Zavrieť

Porady

DPH na kovový odpad

kaba kaba

kaba je offline (nepripojený) kaba

Dobrý večer, prosím o radu ohľadne zmien v DPH.
Týka sa to §69 a nového odseku 12, kde sa hovorí, že pri dodaní
kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť
daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný.
Živnostník, platiteľ DPH nakupuje kovový odpad bez DPH / od občanov /
a s DPH z výroby alebo od iných firiem zaoberajúcimi sa zberom druhotných
surovín. Všetok tovar ďalej predáva tuzemským spracovateľom odpadu s DPH.
Ako sa bude jeho týkať §69 odsek 12 ?
Ďakujem
Usporiadat
Robertoz Robertoz

Robertoz je offline (nepripojený) Robertoz

Zdravim,

vie to prosim niekto zodpovedat. aj mna by to zaujimalo
R.
0 0
martinapo77 martinapo77

martinapo77 je offline (nepripojený) martinapo77

toto sa pise v dovodovej sprave k novele zakona

Za účelom eliminácie daňových podvodov v obchodoch s drahými kovmi a kovovým šrotom a odpadom sa navrhuje zaviesť tuzemský sektorový reverse charge mechanizmus, čo znamená, že povinnosť platiť daň bude prenesená na príjemcu tovaru.
0 0
Iruška Iruška

Iruška je offline (nepripojený) Iruška

Prosím odkedy platí táto zmena na kovový odpad. Rozumien tomu tak, že platiteľ DPH, ktorý nakupuje železný šrot od firiem, vžy to bude bez DPH. Keď on predá šrot inej firme na spracovanie vystaví faktúru s DPH? alebo bez DPH ?/SZČO zaoberajúca sa výkupom železného šrotu/ Ďakujem za usmernenie
0 0
martinapo77 martinapo77

martinapo77 je offline (nepripojený) martinapo77

Iruška Pozri príspevok
Prosím odkedy platí táto zmena na kovový odpad. Rozumien tomu tak, že platiteľ DPH, ktorý nakupuje železný šrot od firiem, vžy to bude bez DPH. Keď on predá šrot inej firme na spracovanie vystaví faktúru s DPH? alebo bez DPH ?/SZČO zaoberajúca sa výkupom železného šrotu/ Ďakujem za usmernenie
no plati to do 1.4.2009, podľa mňa to bude platiť presne opačne ako Iruška píšeš. DPH bude platiť u príjemcu kovového šrotu, Faktúry pri predaji sa budú vystavovať bez DPH s uvedením § 69 ods. 12.
mne to tak vychádza
1 0
Iruška Iruška

Iruška je offline (nepripojený) Iruška

Ďakujem pekne za usmernenie. Poradte ešte kde nájdem tú novelu lebo som to nikde nemohla nájst. Ešte nemám v tom jasno, čo s blokmi napr. za drobný nákup,naftu atď. môže si odpočítať DPH na vstupe, alebo sa použije koeficient. som z toho dobre dopletená. Ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
martinapo77 martinapo77

martinapo77 je offline (nepripojený) martinapo77

Zákon č. 83/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty

staci dat vyhladat na www.zbierka.sk
0 0
Iruška Iruška

Iruška je offline (nepripojený) Iruška

Ďakujem
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
martinapo77 Pozri príspevok
Zákon č. 83/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty

staci dat vyhladat na www.zbierka.sk
Keď neocení pýtajúci sa, oceňujem ja. Len keby sa použili vyhľadávače...
A nakoniec, Zákon o DPH je aj na tejto stránke.
0 0
Miska 1 Miska 1

Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

Áno zákon o DPH je tam ale tam nieje ten platný od 1.4.2009.Ten som našla na stránke www.nrsr.sk .
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

martinapo77 Pozri príspevok
no plati to do 1.4.2009, podľa mňa to bude platiť presne opačne ako Iruška píšeš. DPH bude platiť u príjemcu kovového šrotu, Faktúry pri predaji sa budú vystavovať bez DPH s uvedením § 69 ods. 12.
mne to tak vychádza
Tiež sa ma to týka. To znamená, že ak bude faktúra od SZČO č.1 vystavená bez DPH, tak potom SZČO č.2, ktorý kovový odpad prijal, si bude musieť DPH sám vypočítať aby si ho uplatnil na vstupe vo svojom DP DPH ?
Ďakujem
0 0
M@jka M@jka

M@jka je offline (nepripojený) M@jka

mama 2 dcérok, ktorá po dlhšej MD sa opäť vrhá do účtovníckeho sveta zákonov a nariadení ...viac
Tiež sa ma to týka a nemám v tom úplne jasno. Ak si konečný prijímateľ, tak urobíš tzv."samozdanenie" DPH na vstupe a DPH na výstupe, ale čo v takom prípade ak to predávaš ďalej, teda nie si konečný spracovateľ kovového odpadu? Vtedy nerobíš samozdanenie, ale opäť fakturuješ bez DPH s odvolávkou na "reverse change"a v ktorom riadku DPH sa to potom uvádza, ako oslobodené? A vstupuje to potom do koeficientu?
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Táto novela zákona o DPH sa týka aj môjho klienta. Vie prosím niekto o nejakom usmernení k spomínanej fakturácii s odvolávkou na §69 odst.12?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... posúvam...

