Zavrieť

Porady

Postupuje kataster správne?

Ahojte poraďáci.
Možno som zle zaradila tému, ale nejde mi do hlavy jedna vec.
Odkupovala som od bývalého manžela jeho podiel bytu. Spísali sme kúpnu zmluvu a šli sme dať overiť k notárovi.
1. U notára nám povedali, že stačí overiť jeden podpis (čiže podpis kupujúceho), ja som však pre istotu žiadala overiť podpis oboch.
2. Od notára som šla na kataster, kde som podala zmluvy, 66€ kolok a návrh vkladu do katastra, kde som podpísaná len ja ako navrhovateľ zápisu...
3. Na katastri ma vôbec nežiadala predložiť občiansky preukaz, len mi povedala, že kataster má 30 dní na vybavenie.

Moja otázka znie:
Niekto spíše zmluvu (keďže stačí overiť len jeden podpis), vloží do katastra s návrhom a 66€ kolkom, a po 30 dňoch sa stáva novým vlastníkom nehnuteľnosti. Nie je toto zneužiteľné??? Teraz už chápem, prečo je toľko podvodov s nehnuteľnosťami.

Predstavte si, že niekto zneužije Vaše údaje, spíše (akože) zmluvu, dá overiť u notára, potom podá na kataster a Vy zistíte o 2 mesiace, že už nie ste vlastníkom nehnuteľnosti, a jediné, čo Vám ostáva, podať trestné oznámenie a súdiť sa roky, že ste byt vlastne nepredali. Je to normálne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Možno u notára neboli moc múdri úradníci.
    Alebo to malo platiť len pre prípad, že zmluvu dáva zavkladovať predávajúci.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    Mária27 Pozri príspevok
    Možno u notára neboli moc múdri úradníci.
    Alebo to malo platiť len pre prípad, že zmluvu dáva zavkladovať predávajúci.
    Veď práve, vklad som dávala ja ako kupujúci. Preto mi to nejde do hlavy.

    mona091 je offline (nepripojený) mona091

    mona091
    mam dojem, ze doslo k zamene pojmov, pretoze:

    - na kupnej zmluve sa MUSI overit podpis prevadzajuceho!!!

    - navrh na vklad so vsetkymi nalezitostami moze podat ucastnik konania, a to hociktory, alebo vsetci, zalezi, ako je to v zmluve

    gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

    gabriela2579
    02Michaela Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci.
    Možno som zle zaradila tému, ale nejde mi do hlavy jedna vec.
    Odkupovala som od bývalého manžela jeho podiel bytu. Spísali sme kúpnu zmluvu a šli sme dať overiť k notárovi.
    1. U notára nám povedali, že stačí overiť jeden podpis (čiže podpis kupujúceho), ja som však pre istotu žiadala overiť podpis oboch.
    2. Od notára som šla na kataster, kde som podala zmluvy, 66€ kolok a návrh vkladu do katastra, kde som podpísaná len ja ako navrhovateľ zápisu...
    3. Na katastri ma vôbec nežiadala predložiť občiansky preukaz, len mi povedala, že kataster má 30 dní na vybavenie.

    Moja otázka znie:
    Niekto spíše zmluvu (keďže stačí overiť len jeden podpis), vloží do katastra s návrhom a 66€ kolkom, a po 30 dňoch sa stáva novým vlastníkom nehnuteľnosti. Nie je toto zneužiteľné??? Teraz už chápem, prečo je toľko podvodov s nehnuteľnosťami.

    Predstavte si, že niekto zneužije Vaše údaje, spíše (akože) zmluvu, dá overiť u notára, potom podá na kataster a Vy zistíte o 2 mesiace, že už nie ste vlastníkom nehnuteľnosti, a jediné, čo Vám ostáva, podať trestné oznámenie a súdiť sa roky, že ste byt vlastne nepredali. Je to normálne?
    1. U notára ti vraveli zle, lebo na KZ treba overiť podpis predávajúceho, nakoľko z jeho LV ide dole kupovaná nehnuteľnosť.
    2. Návrh na vklad podľa mňa podpisujú obe strany - predávajúci aj kupujúci.
    3. Na katastri naozaj nepýtajú OP k podaniu návrhu.

    A k tomu zneužitiu: keď sa osvedčuje podpis na listine - KZ - treba ako doklad k osvedčeniu podpisu predložiť platný OP. V osvedčovacej knihe na overenie podpisov je pridelené aj poradové číslo k osvedčenému podpisu, dátum a preukaz totožnosti, na základe ktorého sa osvedčenie podpisu vykonalo. Ak aj príde k podvodu, naozaj je treba podať trestné oznámenie a poznám prípad, keď pravosť podpisu riešil grafológ.

    Robím v samospráve - na obecnom úrade - a nikdy by mi nenapadlo pri osvedčovaní podpisu vykonať nezákonnú - protiprávnu vec. Ale to hovorím len za seba - pokúšali sa o podvod aj u mňa - no nepochodili.

    Ale podvodov v tejto malebnej krajinke nikdy nie je dosť...keď nie ja, tak niekto iný...

    Postupuje kataster správne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.