Zavrieť

Porady

Ako podnikať a neutopiť sa v kríze

jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Podnikám od začiatku až do teraz (1991 až 2009) a vždy sa našiel nejaký ten problém. Problémy boli vždy, ale vždy sa našlo nejaké to riešenie a išlo sa ďalej. Za tie roky som spoznal veľa ľudí, dodávateľov, zákazníkov, kolegov aj konkurentov.
V poslednej dobe som sa viacerých popýtal na ich názor, ako ďalej. Nikto nič nevie, alebo nepovie. Posťažoval som sa, že mi už akosi dochádzajú dobré nápady a riešenia a že sa cítim vyhoretý. Každý mi hovorí, že je blbá doba a že u mňa sa o vyhorení uvažovať nedá. Vraj treba počkať, čo bude ďalej a uvidíme.
Som komunikatívny typ a preto nemám problém debatovať aj o chúlostivých otázkach.Viem sa pobaviť aj s konkurentom o zákazníkoch, ako si konkurenciou navzájom znižujeme zisk, ako nám ubúdajú končiaci zákazníci, ako pribúda nová garážová či obývačková konkurencia. ( konkurencia, ktorá nemá náklady )

Vedel som sa pre istotu preorientovať aj na ďalší odbor. Pri tom som zistil, že beriem zárobok iným, že tým podporujem konkurenciu a znižujem im marže. Mne to trochu pomáha, ale im to niekoľkonásobne škodí. Vidím, že to nie je tá najsprávnejšia cesta. ( sú náklady, ktoré je nutné pokryť pre chod a rozvoj )

Trh sa nafúknuť nedá a ten trh čo máme, sa nám ešte aj zmenšuje.

Poznáte nejaké východiská, ako to prečkať a pritom nezbankrotovať? Straty narastajú a kapitál ubúda každý deň. Keď nič neurobíme, príde nula a potom mínus. Z ničoho sa ťažko začína, ale z mínusu ešte ťažšie. Viem, že je aj hranica, z pod ktorej je to nemožné.
Naposledy upravil jar88 : 11.03.09 at 11:58 Dôvod: doplnenie v zátvorkách
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Ahoj, myslím, že to všetko vidíš zbytočne čierne( to vidieť aj podľa tvojho písma)- neboj sa, bude dobre, tá kríza onedlho prejde a budeme silnejší a skúsenejší!!! A tu krízu si ľudia vyrábajú aj sami- držia peniaze a nič nekupujú, treba aby dali peniaze do obehu a nie ich držať v pančuche..., Takže neboj, - BUDE DOBRE....
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ja by som teda nespoliahal na to, ze to vyriesi cas. Mne nakup ucebnic za par tisic Sk priniesol viditelny obrat k lepsiemu. Ak to mam odhadnut, zisk z takto investovanych penazi prisiel v pomere asi 1:1000. Lenze - samozrejme neratal som svoj cas na studium tych knih, ani cas na rozmyslanie, ako implementovat precitane do mojho konkretneho biznisu. Boli to mesiace tvrdej driny. Ale taky impuls niekedy dost pomoze.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Taky dobry recept ako pozadujes na prezitie by sa, myslim, dnes kazdemu zisiel. Je tazko jednostranne sa rozhodnut. Keby to niekdo v dnesnej dobe vedel, tak ma Nobelovu cenu. Tato kriza ma iny priebeh ako ta pred 80-tymi rokmi, takze ani z tej sa nemozeme poucit. Ako spomina misomiso, aj samostudiom sa da zlepsit situacia, ale tiez zalezi, v akom obore a s akou komoditou podnikas. Mne by to, bohuzial, moc nepomohlo, lebo podnikam v stavebnictve a to je take, ako vidis, nema moc dobre vyhlady do buducnosti. Zmenit od zakladu sposob a komoditu podnikania je tiez nemozne. Denne vybavim 200 telefonatov a mailov na ponuku dodavky tovaru, ale zakaznikov je velmi-velmi malo. Takze usudzujem, ze problem s odbytom je celoplosny a snazim sa zatial s tym bojovat. DOKEDY? To neviem. ( podnikam 19 rokov )
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Lenže neviem, kedy bude to onedlho a o čo budeme silnejší. V čom vidíte tu silu ?
Ja si myslím, že sila podnikateľa je v dobrom úsudku a hlavne v kapitále. Naviac, ak máte výrobu, každý deň niečo stojí aj keď sa nevyrába. Potom čakanie na to "onedlho", môže byť aj poriadne drahé. Môže byť aj drahšie, ako to načo máte a pančucha môže byť aj prázdna...
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

