Zavrieť

Porady

OČR - ošetrovné

Ahojte,
mam tu od zamestnanaca doklad - ziadost o osetrovne - (byvala OCR)
Tu dochadza k vyplacaniu u zamestnavatela tak isto ako pri PN prvych 10 dni?
Je to totozne?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Jajaj, takto veru nie ! Zamestnávateľ prvých 10 dní ošetrovného neprepláca spôsobom, ako je tomu pri náhrade príjmu počas prvých 10 dní práceneschopnosti !

    Ošetrovné vypláca Sociálna poisťovňa. Takže ak ešte robíte agendu nemocenských dávok ako veľký závod, musíte to riešiť ako nemocenskú dávku zo Sociálnej poisťovne.
    Ak ste "malý závod", vypláca ošetrovné priamo SP.

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    Prosim, a ako je to, ak mame pracovnika dlhodobo na OCR? Zo soc.poist. som ho nahlasila ako prerusenie platenia odvodov, a do vyplaty mu pisem stale ze OCR ci neplatene volno ci ako? (je OCR uz 3. mesiac). Vdaka.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Heni
    Prosim, a ako je to, ak mame pracovnika dlhodobo na OCR? Zo soc.poist. som ho nahlasila ako prerusenie platenia odvodov, a do vyplaty mu pisem stale ze OCR ci neplatene volno ci ako? (je OCR uz 3. mesiac). Vdaka.
    Takže po lopate - do výplaty mu stále píšete, že je na OČR.

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    Po kolkych dnoch musim odhlasit zo socialnej poistovni zamestnanaca, ktory je na OCR?To sa odhlasuje zo vsetkych odvodov? Aj zo zdravotnej?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pri OČR sa nekoná žiadne odhlasovanie zo zdravotnej poisťovne.
    Pokiaľ ide o Sociálnu poisťovňu, tak ak OČR trvá viac ako 10 dní, dochádza k prerušeniu povinného poistenia (§ 26) a do 8 dní ho treba nahlásiť do S.P. na tlačive Registračný list fyzickej osoby.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Do koľkých dní musí SP vyplatiť ošetrovné zamestnancovi? Lebo som počula, že to niekde trvá aj 2 mesiace. Nemám s tým osobnú skúsenosť.

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    To Mihal - pocas prerusenia nebude platit odvody do socialnej poistovni, ze?

    Ubehne 10 kalendarny den , ja ju odhlasim a ona mi na druhy den donesie ukoncenie OCR, tak znovu pojdem s dalsim tlacivom na opatovne prihlasenie.
    pochopil som to dobre.
    Ak ano, tak je to fantasticke - teoreticky koli jednemu dnu budem nahlasovat prerusenie poistenia.
    Uzasne

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    janaGT
    Do koľkých dní musí SP vyplatiť ošetrovné zamestnancovi? Lebo som počula, že to niekde trvá aj 2 mesiace. Nemám s tým osobnú skúsenosť.
    NEVIETE NIKTO????? Manžel včera skončil 9 prac.dní OČR s dcérou, myslela som si, že mu to bude zaplatené vo výplate, ale asi nie ... ak som to správne pochopila.
    Naposledy upravil janaGT : 15.10.04 at 12:47

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    To Jozef:

    Počas OČR sa poistné neplatí.

    Pri tom nahlasovaní treba rozumne zvažovať, kedy Registračný list do SP poslať. Zákonom stanovená lehota je do 8 dní. Aj jeden deň prerušenia treba ohlásiť, čo sa môže stať napr. pri 11-dňovej OČR.

    Príklad.

    Zamestnankyňa je na OČR od 1.10.2004.
    11.10.2004 je stále na OČR, je to už 11-ty deň.
    Do 19.10.2004 treba ohlásiť do SP začiatok prerušenia. Nebudeme sa ponáhľať poslať ho hneď 11.10., vyčkáme.

    13.10.2004 bude posledný deň jej OČR, 14.10.2004 sa vráti do zamestnania. Prerušenie trvalo od 11.10. do 13.10.2004. Do 21.10.2004 treba do S.P. nahlásiť ukončenie prerušenia.

    My si to však zjednodušíme, a pošleme v čase od 14.10. do 19.10. do S.P. Registračný list F.O., na ktorom vyznačíme aj začiatok aj koniec prerušenia. Zabijeme dve muchy jednou ranou.
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 15.10.04 at 12:52

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    JanaGT - S.P. v zásade v priebehu nasledujúceho mesiaca pošle človeku na konto peniaze za OČR, či iné nemocenské, samozrejme že také prípady sme vo firme mali a máme. Pokiaľ sa niekde nezaseknú príslušné papiere, tak to čakanie je v norme. Hovorím o S.P., pobočka na Záhradníckej.

    Dadena je offline (nepripojený) Dadena

    Dadena
    OCR, čiže ošetrovanie člena rodiny vypláca Sociálna poisťovňa, patrí to medzi dávky nemocenského poistenia. Zamestnávateľ vypláca prvých 10 dní zamestnancvoi len náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, pri OČR nemá nárok na náhradu. Ošetrovné (dávka 55 % z vymeriacacieho základu) hradí Sociálna poisťovňa počas prvých 10 kalendárnych dní (tlačivo je obdobné ako u DPN). Ak mu OČR trvá dlhšie ako 10 dní, treba od 11. dňa OČR zaslať sociálnej poisťovni prerušenie poistenia, čiže zamestnanec nie je nemocensky a dôchodkovo poistený.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Len tak pre kontrolu. Zamestnanec mi doručil Žiadosť o ošetrovné, kde má už vyplnenú aj druhú stranu, kedy sa doba končí (presne 10dní). Spolu s potvrdením to mám doručiť na SP do 3 dní, ako začala potreba na ošetrovanie?
    A daný zamestnanec žije s družkou, majú spoločného syna, s ktorým je teraz OČR. Do potvrdenia mu napíšem, že je slobodný. Treba nejako dokladovať, že je to jeho syn?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.