymedzený dôvod....aký uviedla?
A druhá otázka znie: nemôže vám viac uškodiť ako pomôcť, keď ju nepustíte ?
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Ja by som takého pracovníka hneď pustil, pretože ten už dobre robiť nebude, ak dostane 2 mesačnú vypovednú lehotu. Môže robiť len škodu alebo niečo poškodiť.
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
Nedarí sa mi nájsť súvislosť medzi názvom témy a jej obsahom. Niečo mi uniká?
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
anto
Ja by som takého pracovníka hneď pustil, pretože ten už dobre robiť nebude, ak dostane 2 mesačnú vypovednú lehotu. Môže robiť len škodu alebo niečo poškodiť.
To je síce veľká pravda, ale záleží od povahy práce, ktorú vykonáva. Upratovačku môžeš pustiť zo dňa- na deň. Taká účtovníčka, alebo mzdárka ak je vo firme sama, no neviem.
0 0
willy willy

willy je offline (nepripojený) willy

ekonóm - živnostník
Hronská Iveta
Čo sa týka §70 ZP - nejedná sa o omyl. Tento paragraf skutočne existuje, definuje však len podmienky pre okamžité skončenie pracovného pomeru. Netreba sa však nechať pomýliť, lebo okamžité skončenie pracovného pomeru je zákonom presne definované.
§68 - hovorí, kedy môže okamžite skončiť PP zamestnávateľ so zamestnancom
§69 - hovorí, kedy môže okamžite skončiť PP zamestnanec so zamestnávateľom.
To, že ona chce ísť do Anglicka ako okamžité skončenie pracovného pomeru skutočne neobstojí a ja to vidím tak, keďže zamestnávateľovi nevyhovuje ukončenie PP "dohodou", tak by tam malo byť riadne ukončenie s 2 mesačnou výpovednou lehotou.
Áno, ja viem, že ten paragraf existuje, ale hovorí o tom, že okamžité skončenie musí byť urobené písomnou formou. Dôvody pre takéto skončenie sú však v §69 a ten nebol naplnený. Aj tak vďaka. Mne sa jedná o to, že je to firma s obratom nad 200 mil. ročne, kde je tovar v nemalej hodnote a jednoducho je minimálne neseriózne postaviť zamestnávateľa pred hotovú vec.
0 0
willy willy

willy je offline (nepripojený) willy

ekonóm - živnostník
Firma je zmluvný predajca T-Mobile Slovensko.Bohužiaľ, do výberu nového pracovníka už "kecá" samotný T-Mobile, takže prijať nového nie je také jednoduché. INAK najnovšia novinka... Dievča sa "hodilo PN". Môžme s tým niečo robiť? Veď prvých 10 dní prepláca zamestnávateľ. Môžme jej urobiť kontrolu dodržiavania liečebného režimu. Máte s tým niekto skúsenosť?
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

willy
Áno, ja viem, že ten paragraf existuje, ale hovorí o tom, že okamžité skončenie musí byť urobené písomnou formou. Dôvody pre takéto skončenie sú však v §69 a ten nebol naplnený. Aj tak vďaka. Mne sa jedná o to, že je to firma s obratom nad 200 mil. ročne, kde je tovar v nemalej hodnote a jednoducho je minimálne neseriózne postaviť zamestnávateľa pred hotovú vec.
Však to je jasné. Uvádzate, že firme nevyhovuje, aby takýmto spôsobom bol pracovný pomer ukončený. Ja som chcela len upozorniť na to, že čo tá údajne právnička použila (§70) na ukončenie pracovného pomeru, aby ste sa s tým nedali zmýliť. Taktiež som preto uviedla, že ona (pracovníčka) môže okamžite ukončiť PP len z dôvodov uvedených v §69. Taktiež som uviedla, že odchod na zárobky do Anglicka žiadnemu ustanoveniu tohto paragrafu nezodpovedá, takže by som to riešila tým spôsobom, že keďže ste dostali túto výpoveď písomne, taktiež by som písomne odpovedala v tom zmysle, že výpoveď v zmysle §70 v tomto prípade nie je zo strany zamestnanca legislatívne možná a opäť by som ponúkla zákonom možnú výpoveď a to je s 2 mesačnou lehotou.
0 0
willy willy

