Zavrieť

Porady

Vznik spoločnosti - základné imanie - kurz NBS

Dobrý deň Vám prajem,

môžete mi, prosím Vás, poradiť? Spoločnosť (s.r.o.) vznikla v decembri 2008. Založená bola v novembri 2008. Základné imanie má zapísané v eurách. Aký kurz NBS (z ktorého dňa) by sa mal použiť pri účtovaní upísaného základného imania (ku dňu vzniku bolo toto základné imanie aj splatené - základné imanie bolo splatené už pri podpise spoločenskej zmluvy z novembra 2008)?

Viem, že v novozaložených firmách sa začína účtovať až dňom vzniku (zápisu do Obchodného registra). Má sa teda použiť kurz NBS platný v deň vzniku s.r.o.? Ale vklad bol splatený v plnom rozsahu v novembri 2008 (pri podpise spoločenskej zmluvy) a postupy účtovania v § 2 vravia "Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň.......vkladu do obchodnej spoločnosti...." tak váham, či sa nemá použiť kurz platný v deň splatenia vkladov.

Ďakujem pekne za Vaše cenné rady!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    emarosl Pozri príspevok
    Dobrý deň Vám prajem,

    môžete mi, prosím Vás, poradiť? Spoločnosť (s.r.o.) vznikla v decembri 2008. Založená bola v novembri 2008. Základné imanie má zapísané v eurách. Aký kurz NBS (z ktorého dňa) by sa mal použiť pri účtovaní upísaného základného imania (ku dňu vzniku bolo toto základné imanie aj splatené - základné imanie bolo splatené už pri podpise spoločenskej zmluvy z novembra 2008)?

    Viem, že v novozaložených firmách sa začína účtovať až dňom vzniku (zápisu do Obchodného registra). Má sa teda použiť kurz NBS platný v deň vzniku s.r.o.? Ale vklad bol splatený v plnom rozsahu v novembri 2008 (pri podpise spoločenskej zmluvy) a postupy účtovania v § 2 vravia "Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň.......vkladu do obchodnej spoločnosti...." tak váham, či sa nemá použiť kurz platný v deň splatenia vkladov.

    Ďakujem pekne za Vaše cenné rady!
    Použiješ kurz NBS zo dňa zápisu do obchodného registra.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Prvým dňom, ktorým môžeš účtovať účt.prípady, je deň vzniku spoločnosti, teda deň zápisu do OR.

    heles je offline (nepripojený) heles

    heles
    Podľa postupov účtovania :dňom uskutočnenia účt.prípadu je deň vkladu do obchodnej spoločnosti, takže podľa mňa ak bola sro založená v novembri 2008 a bol splatený aj vklad do obch.spoločnosti použije sa tento kurz a nie kurz - deň vzniku v sro.
    Ak sa mýlim opravte ma.

    emarosl je offline (nepripojený) emarosl

    emarosl
    heles Pozri príspevok
    Podľa postupov účtovania :dňom uskutočnenia účt.prípadu je deň vkladu do obchodnej spoločnosti, takže podľa mňa ak bola sro založená v novembri 2008 a bol splatený aj vklad do obch.spoločnosti použije sa tento kurz a nie kurz - deň vzniku v sro.
    Ak sa mýlim opravte ma.
    Ďakujem, Heles, aj za tvoj názor.

    Ja som ešte prechádzal zákon o účtovníctve spolu s postupmi a prikláňam sa skôr k názoru KvetkaK a Martinius. Vychádzal som z nasledovného:

    1. V zmysle§ 4 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve účtovné jednotky vedú účtovníctvo odo dňa svojho vzniku, kedy otvárajú svoje účtovné knihy. To znamená, že výdavky, ktoré s.r.o. vznikli v období medzi založením a vznikom, sa účtujú s dátumom jej vzniku.

    Pozn.
    Podľa § 62 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník spoločnosť vzniká dňom, ku ktorému bola zapísaná do obchodného registra.

    2. V zmysle§ 4 ods. 7 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve účtovné jednotky sú povinné viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách slovenskej meny (Sk). V prípade základného imania, pohľadávok a záväzkov, podielov, cenných papierov, derivátov, cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v slovenskej mene aj v cudzej mene.

    3. Podľa § 2 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve platí, že predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o

    a) stave a pohybe majetku,
    b) stave a pohybe záväzkov,
    c) rozdiele majetku a záväzkov,
    d) výnosoch,
    e) nákladoch,
    f) príjmoch,
    g) výdavkoch,
    h) výsledku hospodárenia účtovnej jednotky,
    (ďalej len „účtovné prípady").

    To znamená, že predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o stave a pohybe majetku, o stave a pohybe záväzkov, o rozdiele majetku a záväzkov, o výnosoch, o nákladoch, o príjmoch, o výdavkoch a o výsledku hospodárenia účtovnej jednotky. Zákon tieto skutočnosti označuje ako účtovné prípady. Ako z uvedeného vyplýva, súčasťou predmetu účtovníctva je aj účtovanie o rozdiele majetku a záväzkov. Je to všeobecný pojem, ktorý možno aplikovať na všetky účtovné jednotky. Napr., pri účtovných jednotkách, ktoré sú podnikateľmi, rozdiel majetku a záväzkov predstavuje vlastné imanie (vlastné zdroje krytia majetku – účty účtových skupín 41 až 43), v rozpočtových organizáciách sú to fondy (napr. majetkové fondy).

    4. Postupy účtovania v § 2 vravia "Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň .... vkladu do obchodnej spoločnosti...."

    Záver:
    Účtovná jednotka vedie účtovníctvo až odo dňa svojho vzniku. Predmetom tohto účtovníctva sú účtovné prípady. Účtovné prípady môžu nastať najskôr v deň vzniku spoločnosti (a to aj napriek skutočnosti, že postupy účtovania v § 2 vravia "Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň .... vkladu do obchodnej spoločnosti...."). Základné imanie v cudzej mene sa preto musí prepočítať na Sk a použije sa kurz NBS platný v deň vzniku spoločnosti.

    Čo si o tom myslíte, prosím Vás?
    Naposledy upravil emarosl : 07.03.09 at 08:43

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    emarosl Pozri príspevok
    Súhlasíte so mnou, prosím Vás? Ďakujem krásne za všetky cenné rady!
    Ja s Tebou úplne súhlasím, ale to som Ti už predtým aj sama potvrdila.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Prosím Vás a prepočítava sa nejako toto základné imanie ku koncu roka konverzným kurzom? (k 31.12.2008) Mám ZI v eurách a aj obchodný podiel v inej sro v eurách a teraz neviem či to mám prepočítať alebo nechať tak a až v roku 2009 to dať na KR? toto mi nejako ubehlo... Prosím o radu.

    Susan je offline (nepripojený) Susan

    Susan
    rommy Pozri príspevok
    Prosím Vás a prepočítava sa nejako toto základné imanie ku koncu roka konverzným kurzom? (k 31.12.2008) Mám ZI v eurách a aj obchodný podiel v inej sro v eurách a teraz neviem či to mám prepočítať alebo nechať tak a až v roku 2009 to dať na KR? toto mi nejako ubehlo... Prosím o radu.
    Aj mna by zaujimalo vyssie uvedene, ale tiez som nedostala odpoved. U mna sa jedna o a.s. a nie s.r.o. Pripajam sa teda tiez k prosbe o pomoc. Dakujem.

    ZUZULAZU je offline (nepripojený) ZUZULAZU

    ZUZULAZU
    emarosl Pozri príspevok
    Ďakujem, Heles, aj za tvoj názor.

    Ja som ešte prechádzal zákon o účtovníctve spolu s postupmi a prikláňam sa skôr k názoru KvetkaK a Martinius. Vychádzal som z nasledovného:

    1. V zmysle§ 4 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve účtovné jednotky vedú účtovníctvo odo dňa svojho vzniku, kedy otvárajú svoje účtovné knihy. To znamená, že výdavky, ktoré s.r.o. vznikli v období medzi založením a vznikom, sa účtujú s dátumom jej vzniku.

    Pozn.
    Podľa § 62 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník spoločnosť vzniká dňom, ku ktorému bola zapísaná do obchodného registra.

    2. V zmysle§ 4 ods. 7 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve účtovné jednotky sú povinné viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách slovenskej meny (Sk). V prípade základného imania, pohľadávok a záväzkov, podielov, cenných papierov, derivátov, cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v slovenskej mene aj v cudzej mene.

    3. Podľa § 2 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve platí, že predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o

    a) stave a pohybe majetku,
    b) stave a pohybe záväzkov,
    c) rozdiele majetku a záväzkov,
    d) výnosoch,
    e) nákladoch,
    f) príjmoch,
    g) výdavkoch,
    h) výsledku hospodárenia účtovnej jednotky,
    (ďalej len „účtovné prípady").

    To znamená, že predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o stave a pohybe majetku, o stave a pohybe záväzkov, o rozdiele majetku a záväzkov, o výnosoch, o nákladoch, o príjmoch, o výdavkoch a o výsledku hospodárenia účtovnej jednotky. Zákon tieto skutočnosti označuje ako účtovné prípady. Ako z uvedeného vyplýva, súčasťou predmetu účtovníctva je aj účtovanie o rozdiele majetku a záväzkov. Je to všeobecný pojem, ktorý možno aplikovať na všetky účtovné jednotky. Napr., pri účtovných jednotkách, ktoré sú podnikateľmi, rozdiel majetku a záväzkov predstavuje vlastné imanie (vlastné zdroje krytia majetku – účty účtových skupín 41 až 43), v rozpočtových organizáciách sú to fondy (napr. majetkové fondy).

    4. Postupy účtovania v § 2 vravia "Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň .... vkladu do obchodnej spoločnosti...."

    Záver:
    Účtovná jednotka vedie účtovníctvo až odo dňa svojho vzniku. Predmetom tohto účtovníctva sú účtovné prípady. Účtovné prípady môžu nastať najskôr v deň vzniku spoločnosti (a to aj napriek skutočnosti, že postupy účtovania v § 2 vravia "Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň .... vkladu do obchodnej spoločnosti...."). Základné imanie v cudzej mene sa preto musí prepočítať na Sk a použije sa kurz NBS platný v deň vzniku spoločnosti.

    Čo si o tom myslíte, prosím Vás?
    Zdravim Vas,

    precitala som si tu dost clankov o zalozeni s.r.o. Ja mam tiez sro, zalozena je 4.9 a vznikla zapisom do OR 25.9.2008,ZI je 5000EUR, a je splatene v plnej vyske pred podanm navrhu na zapis spolocnosti do OR.
    Moje uctovanie je nasledovne:
    353/411 pouzijem kurz zo dna 25.9 /datum vzniku/
    378/353 - splateny vklad pred vznikom spolocnosti tiez pouzijem kurz zo dna 25.9 -
    toto vsetko mi vstupuje do otvaracej suvahy
    nasledne uctujem 211/378 vklad ZI do pokladne - tiez pouzijem kurz zo dna 25.9.
    Na konci roka prepocitavam len ucet 211?
    Su tieto kurzy NBS spravne? Nikde inde mi nevznikne kurzovy rozdiel?
    Dakujem dopredu za kazdu odpoved!
    -

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    prosím Vás aká je hodnota zákadného imania v s.r.o. a akciovej spoločnosti v eurách? Našla som v knihách že je to u s.r.o. 5000 eur ( len mi to nesedí pri prepočte na tých bývalých 200 000 Sk )a u akciovky 33 000 eur, je to správne? Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.