Zavrieť

Porady

Výpoveď v práci,odchod do zahraničia, nárok na podporu v nezamestnanosti

Dobrý deň.môj ujo dostal výpoveď v práci.teraz dostal ponuku ísť na 2mesiace pracovať na čierno do rakúska.ale je prihlásený na úrade práce treti tyzden a mal by dostávať podporu 5 mesiacov. Na úrade mu povedali že sa musí chodiť hlásiť každé 2týždne inak nemá nárok na podporu.otazka: nedá sa nejak prerušiť to hlásenie na úrade? Napríklad povie že ide na 2mesiace mimo slovenska hľadať si prácu a že ak mu to nevyjde chcel by sa naspäť prihlásiť a dostávať tak podporu v nezamestnanosti. Ďakujem za každú radu.do 10.sa musí vyjadriť či ide do toho rakúska alebo nie no nechce prist o možnosť podpory tým že by sa neprišiel zahlásit po tých 2týždňoch na úrad.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Moznost nechat sa zaevidovat na urade prace je dobrovolna. Nikto nie je povinny byt zaregistrovany na urade prace. Predpoklada sa, ze uchadzas o zamestnanie v evidencii uradu prace si aktivne hlada zamestnanie. S evidenciou na urade prace su spojene aj povinnosti, napr. preukazovanie aktivneho hladania prace, pravidelna fyzicka navsteva uradu prace. Nezamestnany nemoze chciet mat z evidencie len "vyhody", ale musi akceptovat aj "nevyhody". V pripade nespoluprace s uradom prace je urad prace opravneny ho z evidencie vyradit (pride o podporu v nezamestnanosti, zdravotne poistenie si bude musiet platit sam a dalsie).

    Dnes nie je povinnost byt zamestnany. V pripade dobrovolne nezamestnaneho (rozumej neevidovaneho na urade prace) je povinny si hradit zdravotne poistenie. Moze si dobrovolne platit socialne poistenie, t. j. nemocenske poistenie, dochodkove poistenie... prip. poistenie v nezamestnanosti.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    cusmic Pozri príspevok
    Dobrý deň.môj ujo dostal výpoveď v práci.teraz dostal ponuku ísť na 2mesiace pracovať na čierno do rakúska.ale je prihlásený na úrade práce treti tyzden a mal by dostávať podporu 5 mesiacov. Na úrade mu povedali že sa musí chodiť hlásiť každé 2týždne inak nemá nárok na podporu.otazka: nedá sa nejak prerušiť to hlásenie na úrade? Napríklad povie že ide na 2mesiace mimo slovenska hľadať si prácu a že ak mu to nevyjde chcel by sa naspäť prihlásiť a dostávať tak podporu v nezamestnanosti. Ďakujem za každú radu.do 10.sa musí vyjadriť či ide do toho rakúska alebo nie no nechce prist o možnosť podpory tým že by sa neprišiel zahlásit po tých 2týždňoch na úrad.

    Ujo musí uvážiť,že sa púšťa do riskantného konania.Na UP sa musí hlásiť každé 2 týždne,ak nie musí doložiť ospravedlnenie za neprítomnosť/nemoc a iná závažná udalosť,/ako sa už Lianka vyjadrila,inak bude z evidencii vyradený.Na druhej strane ujo mieni pracovať načierno a tu je ďaľšie riziko,čo ak ho nachytá cudzinecká polícia,ktorá je teraz dosť čiperná ,pretože v Rakúsku pracuje spústa ľudí bez prac.povolenia .Okrem vyhostenia ho čaká mastná pokuta,alebo 2 mesačné väzenie.Tak nech si uváži,kľud za malý peniaz/podpora/alebo stres a neistota v Rakusku

    cusmic je offline (nepripojený) cusmic

    cusmic
    dakujem Vam. no dalsia otazka? keby sa odhlasil z uradu prace. bol by dobrovolne nezamestnany tie 2 mesiace, platil by si vsetky tie poistenia a odvody co treba, potom by sa vratil a siel sa zaregistrovat na urad prace. Vtedy by nemal narok na podporu? ved na tu ma clovek narok ked odrobi 3 zo 4 rokov, nie? a on ma odrobenych 13 v kuse u jedneho zamestnavatela. tak sa mi to zda nefer, ze doteraz tu davku nikdy nevyuzil. teraz by ju teoreticky aj chcel, ale ma moznost si privyrobit, a ked sa vrati, tak by zacal cerpat tu podporu. Neda sa to nejak?
    Dakujem vopred

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    cusmic Pozri príspevok
    dakujem Vam. no dalsia otazka? keby sa odhlasil z uradu prace. bol by dobrovolne nezamestnany tie 2 mesiace, platil by si vsetky tie poistenia a odvody co treba, potom by sa vratil a siel sa zaregistrovat na urad prace. Vtedy by nemal narok na podporu? ved na tu ma clovek narok ked odrobi 3 zo 4 rokov, nie? a on ma odrobenych 13 v kuse u jedneho zamestnavatela. tak sa mi to zda nefer, ze doteraz tu davku nikdy nevyuzil. teraz by ju teoreticky aj chcel, ale ma moznost si privyrobit, a ked sa vrati, tak by zacal cerpat tu podporu. Neda sa to nejak?
    Dakujem vopred
    Môže prerušiť evidenciu na ÚP a po nejakom čase sa znovu zaevidovať. Následne dočerpá nevyčerpaný nárok na podporu (celkovo bude čerpať 6 mesiacov).

    cusmic je offline (nepripojený) cusmic

    cusmic
    Chobot Pozri príspevok
    Môže prerušiť evidenciu na ÚP a po nejakom čase sa znovu zaevidovať. Následne dočerpá nevyčerpaný nárok na podporu (celkovo bude čerpať 6 mesiacov).

    Presne o toto mi islo. no teraz som volal nejakej milej tete na urad prace a ona mi tvrdila ze to nejde. tak teraz neviem. este skusim zavolat na iny urad prace... ak to mozete este niekto overit, budem Vam vdacny.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    cusmic Pozri príspevok
    Presne o toto mi islo. no teraz som volal nejakej milej tete na urad prace a ona mi tvrdila ze to nejde. tak teraz neviem. este skusim zavolat na iny urad prace... ak to mozete este niekto overit, budem Vam vdacny.
    Prerušiť evidenciu naozaj neide. Musíš požiadať úrad práce o vyradenie uchádzača o zamestnanie v zmysle § 36 odst. 1 písm. m), príp. písm. j) Zákona o službách zamestnanosti
    36
    Vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie


    (1) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom

    a) nástupu do zamestnania,
    b) začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,
    c) nástupu na sústavnú prípravu na povolanie,
    d) nástupu na výkon trestu odňatia slobody,
    e) vzatia do výkonu väzby,
    f) priznania starobného dôchodku alebo dňom dovŕšenia veku potrebného na nárok na starobný dôchodok u poberateľa invalidného dôchodku podľa osobitného predpisu, 15)
    g) narodenia dieťaťa, ak dieťa žije,
    h) úmrtia,
    i) odchodu do členského štátu Európskej únie na obdobie dlhšie ako 15 kalendárnych dní s výnimkou odchodu do členského štátu Európskej únie podľa § 34 ods. 14 až 17 alebo liečenia v členskom štáte Európskej únie,
    j) odchodu do cudziny na obdobie dlhšie ako 15 kalendárnych dní s výnimkou liečenia v cudzine, k) začatia vykonávania zárobkovej činnosti

    1. v členskom štáte Európskej únie alebo
    2. v cudzine,

    l) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu

    1. starostlivosti o dieťa do desiatich rokov veku,
    2. preukázanej osobnej starostlivosti o blízku osobu, 42) ktorá je odkázaná na osobnú celodennú opateru,

    m) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie,

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ešte doplním, že po návrate zo zahraničia môžeš znovu požiadať o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie a pokračovať v poberaní dávky v nezamestnanosti,

    cusmic je offline (nepripojený) cusmic

    cusmic
    Tak pani veronikasad, ak toto je pravda, a bude sa to dat prerusit, mate u mna cokoladu. mne to neslo do hlavy, ze by to bolo tak hrozne spravene. este dokonca rozmyslam, cista teoria, to ze clovek chodi kazde 2 tyzdne sa hlasit, ma vlastne znamenat ze si aktivne hlada pracu. ALE co ak si idem hladat pracu do Australie? to sa mam chodit aj tak kazde 2 tyzdne chodit hlasit? ved to je chore.... no patram dalej. dakujem za super radu. Pekny den Vam prajem

    Výpoveď v práci,odchod do zahraničia, nárok na podporu v nezamestnanosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.