Zavrieť

Porady

očkovanie

Mám päťmesačnú dcéru, ktorá bola povinne očkovaná vo februári 2009 prvou dávkou proti pneumokokom a čaká nás druhé očkovanie (dávku)koncom marca. Po očkovaní dostala moja lekárka (pediatrička) z poisťovne informáciu, že je potrebné zaplatiť túto vakcínu (poisťovňa Dôvera) s čím nesúhlasím... Môžete mi poradiť ako ďalej? Nechcem prerušiť tieto dávky, ale nechcem ani zaplatiť túto vakcínu, pretože by som malú očkovať nedala, ak by to nebolo povinné!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

som matkou troch detí a som zastáncom očkovania. Ved to tu funguje vyše 50 rokov a choroby proti ktorým sa očkuje u nás naozaj nepoznáme. Viete mám pocit, že dnes je moderné proti niečomu (a hlavne starému) bojovať a tváriť sa že dnes sme modernejší a vieme čo je zdravšie. Ved je známe , že mnohé západné krajiny nám systém povinného očkovania závideli. Viete nejaký iluzorny článok s nejakým americkým občanom, ktorý nie je ani autorizovaný ma o škodlivosti nepresvedčí. Mne stačí, ked viem že sa u n ás nevyskytujú vdaka plošnému očkovaniu choroby, ktoré inde vo svete zabíjajú. Samozrejme nepopieram u niektorých detí vedlajšie učinky, ale to by sme potom nemohli užívať ani Aspirin, lebo aj ten ich má.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Nakoľko nemá zmysel otvárať tému, ktorá tu už bola- vrátane argumentov o emóciách hovoriť ani netreba zatvorím a zlúčim obe .
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

dobrý deň
prosím chcem sa spýtať či sa vôbec dá v našej republike nedať zaočkovať dieťa.
dcéra bude mať 11 rokov a tak nás čaká očkovanie - mums, rubeola, osýpky.
po prečítaní rôznych ludských skúseností a následkov potom - rozmýšlam či vôbec dať zaočkovať....
prosím skôr ako sa tu do ma pustia "skalní".... chcela by som vopred poprosiť, aby mi odpovedali len ľudia ktorí majú skúsenosť a vedia čo a ako...(ako postupovať ak nechcem dať očkovať)...resp. určite existuje nejaká šanca ako tomu predísť....možno aj to že bývame často chorí (respiračné veci)...
resp. ak to podpíšem v karte, čo nám hrozí?....
vdaka za každý...
prosím nechcem aby sa debata zvrhla na možné a nemožné dopady očkovania - to máme všetko naštudované...dokonca aj reálnu skúsenosť...bohužiaľ...
chcem len čisto poradiť - ako postupovať ak nechceme očkovať dieťa....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Túto tému si čítala ?

http://www.porada.sk/t165112-kam-sa-...E9+o%E8kovanie
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

veronikasad Pozri príspevok
ČÍTALA...
a je tam presný návod (postup) ako presné kroky podniknúť ak nechcem zaočkovať?
ja viem že je to tu akosi problém zadať nový problém...ale ako som už písala poprosila som ľudí ktorí by chceli do mňa rýpať nech radšej nepíšu. VDAKA.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Priamo sa porozprávaj s detskou lekárkou svojej dcéry... !
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

www.slobodavockovani.sk
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Bionda Pozri príspevok
Priamo sa porozprávaj s detskou lekárkou svojej dcéry... !
vdaka to ma naozaj "nenapadlo"!!!!!
ako som už mnoho krát písala...čím dalej sledujem že sem nemám už chuť písať, a vidím že nie som sama!!!
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
... ja som nemyslela v zlom, aby si sa porozprávala s detskou lekárkou .
Ja som zástancom očkovania a preto ti opačné garde a kde nájsť v tom pomoc neviem , len to , ktoré som napísala.
Ak si sa s ňou rozprávala- to si neuviedla a túto skutočnosť som ja nevedela.
Tvojej poslednej vete celkom nerozumiem ....
2 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Pokiaľ odmietaš očkovanie musíš to oznámiť lekárke,ona ale,kedže má zo zákona povinnosť ťa zaočkovať,musí ťa nahlásiť na úrade pre dohľad,kde to bude riešené a príde Ti výsledok.Myslím,že je to kvalifikované ako ohrozovanie zdravia zverenej osoby,alebo tak nejako.
2 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

...
Tento manuál slúži rodičom, ktorí z rôznych dôvodov odmietajú niektoré očkovania alebo očkovanie ako také. Stručne vás zoznámi s postupom, ktorý vás čaká pri presadzovaní svojich práv a načrtne vám niektoré aspekty odmietnutia očkovania.

Či už sa rozhodnete z akéhokoľvek dôvodu vybrať z povinného očkovacieho kalendára len niektoré alebo neočkovať svoje maloleté dieťa vôbec, môžete využiť niekoľko ciest. Okrem extrémnych možností, ako napríklad odsťahovanie sa do zahraničia alebo nezaregistrovanie svojho dieťaťa u pediatra, je možné využiť rôzne právne postupy alebo zákonné výnimky.

Môžete sa situácii postaviť čelom a nechať sa svojím pediatrom nahlásiť na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Je to riešenie náročné, ale snáď jediné, ktoré môže viesť k zmene zákona – tzn. dobre vedená kauza, dotiahnutá do víťazného rozsudku, ktorý možno vydá až Ústavný súd alebo Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Aby vaše dieťa mohlo navštevovať materskú školu (§3 ods. 1 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z.z.) a na základnej škole sa zúčastňovať škôl v prírode (§ 5 ods. 11 vyhlášky MŠ SR č. 305/2008 Z.z.) resp. lyžiarskych výcvikov a letných táborov, je potrebné predkladať potvrdenie detského lekára o zdravotnej spôsobilosti vášho dieťaťa. Súčasťou potvrdenia je aj údaj o absolvovaní očkovania. Pokiaľ lekár uzná dieťa za zdravé, potom nemôže byť prípadná absencia údajov o očkovaní (ten komu sa potvrdenie predkladá nemá ani žiadne pádne dôvody, aby túto okolnosť bližšie skúmal) dôvodom na to, aby vášmu dieťaťu bolo odmietnuté navštevovanie škôlky resp. účasť na iných kolektívnych aktivitách.

Podľa § 51 ods. 3 zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia zodpovedáte vy ako rodičia za splnenie očkovacej povinnosti u detí do 18 rokov. Mimo nezhôd s Vaším pediatrom môžete byť v prípade nesplnenia tejto povinnosti Regionálnym úradom verejného zdravotníctva obvinení zo spáchania priestupku, s čím sú obvykle spojené finančné sankcie – za nepodrobenie sa povinnému očkovaniu môže príslušný orgán uložiť pokutu do výšky 331 eur. Je tiež možné, že sa o vás začne zaujímať orgán sociálno-právnej ochrany detí, ktorého návšteva však býva skôr formálna, pretože návšteva sociálnej pracovníčky sa koná len z dôvodu zistenia, či neočkovanie dieťaťa nie je z dôvodu zanedbania rodičovských povinností v starostlivosti o zdravie dieťaťa.

Prax uplatňovania týchto represívnych opatrení je rôzna, v závislosti od osobného postoja zainteresovaných strán – od prísnych sankcií napriek žiadosti rodičov o posunutie termínu očkovania, formu tichej dohody medzi lekárom a rodičmi až po tolerujúce alebo dokonca vyhýbavé reakcie hygienikov.

Ako zákonnú výnimku možno využiť § 51 ods. 1 písm. a) zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane verejného zdravia – podľa neho sa totiž povinné očkovanie neuskutoční pri zistení zdravotného stavu, ktorý bráni podaniu očkovacej látky (kontraindikácia). Kontraindikáciu posudzuje príslušný odborný lekár (neurológ, alergológ, imunológ, neonatológ, infektológ), ktorý o tom vydá doklad. Musíte nájsť takého lekára, ktorý bude v súlade so svojím presvedčením ochotný vám takýto doklad vystaviť. Je to rozhodne efektívna cesta k riešeniu problému, pretože sa zároveň vyhnete diskriminácii dieťaťa pri prijatí do materskej školy a pri školských aktivitách na základnej škole a tiež nie ste nútení oficiálne odmietať očkovanie a absolvovať všetky ďalej popísané procedúry.
VIAC :
http://www.ockovanie.org/odmietnutie...ania.html#bod2
8 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

arizona Pozri príspevok
...
Tento manuál slúži rodičom, ktorí z rôznych dôvodov odmietajú niektoré očkovania alebo očkovanie ako také. Stručne vás zoznámi s postupom, ktorý vás čaká pri presadzovaní svojich práv a načrtne vám niektoré aspekty odmietnutia očkovania.

Či už sa rozhodnete z akéhokoľvek dôvodu vybrať z povinného očkovacieho kalendára len niektoré alebo neočkovať svoje maloleté dieťa vôbec, môžete využiť niekoľko ciest. Okrem extrémnych možností, ako napríklad odsťahovanie sa do zahraničia alebo nezaregistrovanie svojho dieťaťa u pediatra, je možné využiť rôzne právne postupy alebo zákonné výnimky.

Môžete sa situácii postaviť čelom a nechať sa svojím pediatrom nahlásiť na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Je to riešenie náročné, ale snáď jediné, ktoré môže viesť k zmene zákona – tzn. dobre vedená kauza, dotiahnutá do víťazného rozsudku, ktorý možno vydá až Ústavný súd alebo Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Aby vaše dieťa mohlo navštevovať materskú školu (§3 ods. 1 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z.z.) a na základnej škole sa zúčastňovať škôl v prírode (§ 5 ods. 11 vyhlášky MŠ SR č. 305/2008 Z.z.) resp. lyžiarskych výcvikov a letných táborov, je potrebné predkladať potvrdenie detského lekára o zdravotnej spôsobilosti vášho dieťaťa. Súčasťou potvrdenia je aj údaj o absolvovaní očkovania. Pokiaľ lekár uzná dieťa za zdravé, potom nemôže byť prípadná absencia údajov o očkovaní (ten komu sa potvrdenie predkladá nemá ani žiadne pádne dôvody, aby túto okolnosť bližšie skúmal) dôvodom na to, aby vášmu dieťaťu bolo odmietnuté navštevovanie škôlky resp. účasť na iných kolektívnych aktivitách.

Podľa § 51 ods. 3 zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia zodpovedáte vy ako rodičia za splnenie očkovacej povinnosti u detí do 18 rokov. Mimo nezhôd s Vaším pediatrom môžete byť v prípade nesplnenia tejto povinnosti Regionálnym úradom verejného zdravotníctva obvinení zo spáchania priestupku, s čím sú obvykle spojené finančné sankcie – za nepodrobenie sa povinnému očkovaniu môže príslušný orgán uložiť pokutu do výšky 331 eur. Je tiež možné, že sa o vás začne zaujímať orgán sociálno-právnej ochrany detí, ktorého návšteva však býva skôr formálna, pretože návšteva sociálnej pracovníčky sa koná len z dôvodu zistenia, či neočkovanie dieťaťa nie je z dôvodu zanedbania rodičovských povinností v starostlivosti o zdravie dieťaťa.

Prax uplatňovania týchto represívnych opatrení je rôzna, v závislosti od osobného postoja zainteresovaných strán – od prísnych sankcií napriek žiadosti rodičov o posunutie termínu očkovania, formu tichej dohody medzi lekárom a rodičmi až po tolerujúce alebo dokonca vyhýbavé reakcie hygienikov.

Ako zákonnú výnimku možno využiť § 51 ods. 1 písm. a) zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane verejného zdravia – podľa neho sa totiž povinné očkovanie neuskutoční pri zistení zdravotného stavu, ktorý bráni podaniu očkovacej látky (kontraindikácia). Kontraindikáciu posudzuje príslušný odborný lekár (neurológ, alergológ, imunológ, neonatológ, infektológ), ktorý o tom vydá doklad. Musíte nájsť takého lekára, ktorý bude v súlade so svojím presvedčením ochotný vám takýto doklad vystaviť. Je to rozhodne efektívna cesta k riešeniu problému, pretože sa zároveň vyhnete diskriminácii dieťaťa pri prijatí do materskej školy a pri školských aktivitách na základnej škole a tiež nie ste nútení oficiálne odmietať očkovanie a absolvovať všetky ďalej popísané procedúry.
VIAC :
http://www.ockovanie.org/odmietnutie...ania.html#bod2
dakujem za príspevok
to posunutie očkovania - a to tiché dohodnutie....myslíte že ak to ako rodič neskôr nepripomeniem, bude to veľký problém?
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Bionda Pozri príspevok
... ja som nemyslela v zlom, aby si sa porozprávala s detskou lekárkou .
Ja som zástancom očkovania a preto ti opačné garde a kde nájsť v tom pomoc neviem , len to , ktoré som napísala.
Ak si sa s ňou rozprávala- to si neuviedla a túto skutočnosť som ja nevedela.
Tvojej poslednej vete celkom nerozumiem ....
prepáč za reakciu
dakujem za radu
ja som už trošku podráždená z niektorých ľudí ktorí tu reagujú na ľudí akob všetci padli múdri z neba...
ved na to je porada - že sa sem človek obracia s problémom
preto som aj v úvode prosila rypákov aby sa zdržali komentárov

ináč ešte raz vdaka za príspevok
pekný deň....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pohar Pozri príspevok
prepáč za reakciu
dakujem za radu
ja som už trošku podráždená z niektorých ľudí ktorí tu reagujú na ľudí akob všetci padli múdri z neba...
ved na to je porada - že sa sem človek obracia s problémom
preto som aj v úvode prosila rypákov aby sa zdržali komentárov

ináč ešte raz vdaka za príspevok
pekný deň....
Pohár, nepáči sa mi tvoja reakcia. V tejto téme nikto nerýpal. V téme, ktorú som ti priložila, som aj ja vyslovila svoj názor, ktorý nebol zhodný s názorom zakladatela témy. Myslím, že mám na to právo (bez rýpania) ...
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

veronikasad Pozri príspevok
Pohár, nepáči sa mi tvoja reakcia. V tejto téme nikto nerýpal. V téme, ktorú som ti priložila, som aj ja vyslovila svoj názor, ktorý nebol zhodný s názorom zakladatela témy. Myslím, že mám na to právo (bez rýpania) ...
ak sa ti nepáči je to tvoja vec...
ale čakala som reakciu...
pekný zvyšok dňa....
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

dakujem všetkým za príspevky
študujem tie linky čo ste mi poradili - vdaka

každopádne dúfam že ma pochopíte ale dosť sa začínam očkovania báť....
sme vo veku kedy ideme na MMR, a dosť som čítala že po očkovaní MMR či v roku alebo po 11 roku sa u detií prejavila cukrovka.

manžel pred cca 17 rokmi bol zaočkovaní proti besnote - pokúsal ho vonku pes cudzí dosť škaredo...a dostal 3 dávky očkovania - po tom mal zvýšené teploty - a do 3 mesiacov cukor 45 - cukrovka. nebudem tvrdiť že to z toho...ale dovtedy to bol zdravý chlap!

a naozaj máme len jednu dcéru a ja som dosť bojazlivá čo sa týka zdravia...
najradšej by som niektoré očkovania vôbec neriešila.....

pekný večer všetkým
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pohar Pozri príspevok
ak sa ti nepáči je to tvoja vec...
ale čakala som reakciu...
pekný zvyšok dňa....
Nemám už malé deti, ktorých sa očkovanie týka. Ale nepáči sa mi (ak si pozorne prešla priloženú tému), že sa príbehy "postihnutých" detí zneužívajú na kampaň proti očkovaniu. To je môj názor k priloženej téme ...

Ak chceš diskutovať na porade, tak ber "bez rýpania" aj názor iných, ktorý nemusí byť zhodný s tvojim. Dávať neužitočné body za iný názor ako tvoj tiež nie je to najsprávnejšie riešenie ...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Pohar, ty len pekne nedaj na kadejaké sektárske a pseudoodbornícke drísty roznych akože "lekárov" a pekne ju daj zaočkovať ako sa patrí..., alebo chceš aby chytila nejakú pliagu? A budeš si to vyčítať 10 rokov...
2 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Pohar Pozri príspevok
ak sa ti nepáči je to tvoja vec...
ale čakala som reakciu...
pekný zvyšok dňa....
pohar, ale neviem, čo sa hneď urážaš a hádžeš o zem...-može mať niekto aj iný názor ako ty, no nie?
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pohar Pozri príspevok
dakujem všetkým za príspevky
študujem tie linky čo ste mi poradili - vdaka

každopádne dúfam že ma pochopíte ale dosť sa začínam očkovania báť....
sme vo veku kedy ideme na MMR, a dosť som čítala že po očkovaní MMR či v roku alebo po 11 roku sa u detií prejavila cukrovka.

manžel pred cca 17 rokmi bol zaočkovaní proti besnote - pokúsal ho vonku pes cudzí dosť škaredo...a dostal 3 dávky očkovania - po tom mal zvýšené teploty - a do 3 mesiacov cukor 45 - cukrovka. nebudem tvrdiť že to z toho...ale dovtedy to bol zdravý chlap!

a naozaj máme len jednu dcéru a ja som dosť bojazlivá čo sa týka zdravia...
najradšej by som niektoré očkovania vôbec neriešila.....

pekný večer všetkým
Pohár, tvoje obavy plne chápem. Nech sa už rozhodneš akokolvek, poraď sa predtým s detskou lekárkou. Ona najlepšie pozná zdravotný stav tvojej dcéry. Zatial je očkovanie povinné, aké dôsledky to bude mať ak ho nebudeš rešpektovať, neviem...

Zvažuj, aby si si niekedy nevyčítala, že si nekonala správne ...
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať