Zavrieť

Porady

odvody zo 60% mzdy

ahojte, prosím Vás ako to je, ak by sme zamestnancov nechali na 60% doma, ktorý § to upravuje, treba im to nejako špeciálne oznámiť a čo odvody?
Usporiadat
Miri82 Miri82

Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

majkabš Pozri príspevok
ahojte, prosím Vás ako to je, ak by sme zamestnancov nechali na 60% doma, ktorý § to upravuje, treba im to nejako špeciálne oznámiť a čo odvody?
Upravuje to § 142 - ide o prekážky na strane zamestnávateľa. 60% však môže zamestnávateľ uplatniť len v prípade, že existuje dohoda so zástupcami zamestnancov, v opačnom prípade musí zamestnávateľ platiť 100%. Myslím, že sa to nemusí špeciálne oznamovať. Pri odvodoch sa postupuje klasicky, teda aj táto náhrada je zarátaná do vymeriavacieho základu. Len v mzdovom liste by malo byť jasné, že ide o náhradu 60% a nemalo by sa to zaratávať medzi ostatné náhrady. V prípade ukončenia pracovného pomeru sa potom poskytovanie tejto náhrady berie ako vylučiteľná doba.
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Neviete, prosím, poradiť, ako je to v prípade, keď zamestnanci zostanú doma na 60% s odvodmi? Je pravda to, že v tomto prípade by mal štát ako pomoc zamestnávateľom zaplatiť odvody? Ak je to pravda, ako sa to bude riešiť v praxi?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Je to možné, ale nie automaticky, treba na to dohodu s ÚP.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

A akým spôsobom potom vrátiť zamestnancom odvody, keď úrad práce preplatí odvody?
0 0
Miri82 Miri82

Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

michelle84 Pozri príspevok
A akým spôsobom potom vrátiť zamestnancom odvody, keď úrad práce preplatí odvody?
Ja práve v týchto dňoch konzultujem túto problematiku s ÚP, vraj sú pripravené brožúry, ktoré sa budú rozposielať zamestnávateľom, ale aspoň mne tá úradníčka povedala, že v tom návrhu sú nejaké nezrovnalosti a písali na ústredie, aby to konkretizovali a v týchto dňoch očakávajú odpoveď. Vraj to poskytnutie tej podpory sa podľa doterajšej úpravy viaže na odbory alebo zástupcov zamestncov,ale podrobnejšie info mi dá, keď príde tá odpoveď.
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Miri82 Pozri príspevok
Ja práve v týchto dňoch konzultujem túto problematiku s ÚP, vraj sú pripravené brožúry, ktoré sa budú rozposielať zamestnávateľom, ale aspoň mne tá úradníčka povedala, že v tom návrhu sú nejaké nezrovnalosti a písali na ústredie, aby to konkretizovali a v týchto dňoch očakávajú odpoveď. Vraj to poskytnutie tej podpory sa podľa doterajšej úpravy viaže na odbory alebo zástupcov zamestncov,ale podrobnejšie info mi dá, keď príde tá odpoveď.
Tiež mám obdobné info, v podstate sami ešte nevedia, ako sa to bude v praxi realizovať.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

michelle84 Pozri príspevok
A akým spôsobom potom vrátiť zamestnancom odvody, keď úrad práce preplatí odvody?
Zamestnancovi sa to bude vyplacať meačne pozadu. Bude to zdanitelný príjem a nebude sa z toho platiť poistné (aj keď Zp by sa podľa zákona malo).
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Jana Motyčková Pozri príspevok
Zamestnancovi sa to bude vyplacať meačne pozadu. Bude to zdanitelný príjem a nebude sa z toho platiť poistné (aj keď Zp by sa podľa zákona malo).
Ďakujem, Janka, toto som potrebovala vedieť.
0 0
cepeva cepeva

cepeva je offline (nepripojený) cepeva

Chcela by som sa spytat, na koho na UP ste sa kontaktovali? Myslim tym,aky odbor? Odbor sluzieb zamestnanosti alebo... Pretoze volam na UP a uz som z toho trosku vytocena,lebo pani spojovatelka nevie pomoct. Dakujem.
Naposledy upravil cepeva : 11.03.09 at 09:10
0 0
mariapol mariapol

mariapol je offline (nepripojený) mariapol

Jana Motyčková Pozri príspevok
Zamestnancovi sa to bude vyplacať meačne pozadu. Bude to zdanitelný príjem a nebude sa z toho platiť poistné (aj keď Zp by sa podľa zákona malo).
Dnes som dostala písomnú odpoveď z Ministerstva zdravotníctva : Príspevok podľa § 50a,50d zákona č.5/2004 Z.z. atď... sa nezahrňa do VZ na výpočet poistného v zmysle § 13 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a zmene a doplnení zákona č.95/2002 Z.z. atď......
0 0
Žiačka Žiačka

Žiačka je offline (nepripojený) Žiačka

rada sa smejem a učím sa stále niečo nové, som detailista, neznášam nedotiahnutú prácu do konca ...viac
Ahojte, dostala som sa k tejto debate, pretože je momentálne aj u nás aktuálna a keď prezerám §13 zákona o zdr.poistení 580/2004Z.z....nikde nevidím konkrétnu zmienku, že z VZ sú vyňaté vrátené odvody z 60% náhrady príjmu . TAK AKO NA TO?
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Nemáte niekto vzor dohody medzi zástupcami zamestnancov a zamestnávateľom podľa §142ods.4 a postup čo všetko treba robiť keď sa dostaneme do tejto situácie. Zo 60% platí všetky odvody zamestnávateľ?Ďakujem
0 0
Lienočka Lienočka

Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

dada 1 Pozri príspevok
Nemáte niekto vzor dohody medzi zástupcami zamestnancov a zamestnávateľom podľa §142ods.4 a postup čo všetko treba robiť keď sa dostaneme do tejto situácie. Zo 60% platí všetky odvody zamestnávateľ?Ďakujem

Ak sa vieš dostať k časopisu Práca, mzdy a odmeňovanie - 2/2009, tak tam je vzor takejto dohody.
0 0
AnnaPr AnnaPr

AnnaPr je offline (nepripojený) AnnaPr

Lienočka Pozri príspevok
Ak sa vieš dostať k časopisu Práca, mzdy a odmeňovanie - 2/2009, tak tam je vzor takejto dohody.
Ďakujem. Veľmi ste mi pomohli v hľadaní vzoru dohody.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Prosím poraďákov o radu,
započítava sa náhrada mzdy 60% do vymeriavacieho základu pre odvod na starobné poistenie?? a dni náhrady mzdy 60% sú vylúčiteľnými dobami a vykazujú sa na Evidenčnom liste dôchodkového poistenia???
0 0
J+K J+K

J+K je offline (nepripojený) J+K

Náhrada mzdy 60 % sa započítava do vymeriavacieho základu aj na star. poistenie, dni poberania sú však vylučiteľnými dobami, preto aj náhrada mzdy sa uvádza v ELDP do kolónky VZ počas vylučiteľných dôb.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

odvody sa z náhrady platia:
SP - Podľa § 138 ods. 10 ZSP je vymeriavací základ mesačne najmenej
a) suma príjmu zodpovedajúca kratšiemu pracovnému času zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa osobitného predpisu,
b) suma náhrady mzdy poskytnutá z dôvodu prekážok v práci na strane zamestnávateľa podľa osobitného predpisu, ktorým je § 142 zákona č. 311/2001 Z. z. v znení zákona č. 210/2003 .
c) suma pracovnej odmeny78) fyzickej osoby vo výkone väzby14) a fyzickej osoby vo výkone trestu odňatia slobody, 15) ak sú zaradené do práce.
Pri vyplácaní náhrad za prekážky v práci na strane zamestnávateľa podľa § 142 sa sociálne poistenie neprerušuje..

ZP - Podľa § 13 ods. 15 a 16 ZZP sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Minimálny základ zamestnanca podľa § 11 ods. 3 písm. d) až k) nie je určený. Minimálny základ podľa odseku 15 sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca a poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady mzdy, ktoré zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť, okrem pracovného voľna bez náhrady mzdy, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi podľa osobitného predpisu, ktorým je § 136, § 139 až § 141 Zákonníka práce.

Z uvedeného vyplýva, že pri vyplatení náhrady mzdy na základe § 142 ZP sa minimálny VZ na ZP nekráti, a minimálny VZ bude vo výške minimálnej mzdy, príp. pri skrátenom úväzku vo výške minimálnej mzdy zodpovedajúcej tomuto skrátenému úväzku. Je potrebné pri vyplatení náhrady (ak je vyplácaná náhrada menej ako 100% priemerného zárobku) dopočítavať min. VZ na ZP do výšky platnej minimálnej mzdy Ak by mal zamestnanec vyplatenú náhradu celú mesiac, počet dní vykázaných vo výkaze bude 0 bude počet dní v danom mesiaci, úhrn príjmov 0, VZ bude vo výške minimálnej mzdy.
Naposledy upravil Iveta Matlovičová : 02.08.09 at 07:52 Dôvod: oprava
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Fronco Pozri príspevok
Ak by mal zamestnanec vyplatenú náhradu celú mesiac, počet dní vykázaných vo výkaze bude 0, úhrn príjmov 0, VZ bude vo výške minimálnej mzdy.
Náhrada (60%) je zdaniteľný príjem a vstupuje do VZ aj pre zdravotné poistenie. V uvedenom prípade vo výkaze pre ZP bude počet dní v mesiaci, úhrn príjmov = náhrada, VZ = náhrada s prihliadnutím na maximum.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Jana Motyčková Pozri príspevok
Náhrada (60%) je zdaniteľný príjem a vstupuje do VZ aj pre zdravotné poistenie. V uvedenom prípade vo výkaze pre ZP bude počet dní v mesiaci, úhrn príjmov = náhrada, VZ = náhrada s prihliadnutím na maximum.
ano, janka máš pravdu, vychádzala som z odpovede zo VŠZP, kde sa "asi sekli", lebo v poučení MVP sa uvádza, "uvedie sa počet KD v mesiaci, za ktoré sa platí preddavok"...
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

J+K Pozri príspevok
Náhrada mzdy 60 % sa započítava do vymeriavacieho základu aj na star. poistenie, dni poberania sú však vylučiteľnými dobami, preto aj náhrada mzdy sa uvádza v ELDP do kolónky VZ počas vylučiteľných dôb.
Prosím poraďákov o radu
Dni náhrady 60% sa na ELDP uvádzajú do kolónky " Kalendárne dni vylúčiteľných dôb"???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať