Zavrieť

Porady

MRP

Prosím poradíte mi ako od 1.5.2004 účtujete v programe MRP prijaté faktúry?Môže to byť takto?
Fa vystavená:6.6.2004
Zdan.plnenie: 30.5.2004
Faktúra prišla do firmy 8.6.2004.
Účtovanie:
dňom prijatia faktúry-deň zaradenia 8.6.2004
8.6.2004 504/321
8.6.2004 343/321

ale do daň.priznania mi to pôjde ešte za 5.mesiac, lebo do podania priznania som ju už mala.

Alebo sa to bude nejako preúčtovávať?
Môžete mi poradiť i ostatní, ktorí robíte s inými programami, či účtujete dňom prijatia faktúry 504/321,343/321 alebo dňom vystavenia faktúry?Akým dátumom mi to pôjde na sklad?Môže to byť dňom prijatia faktúry, alebo to musí byť deň zdan.plnenia uvedený na faktúre?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Ja to dávam podľa daňovej povinnosti, čiže tento prípad by som zaúčtovala s dátumom 30.5.04 a v máji si aj uplatnila odpočítanie dane, a takto účtovala všetky fa ktoré by mi prišli až do dňa podania daň.priznania. Ak by mi predsa len prišli fa s daň.povinnosťou (zdan.plnením) z mája po podaní daň.priznania tak ich naúčtujem s dátumom prijatia fa napr. 26.6. a teda pôjdu už do júna.
    Ale v zásade je teraz vraj možné dať to do 05 alebo 06 ako sa rozhodnete, bude to uznané oboma spôsobmi.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Prípad sa predsa uskutočnil v máji ak je na ňom dátum daňovej povinnosti 30.5. takže aj náklad patrí do mája, no a podľa DPH to môžem dať tiež do mája lebo do podania daň.priznania mám faktúru (podávam napr. 25-teho). Preto to tam môže byť aj keď nemám k 31.5. fakturu fyzicky. Ale druhý spôsob takisto povolený je ten že to dáš do DPH podľa dátumu prijatia faktúry. Môžeš si teda vybrať. Ale aj jedno aj druhé je správne.
    Prosím opravte ma ak sa mýlim....

    lepotka je offline (nepripojený) lepotka

    lepotka
    Maš pravdu Katty v tomto prípade si môžeš vybrať mesiac, do ktorého to zaúčtuješ a uplatníš si DPH. Ja to robím dátumom prijatia aj účtovanie aj uplatnenie DPH.

    Kessa je offline (nepripojený) Kessa

    Kessa
    Ja to zauctujem a aj uplatnim DPH vzdy podla datumu prijatia faktury. V tomto pripade teda v 6/2004.
    suhlasim s Kessou, ja to robim tiez takto. Uctujem v MRP,Zauctujem to vtedy, ked prisla fa a tiez si to vtedy uplatnim. Treba pozriet tuto problematiku v starsich clankoch. Je tam toho dost.

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    ak som dobre pochopila, a rozpravame sa o mesiaci, v ktorom si mozem odpocitat fakturu, tak plati nasledovne (podla usmernenia, ktore vydalo MF SR)

    1. datum dodania 22.07., faktura prisla 20.08., este nemam podane danove priznanie za jul, DPH odpocitavam v juli

    2. datum dodania 22.07., faktura prisla 20.08., danove priznanie k DPH som uz podala 19.08., DPH odpocitavam v auguste

    3. datum dodania 22.07., faktura prisla 26.08., danove prizanie uz mam urcite podane, kedze posledny termin je 25.08., DPH z tejto fa odpocitavam v auguste

    POZOR:

    pri fakturach z EU, plati toto iste, len nezabudnite na to, ze pri vacsine tychto fa vznika aj povinnost na odvod dane, a na to nie je odklad, DPH sa musi odvieste podla datumu na fakture, takze ak si vezmeme predchadzajuci pripad:

    1. odpocitanie DPH v juli, odvod DPH v juli

    2. podam opravne danove priznanie, kde odvediem DPH, aj si uplatnim odpocitanie DPH

    3. musim podat dodatocne danove priznanie, a odvediem DPH, odpocitanie si uplatnim az v auguste, lebo fakturu som nedostala do podania danoveho priznania - tymto som si nie celkom ista, mozno by som si uplatnila aj odpocitanie, aby som nebola skodna na dani

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    POZOR NA DRUHU MOZNOST :

    Ak je faktura z EU robite to dobre (ale prepočet má byť podľa dátumu vystavenia faktúry, nie prijatiA
    Ale ak nemáte DF, alebo ju mate neskoro, netreba panikáriť, robiť dodatočné daňové priznanie, lebo v takom prípade platí "náhradný" termín pre určenie daňovej povinnosti a to 15. deň nasl. mesiaca - viď zákon o DPH.
    Teda ak DF prišla 26.8., prepočíta sa s kurzom NBS 15.8. a DPH sa odvedie (aj uplatní) až za august. Len ak by DF prišla až 26.9., tak by sme museli dávať dod. DP-DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.