misomiso
Práve ten čas som mal na mysli a hlavne to, že nám teraz nepomáha, ale skôr škodí.
Teraz je čas na študovanie kníh poriadne drahý a to čo máte naštudované je váš náskok pred ostatnými vo vašom biznise.
Môžete prezradiť, čím sa zaoberáte ? Hlavne pre vytvorenie si obrazu.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Vegamizi, hlavne toto som mal na mysli. Podnikáte v stavebníctve, ale rovnaké je to všade.
Podnikáte kroky (zatiaľ sa snažím s tým bojovať atd..), ale dokedy to neviem. To je tá hlavná otázka, dokedy bojovať a o čo sa vlastne usilovať. Čo zachrániť, ako to zachrániť a prečo ?
Čo je to najdôležitejšie ?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

wegamizi Pozri príspevok
Taky dobry recept ako pozadujes na prezitie by sa, myslim, dnes kazdemu zisiel. Je tazko jednostranne sa rozhodnut. Keby to niekdo v dnesnej dobe vedel, tak ma Nobelovu cenu. Tato kriza ma iny priebeh ako ta pred 80-tymi rokmi, takze ani z tej sa nemozeme poucit. Ako spomina misomiso, aj samostudiom sa da zlepsit situacia, ale tiez zalezi, v akom obore a s akou komoditou podnikas. Mne by to, bohuzial, moc nepomohlo, lebo podnikam v stavebnictve a to je take, ako vidis, nema moc dobre vyhlady do buducnosti. Zmenit od zakladu sposob a komoditu podnikania je tiez nemozne. Denne vybavim 200 telefonatov a mailov na ponuku dodavky tovaru, ale zakaznikov je velmi-velmi malo. Takze usudzujem, ze problem s odbytom je celoplosny a snazim sa zatial s tym bojovat. DOKEDY? To neviem. ( podnikam 19 rokov )
No ja neviem, co uz by mala byt vacsia sanca pre stavebnictvo ako sucasna energeticka kriza. Ak by som podnikal v tomto obore, tak sa vykaslem na vsetko a ponukam iba nizkoenergeticke a pasivne domy a rekonstrukcie.
0 0
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
prispieval som uz do inej diskusie, mam eshop, celkom slusne to islo par tyzdnov do zadu ale zrazu prestali chodit objednavky, hovoril som si kriza, lenze poznam ludi co maju tiez shopy a zjadny pokles nezaznamenali skor narast, chodil som trochu po shopoch a nezdalo sa mi ze ludia menej kupuju, pred tyzdnom som bol v sobotu vecer o siedmej v Nitre pred Maxom plne parkovisko, a ti co tu mate stavebniny tak pred baumaxom tiez uplne plne parkovisko, tak som si povedal ze to asi az taka kriza nemoze byt. Zmenil som reklamu, treba ju co najviac zefektivnit, zamerat sa na spravnu cielovu skupinu. Asi to nie je liek pre vsetkych ale niektorym to mozno pomoze. No a mne sa teraz dari super ak je toto kriza tak sa tesim na obdobie po krize.
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
padro Pozri príspevok
prispieval som uz do inej diskusie, mam eshop, celkom slusne to islo par tyzdnov do zadu ale zrazu prestali chodit objednavky, hovoril som si kriza, lenze poznam ludi co maju tiez shopy a zjadny pokles nezaznamenali skor narast, chodil som trochu po shopoch a nezdalo sa mi ze ludia menej kupuju, pred tyzdnom som bol v sobotu vecer o siedmej v Nitre pred Maxom plne parkovisko, a ti co tu mate stavebniny tak pred baumaxom tiez uplne plne parkovisko, tak som si povedal ze to asi az taka kriza nemoze byt. Zmenil som reklamu, treba ju co najviac zefektivnit, zamerat sa na spravnu cielovu skupinu. Asi to nie je liek pre vsetkych ale niektorym to mozno pomoze. No a mne sa teraz dari super ak je toto kriza tak sa tesim na obdobie po krize.
prezrad akú reklamu máš?, ako to nie je tajné
0 0
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
no kedze mam eshop, tak som pouzival hlavne systemy etarget a google adwords,.. etarget sa ukazal ako maximalne neefektivny sposob, leju sa tam len peniaze ale vysledok ziadny, teraz pouzivam hlavne google adwords, len chvilu trva kym najdes tie spravne klucove slova aby to bolo lacne, a aby ti chodili ludia a aby kupili, ale ked uz sa to vsetko doladi tak potom pride efekt. +.. celkom dobre je mat produkty vo vyhladavacoch cien.
Naposledy upravil padro : 07.03.09 at 12:26
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88 Pozri príspevok
Naviac, ak máte výrobu, každý deň niečo stojí aj keď sa nevyrába.
Je to vsetko prepojene: vyroba a odbyt. Ak ludia pociťuju neistotu, odkladaju nakup tovaru na neskor. A samozrejme, je tu vsadepritomny tlak nadvyroby. Ten sa prejavuje tlakom konkurencie (agresivny marketing, znižovanie nakladov na ukor kvality...atd) na vyrobne ceny a koncove ceny. Kedze trh je limitovany, napokon sa zrealizuje iba zlomok vyrobeneho (možno 10% vyrobeneho). No prirodne zdroje sa pužili na vyrobu vsetkeho, aj na zvysnych 90%. A ten kto nepreda, pada z kola von.
Ale k nadpisu: ak nezmenime ako spolocnost vzťahy, nič nevyriešime.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