willy je offline (nepripojený) willy

ekonóm - živnostník
Maňaska
Nedarí sa mi nájsť súvislosť medzi názvom témy a jej obsahom. Niečo mi uniká?
No, chcel som získať skúsenosti iných na daný problém so zamestnancami. Ak ťa to nudí, nečítaj... Ale vďaka za názor, každý je dobrý a každý si cením. Na porade nie som dlho, takže možno budem musieť formulovať otázky inak.
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

willy
Firma je zmluvný predajca T-Mobile Slovensko.Bohužiaľ, do výberu nového pracovníka už "kecá" samotný T-Mobile, takže prijať nového nie je také jednoduché. INAK najnovšia novinka... Dievča sa "hodilo PN". Môžme s tým niečo robiť? Veď prvých 10 dní prepláca zamestnávateľ. Môžme jej urobiť kontrolu dodržiavania liečebného režimu. Máte s tým niekto skúsenosť?
Áno, taktiež vzhľadom k tomu, že zamestnávateľ platí prvých 10 dní nemoci, podľa zákona môže zamestnanca kontrolovať, či liečebný režim naozaj dodržiava. Ak nedodržiava, má možnosť krátenia výšky PN. Čo je mi jasné, že v tomto prípade je to pracovníčke jedno, lebo si zarobí v Anglicku. Jednoznačne sa jedná o neseriózny postoj z jej strany, ale žiaľ, nejedná sa len o jednu výnimku.
0 0
willy willy

willy je offline (nepripojený) willy

ekonóm - živnostník
Hronská Iveta
Však to je jasné. Uvádzate, že firme nevyhovuje, aby takýmto spôsobom bol pracovný pomer ukončený. Ja som chcela len upozorniť na to, že čo tá údajne právnička použila (§70) na ukončenie pracovného pomeru, aby ste sa s tým nedali zmýliť. Taktiež som preto uviedla, že ona (pracovníčka) môže okamžite ukončiť PP len z dôvodov uvedených v §69. Taktiež som uviedla, že odchod na zárobky do Anglicka žiadnemu ustanoveniu tohto paragrafu nezodpovedá, takže by som to riešila tým spôsobom, že keďže ste dostali túto výpoveď písomne, taktiež by som písomne odpovedala v tom zmysle, že výpoveď v zmysle §70 v tomto prípade nie je zo strany zamestnanca legislatívne možná a opäť by som ponúkla zákonom možnú výpoveď a to je s 2 mesačnou lehotou.
Plne súhlasím. Na prvú žiadosť - dohodou dostala písomnú odpoveď, že firma, vzhľadom k povahe činnosti, súhlasí so skončením pracovného pomeru k 31. 07. 2005, teda ak dala výpoveď 21.5.2005, tak sa jedná o dvojmesačnú výpovednú dobu. Ďakujem. S tou PN nemá nikto skúsenosť?
0 0
willy willy

willy je offline (nepripojený) willy

ekonóm - živnostník
Presne tak. Jednoducho povedala, 4.7. letím... a hodila sa PN. Jedná sa mi o to, či je niekde uvedené, že jej kontrolu urobiť môžme, aby sme sa mali na čo odvolať a v prípade porušenia liečebného režimu vykonať písomný záznam pre krátenie PN. Ja to vidím tak, že ona odletí do Anglicka a niektorý z jej rodičov donesie 31.7. ukončenie PN
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
Ty prepáč, nemyslela som to až tak zle. :-)
Mala som prispevky zobrazene tak, ze tam spociatku naozaj bola rec iba o ukonceni PPV.
0 0
Astep Astep

Astep je offline (nepripojený) Astep

willy
Presne tak. Jednoducho povedala, 4.7. letím... a hodila sa PN. Jedná sa mi o to, či je niekde uvedené, že jej kontrolu urobiť môžme, aby sme sa mali na čo odvolať a v prípade porušenia liečebného režimu vykonať písomný záznam pre krátenie PN. Ja to vidím tak, že ona odletí do Anglicka a niektorý z jej rodičov donesie 31.7. ukončenie PN
§81 ZP bod d /základné povinnosti zamestnanca/ a kedže zamestnávatel prvých 10 kaledarnych dní platí, má aj nárok kontrolovať. Ale pred kontrolou si treba u ošetrujúceho lekára zistiť vychádzky.
0 0
willy willy

willy je offline (nepripojený) willy

ekonóm - živnostník
Astep
§81 ZP bod d /základné povinnosti zamestnanca/ a kedže zamestnávatel prvých 10 kaledarnych dní platí, má aj nárok kontrolovať. Ale pred kontrolou si treba u ošetrujúceho lekára zistiť vychádzky.
Veľmi pekne ďakujem Vám aj všetkým, ktorí sa zapojili do debaty. Gruška
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

willy
Jedná sa mi o to, či je niekde uvedené, že jej kontrolu urobiť môžme, aby sme sa mali na čo odvolať a v prípade porušenia liečebného režimu vykonať písomný záznam pre krátenie PN. Ja to vidím tak, že ona odletí do Anglicka a niektorý z jej rodičov donesie 31.7. ukončenie PN
Hovorí o tom aj Z.č.462/2003 Z.z. o náhrade príjmu pri dočasnej PN, §9 ods.3 dáva povinnosť zamestnancovi dodržiavať počas doby PN liečebný režim a §10 dáva zamestnávateľovi právo vykonať kontrolu, či je liečebný režim dodržaný, má právo vykonať to priamo v obydlí zamestnanca.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Kontrolu dodržiavania liečebného režimu môže vykonať aj zamestnávateľ, ale musí mať vypracovanú smernicu o vykonávaní kontroly, v ktorej je presne popísané, kto, čo , kde a ako. Zápis z kontroly, v prípade, že dôjde k záveru, že bol porušený LR treba odovzdať SP po 10. dni DPN. SP pozastaví vyplácanie ND na 30 dní a celú vec znova prešetrí s vyjadrením ošetrujúceho lekára aj zamestnanca a pravdepodobne tam tiež vyšle kontrolu.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

willy
Prosím "poraďákov" o radu: Jedna zo zamestnankýň sa rozhodla, že 4.7.2005 letí do Anglicka, lebo chce dobre zarobiť. Najprv dala 21. 5. 2005 žiadosť o skončenie dohodou §60 ZP bez uvedenia dátumu skončenia. Keď jej bolo oznámené, že vzhľadom k povahe činnosti firmy to nie je možné a firma trvá na 2-mes. výpovednej lehote, tak včera doniesla (vraj od právničky) novú, okamžitú výpoveď, kde je uvedený §70 (asi omyl miesto §69). Pripomínam, že §69 nepripadá v úvahu, pretože nie je naplnená žiadna z uvedených podmienok. Prosím o radu... Vopred vďaka.
Pozrela som si celú túto tému a môžem len konštatovať, že zamestnankyňa asi nepatrí medzi práve zodpovednosťou oplývajúcich pracovníkov. Na druhej strane ale nechápem celkom postup zamestnávateľa, nakoľko od 21.5 uplynula už dosť dlhá doba a nájsť zamestnanca nepovažujem za taký neriešiteľný problém. Aj keď bol zamestnávateľ do včerajšieho dňa v tom, že prac.pomer skončí až 31.7.2005, už snáď podnikol nejaké kroky v tomto smere. Okrem toho celkom dobre nechápem, prečo zasahuje T-mobile do výberu pracovníka zmluvného partnera, teda pokiaľ nemá takéto právomoci (ale to by sa mi teda nepáčilo, keby mi niekto kecal do toho, ktorého zamestnanca áno a ktorého nie). No a zase na obranu tej zamestnankyne musím napísať, že trochu chápem aj ju, že si chce lepšie zarobiť, len to mohla oznámiť o tých 22 dní skôr...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať