Zavrieť

Porady

rozdelenie domu na 2 bytove jednotky, velmi zamotane!

Dobry den, mam otazku na vysporiadanie nehnutelnosti, rod.domu skladajuceho sa z dvoch identickych bytovych jednotiek, garaze a spolocneho schodiska.. Manzelia dom postavili pred 30 rokmi, neskor bola nutena manzelka dom opustit (kv.fyzickym utokom manzela) a nasledoval rozvod. Po rozvode bolo preslo konanie o bezpodielovom vlastnictve. Cele obdobie az doteraz uz ex-manzelka dom neuziva-la (exmanzelom braneny vstup). Asi pred pol rokom sa dozvedela, ze ex-manzel je velmi zadlzeny a svoje dlhy chce riesit predajom polovicky nehnutelnosti incl.polovicky pozemku. Uz dostal aj zalohu, a rodina, ktora by polovicu domu chcela odkupit sa uz do polovice domu nastahovala (napriek upozorneniu exmanzelkou, ze dom nie je vysporiadany), dokonca tu rodina zrealizovala male stavebne upravy
Situaciu skomplikoval exmanzel, ktory pred niekolkymi rokmi do vysporiadaneho nehnutelneho majetku (1/1) vniesol podvodom chaos (chcel na katastri dat na zaklade nepravdiveho stavu zapisat 3/4 nehnutelnosti na svoje meno a na exmanzelku iba 1/4). Na katastri mu to ciastocne preslo, no manzelka stav napadla a na veci je plomba, caka sa na vyrok sudu. Momentalne sa exmanzelia predsa dohodli na vlastnictve nehnutelnosti 1/4 a 1/4 pre exmanzela a 1/4 a 1/4 pre exmanzelku mimosudnou cestou a pol a caka sa na juridicke osetrenie pripadu a na zapis do katastra (stary stav polovica a polovica). Bohuzial sa pred podpisom zmluvy neurobila dohoda co v skutocnosti dane polovice nehnutelnosti maju obsahovat.

Exmanzelka si po zapise na katastri bude narokovat pristup do domu (hornej polovice, dolnu obyva exmanzel). Problemom je rodina, ktora uz hornu polovicu domu obyva a robi si naroky na odkupenie polovice nehnutelnosti. Exmanzelka sa obava, ze po zapise skutocnosti (1/1 do katastra) sa do domu opat nedostane , v hornej polovici ostane byvat rodina, ktora si polovicu nehnutel. odkupi a v dolnej, velmi zanedbanej polovici ostane byvat exmanzel. Manzelka si je vedoma, ze bude ako prva oslovena na odkupenie nehnutelnosti, bohuzial, nema na kupu financne prostriedky.
Otazky na vas:
1. Je mozne este pred zapisom do katastra urobit dohodu o deleni nehnutelnosti ako by toto delenie malo prebenut v praxi ?
2. Ako prebieha v takomto pripade delenie nehnutelnosti (domu a pozemku) medzi 2 majitelov?
3.Moze si exmanzelka robit naroky pri deleni nehnutelnosti?
Treba spomenut, ze exmanzelka moze vydokladovat nasledovne skutocnosti:
- pozemok dostali este ako manzelia ako stavebny pozemok do daru od manzelkynej mamy
- exmanzelka pocas spoluzitia a aj po odchode z domu splatila vysiu cast pozicky (3/4 zo spolocnej hypoteky)
- na stavbu domu predala exmanzelka pri zacati stavby svoj 2 izbovy byt ziskanu sumu vlozila do stavby domu
Dakujem a s pozdravom Siska
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Veľmi sa jej čudujem, že to doteraz neriešila. Keďže tam nebýva, asi ten dom tak nepotrebuje. Prečo to nepredať a kúpiť si dom s jedným bytom?

  Rodinný dom nejde reálne rozdeliť. Ani nemožno predať akúkoľvek časť bez jej súhlasu, lebo práva a povinnosti k spoločnej veci majú všetci spoluvlasníci, a spoločné a nerozdielne. Teda mohla napadnúť prevod "jeho" časti.

  Ani sa nebudem rozpisovať o vysporiadaní peňažnej hodnoty majetku, lebo sa mi zdá, že všetko čo robí, robí zle. Ono to nie je ani také zamotané ako zanedbané. Prečo sa neporadí s právnikom?
  Cela vec je uz vyse 20 r na sude, exmanzel vymysla stale podvody ako exmanzelku oficialne z vlastnictva celej nehnutelnosti vymazat. Exmanzelka byva v prenajme, zaujem o nehnutelnost ma, no je jej braneny pristup (fyzicke napadanie, stvanie psa a pod.). Vzhladom na velke dlhy exmanzela a jeho snahy o predaj bol exmanzel nuteny sa predsa obratit na exmanzelku a ma snahu o vysporiadanie majetku. Podotykam, exmanzelka nebola informovana o rodine kt. dom obyva (rodina uziva jej cast). Exmanzelka sa snazi o zachovanie (casti) nehnutelnosti, za touto je velka zahrada (vlastnik surodenci exmanz.) s moznostou zmeny na staveb. parcelu, no je bez pristupovej cesty.

  rozdelenie domu na 2 bytove jednotky, velmi zamotane!

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.