misomiso Pozri príspevok
No ja neviem, co uz by mala byt vacsia sanca pre stavebnictvo ako sucasna energeticka kriza. Ak by som podnikal v tomto obore, tak sa vykaslem na vsetko a ponukam iba nizkoenergeticke a pasivne domy a rekonstrukcie.
Ano, pokial firma nema kopec financii preinvestovanych v inom zamerani stavebnictva. Chut a snaha je, ale tie financie, ktore by bolo treba na zmenu, nie su vobec male. Na taketo uvahy je treba individualny pristup, nie vsade to je mozne. Mala firma je kreativnejsia, ako firma s niekolkymi zamestnancami a s velkymi vyrobnymi investiciami. Su podnikatelia, ktori si nabrali uvery na prefinancovanie svojho podnikatelskeho zameru a teraz predsa nemozu znovu urobit razantne zmeny, ked splacaju uvery. Tak to riesi napr. Volkswagen. Prechadzaju na vyrobu ekonomicky vyhodnejsich aut, ale ludia pracuju za 60% mzdy a vlada im poskytla danove prazdniny. To uz ano, ale pri plnej zodpovednosti podnikatela voci svojim zamestnancom a statu, na velke zmeny pre mna teraz nie je vhodny cas.
0 0
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
wegamizi Pozri príspevok
Ano, pokial firma nema kopec financii preinvestovanych v inom zamerani stavebnictva. Chut a snaha je, ale tie financie, ktore by bolo treba na zmenu, nie su vobec male. Na taketo uvahy je treba individualny pristup, nie vsade to je mozne. Mala firma je kreativnejsia, ako firma s niekolkymi zamestnancami a s velkymi vyrobnymi investiciami. Su podnikatelia, ktori si nabrali uvery na prefinancovanie svojho podnikatelskeho zameru a teraz predsa nemozu znovu urobit razantne zmeny, ked splacaju uvery. Tak to riesi napr. Volkswagen. Prechadzaju na vyrobu ekonomicky vyhodnejsich aut, ale ludia pracuju za 60% mzdy a vlada im poskytla danove prazdniny. To uz ano, ale pri plnej zodpovednosti podnikatela voci svojim zamestnancom a statu, na velke zmeny pre mna teraz nie je vhodny cas.
no ale ved o tom je podnikanie, nie vzdy vsetko vyjde, netreba si mysliet ze raz nieco urobim a potom to uz pojde same, zmeny su stale, atd...
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Rada sa necham poucit z vasich podnikatelskych aktivit a pozitivnych zmien v sucasnej dobe, sem s nimi
0 0
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
wegamizi Pozri príspevok
Rada sa necham poucit z vasich podnikatelskych aktivit a pozitivnych zmien v sucasnej dobe, sem s nimi
len skoda ze iba zopar ludi prispieva do tohto typu diskusie, a co mam odsledovane tak sme to viac menej ti isti.. takze pridajte sa aj dalsi s vasimi skusenostami
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Suhlasim, ale myslis tym, ze som tych 19 rokov existencie v podnikatelskom prostredi spala? Keby som nerobila zmeny a sustavne sa neprisposobovala trhu a ostanym okolnostiam, tak mozem zabudnut na 19 rokov podnikania. Stale tvrdim, je treba pristupovat individualne, neexistuje momentalne ziaden RECEPT.
0 0
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
19rokov to je slusne... ja som to myslel tak skor vo vseobecnosti
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

wegamizi Pozri príspevok
na velke zmeny pre mna teraz nie je vhodny cas.
No kazdy tie nutne zmeny zvlada individualne. Ale to tom je a bude podnikatelska dzungla. Rychost, akou sa meni svet sa bude uz iba zvacsovat a vuhraju iba ti najflexibilnejsi. Vo vsetkych dobrych knihach sa docitate: Ani sa do toho nepustajte pokial nemate aspon jeden zalozny plan.

Opytam sa inak: Ked sa tu stretmene o 10 rokov a pozrieme sa na obdobie 2009 - 2019 v stavebnictve na Slovensku, som presvedceny, ze niekedy na zaciatku tohto obdobia (mozno uz tento rok) tu vzniknu nove firmy, ktore zacnu stavat pasivne domy. Teda nove vzniknu z nicoho a ty, so skusenostami z branze na novy zaciatok nemas?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

padro Pozri príspevok
prispieval som uz do inej diskusie, mam eshop, celkom slusne to islo par tyzdnov do zadu ale zrazu prestali chodit objednavky, hovoril som si kriza, lenze poznam ludi co maju tiez shopy a zjadny pokles nezaznamenali skor narast, chodil som trochu po shopoch a nezdalo sa mi ze ludia menej kupuju, pred tyzdnom som bol v sobotu vecer o siedmej v Nitre pred Maxom plne parkovisko, a ti co tu mate stavebniny tak pred baumaxom tiez uplne plne parkovisko, tak som si povedal ze to asi az taka kriza nemoze byt. Zmenil som reklamu, treba ju co najviac zefektivnit, zamerat sa na spravnu cielovu skupinu. Asi to nie je liek pre vsetkych ale niektorym to mozno pomoze. No a mne sa teraz dari super ak je toto kriza tak sa tesim na obdobie po krize.
Presne tak. Vcera som bol v Auparku - v parkovacom dome nula parkovacich miest. Take byvalo vzdy iba pred Vianocmi, nikdy pocas roka. Nech mi niekto vravi, ze je kriza. Mozno je, ale k nam este nedorazila.

My tu mame ine. My si nevieme zvyknut, ze kapitalizmus bude (so zvysujucou sa nadprodukciou) coraz agrasivnejsia dzungla a preziju iba ti, ktori sa vedia riadne pobit. Preziju ti najsikovnejsi, ci uz v oblasti ponuky pre zakaznika, alebo ti, ktori sa budu vediet presmyknut cez statnu korupciu (verejne zakazky, vybavenie "srotovneho" a pod).
Naposledy upravil misomiso : 07.03.09 at 18:35
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ja tiež podnikám v stavebníctve ale nedá sa povedať že by objednávok bolo málo. Skôr je slovač každým rokom skúsenejšia viac špekuluje a vyberá medzi stavebnými firmami.



wegamizi Pozri príspevok
Taky dobry recept ako pozadujes na prezitie by sa, myslim, dnes kazdemu zisiel. Je tazko jednostranne sa rozhodnut. Keby to niekdo v dnesnej dobe vedel, tak ma Nobelovu cenu. Tato kriza ma iny priebeh ako ta pred 80-tymi rokmi, takze ani z tej sa nemozeme poucit. Ako spomina misomiso, aj samostudiom sa da zlepsit situacia, ale tiez zalezi, v akom obore a s akou komoditou podnikas. Mne by to, bohuzial, moc nepomohlo, lebo podnikam v stavebnictve a to je take, ako vidis, nema moc dobre vyhlady do buducnosti. Zmenit od zakladu sposob a komoditu podnikania je tiez nemozne. Denne vybavim 200 telefonatov a mailov na ponuku dodavky tovaru, ale zakaznikov je velmi-velmi malo. Takze usudzujem, ze problem s odbytom je celoplosny a snazim sa zatial s tym bojovat. DOKEDY? To neviem. ( podnikam 19 rokov )
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať