Zavrieť

Porady

Ucet 481

Dobry den, chcela by som poprosit o radu ohladne "481". Stav k 01.01.2008 je 3.498,- Sk na strane DAL. V roku 2008 sme vyradovali majetok, ktory sa v r.2007 doodpisoval a tvoril cast sumy zo "481". Aky dopad ma na 481 vyradenie nejakeho majetku z uctovnictva? Ako účtovať?

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katulik82 je offline (nepripojený) katulik82

    katulik82
    Ahojte môžete mi prosím poradiť
    mám do majetku na účely daňových a účtovných odpisov zahŕňať aj pozemok i keď sa neodpisuje? lebo ja mám daňovú cenu cca 70 tisíc ale účtovnú 500 tisíc a je tam potom veľký rozdiel medzi ÚZC a DZC. Ak mi viete niekto poradiť prosím budem veľmi rada ďakujem

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    katulik82 Pozri príspevok
    Ahojte môžete mi prosím poradiť
    mám do majetku na účely daňových a účtovných odpisov zahŕňať aj pozemok i keď sa neodpisuje? lebo ja mám daňovú cenu cca 70 tisíc ale účtovnú 500 tisíc a je tam potom veľký rozdiel medzi ÚZC a DZC. Ak mi viete niekto poradiť prosím budem veľmi rada ďakujem
    A ako ti vznikol ten rozdiel (cena obsahuje aj ocenenie napr. nerastných surovín)?
    Pozemok v zmysle postupov účtovania sa účtuje v triede 0, 03 – Dlhodobý hmotný majetok - neodpisovaný na účte 031...
    Podľa ustanovení § 23 ZoDP sú pozemky z odpisovania vylúčené...

    katulik82 je offline (nepripojený) katulik82

    katulik82
    Ahoj Štefan
    ďakujem za odpoveď. Rozdiel mi vznikol z pohľadu vkladu pozemku navýšenie ZI akciovej spoločnosti. Cena pozemku kúpna bola 70 tis. ale ocenený znalcom bol na 500 tis. preto ten rozdiel. Ešte raz ďakujem tiež som si myslela že to tam nemám dávať ale nebola som si 100 % istá

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    48912 Pozri príspevok
    Dobry den, chcela by som poprosit o radu ohladne "481". Stav k 01.01.2008 je 3.498,- Sk na strane DAL. V roku 2008 sme vyradovali majetok, ktory sa v r.2007 doodpisoval a tvoril cast sumy zo "481". Aky dopad ma na 481 vyradenie nejakeho majetku z uctovnictva? Ako účtovať?

    Dakujem.
    Takže po poriadku, odloženú daň počítaš len v prípade rozdielu medzi účtovnou a daňovou zostatkovou hodnotou, ak si v roku 2007 majetok doodpisovala aj účtovne, aj daňovo, tento fakt ti vstúpil do odloženej dane už v roku 2007, tým pádom v roku 2008 ti už nemá prečo ovplyvniť ODZ.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    katulik82 Pozri príspevok
    Ahojte môžete mi prosím poradiť
    mám do majetku na účely daňových a účtovných odpisov zahŕňať aj pozemok i keď sa neodpisuje? lebo ja mám daňovú cenu cca 70 tisíc ale účtovnú 500 tisíc a je tam potom veľký rozdiel medzi ÚZC a DZC. Ak mi viete niekto poradiť prosím budem veľmi rada ďakujem
    No to je veľmi zaujímavé, ale po poriadku:

    Podľa slov.účt.štandardov nie je možné preceniť majetok, teda ani pozemky nad obstarávaciu cenu, iba ak účtuješ podľa IFRS a samozrejme vtedy musí existovať trh alebo mať posudok od znalca.
    Ak účtuješ podľa SÚŠ, nechápem, ako môžete mať účtovnú hodnotu pozemku vyššiu ako daňovú, to je blbosť. Účtovná hodnota pozemku môže ísť iba smerom dole pomocou opravných položiek, teda pod obstarávaciu cenu, ktorá ti tvorí "daňovú zostatkovú hodnotu", iba v tomto prípade by sa dalo účtovať o odloženej dani. Ak ani opravné položky netvoríš, žiaden rozdiel medzi daňovou a účtovnou zostatkovou hodnotou ti nevzniká.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.