Novela už platí, v praxi treba podľa nej postupovať - vie niekto niečo bližšie ???
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Zatiaľ som našiel len pár útržkovitých vyjadrení, napr.:

1. Samozdanenie sa uplatní , ak dodávateľom aj odberateľom je platiteľ DPH; podľa toho výkup od firiem neplatiteľov a občanov sa režim nemení,

2. samozdanenie sa týka zdaniteľných (tak je to zdaniteľný obchod, alebo oslobodený keď plátca DPH predajca neuvedie DPH) obchodov s kovovým odpadom, ak miesto ich dodania je v SR a miesto určenia dodania tovaru je tiež v SR - čo to presne obnáša? že predajca je v SR a aj výkupca je v SR ? alebo že pri výkupe treba vedieť, kde bude smerovať tovar ??? resp. tieto podmienky u neplátcov a občanov nemusia byť sledované (skúmané)?
0 0
M@jka M@jka

M@jka je offline (nepripojený) M@jka

mama 2 dcérok, ktorá po dlhšej MD sa opäť vrhá do účtovníckeho sveta zákonov a nariadení ...viac
Myslím, že dôležité je iba , že predajca aj výkupca je v SR a smerovanie tovaru pri nákupe nás nemusí zaujímať, pretože predajca na nás preniesol svoju daňovú povinnosť, teda pri nákupe "samozdaňujeme", smerovanie tovaru nás bude zaujímať až pri ďalšom predaji tohoto tovaru a to či je náš nákupca platiteľ DPH ak nie je, tak zdaňujeme ako do 31.03.2009 , ak je platiteľ DPH tak nezdaňujeme, ale svoju daň. povinnosť prenášame na neho, s tým že vo FA uvedieme odvolávku na § 69 odst.12, resp. čl.199 odst.1 písm.d smernice Rady 2006/112/ES, ale v tomto prípade asi skôr iba §69 odst.12 a ak tovar smeruje do iného štátu EU, tak tiež nezdaňujeme, ale použijeme odv.na § 43 - zák.DPH. Tak som to pochopila ja, ak sa mýlim a niekto viete o tom viac,opravte alebo doplňte!!!
0 0
anamary anamary

anamary je offline (nepripojený) anamary

Mňa by ešte zaujímalo, či predaj kovového šrotu s oslobodením (oslobodenie sa musí podľa § [FONT='Arial','sans-serif']71 ods. 7[/FONT] uviesť na faktúre) vchádza do výpočtu ročného koeficientu DPH podľa §50 ods.2. Do 31.3.2009 vchádzal do čitateľa aj menovateľa ako hodnota z r.3. Od 1.4.2009 pravdepodobne predávajúci už nebude uvádzať v DP hodnotu z takejto odoslanej faktúry.
Naopak, príjemca ako kupujúci musí vykonať tzv. samozdanenie, a hodnotu dopočítanej dane uvedie v r. 09 a 10 a súčasne aj v r. 19, výsledná hodnota daňovej povinnosti z faktúry je 0.00. Pôvodne hodnota z r. 09 nevchádzala do výpočtu ročného koeficientu, predpokladám, že ani z takejto prijatej faktúry nejde do koeficientu. Vie mi to už niekto potvrdiť?
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
posúvam tému - kovový šrot a DPH. Vie už niekto niečo bližšie?
Budem už jednému klientovi vystavovať faktúru za predaj kovového odpadu. Momentálne v mojom softe /pracujem v Pohode/ nemám ešte v ponuke členenie DPH s odvolávkou na § 69 odst.12, takže to tam doplním ručne a faktúrovať budem bez DPH. No dúfam, že než skončí mesiac apríl, ujasní sa, kde sa mi tento predaj a taktiež transakcie pri nákupe kovošrotu objavia v tlačive DPH, prípadne či budú nové tlačivá.
0 0
M@jka M@jka

M@jka je offline (nepripojený) M@jka

mama 2 dcérok, ktorá po dlhšej MD sa opäť vrhá do účtovníckeho sveta zákonov a nariadení ...viac
Vyšiel vzor nového daňového priznania Oznámenie MF SR v čiastke 119/2009, zverejnené vo FS 6/2009, platné od 01.04.2009, ale nejako mi nefunguje stránka MF SR,nedá sa otvoriť. Tiež dopisujem na vyšlých FA odvolávku na uvedený § ručne a dúfam, že v priebehu týždňa sa dopracujeme ku všetkým potrebným info.
0 0
M@jka M@jka

M@jka je offline (nepripojený) M@jka

mama 2 dcérok, ktorá po dlhšej MD sa opäť vrhá do účtovníckeho sveta zákonov a nariadení ...viac
Vzor DP -DPH je v prílohe opatrenia č. MF/10415/2009-73, finančný spravodaj č.6/2009
0 0
M@jka M@jka

M@jka je offline (nepripojený) M@jka

mama 2 dcérok, ktorá po dlhšej MD sa opäť vrhá do účtovníckeho sveta zákonov a nariadení ...viac
Poučenie k vyplneniu DP DPH je v opatrení č. MF/12959/2009-73, potvrdenie k DP v opatrení č. MF/12961/2009-73 .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať