Zavrieť

Porady

DoBPŠ-odmena stredoškoláka

Prosím Vás, chceme zamestnať na letné prázdniny asi 3 stredoškolákov na DoBPŠ. Jedná sa o pomocné práce (administratívne, upratovacie...), v priemere 3-4hod. denne. Akú odmenu im zhruba dať? Ešte sme sa s tým nestretli, tak prosím poraďte, ako platíte takúto silu.

Môžeme im poskytovať aj stravné lístky, ak za deň odrobia viac ako 5 hodín?
A stŕhate im 19% daň alebo im dáte podpísať vyhlásenie a uplatníte im nezdaniteľnú časť?

Vďaka za rady!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    silvia
    Prosím Vás, chceme zamestnať na letné prázdniny asi 3 stredoškolákov na DoBPŠ. Jedná sa o pomocné práce (administratívne, upratovacie...), v priemere 3-4hod. denne. Akú odmenu im zhruba dať? Ešte sme sa s tým nestretli, tak prosím poraďte, ako platíte takúto silu.

    Môžeme im poskytovať aj stravné lístky, ak za deň odrobia viac ako 5 hodín?
    A stŕhate im 19% daň alebo im dáte podpísať vyhlásenie a uplatníte im nezdaniteľnú časť?

    Vďaka za rady!
    Stravné lístky by sa nemali poskytovať, lebo zo mzdy dohodárov sa neodvádza príspevok do sociálneho fondu.
    S tou daňou sa môžete rozhodnúť. Buď im ju budete strhávať, alebo im dáte podpísať vyhlásenie a uplatníte im nezdaniteľnú časť, ako píšeš a daň pravdepodobne platiť nebudú. Je to na tebe.
    A s tou mzdou...no neviem, lebo študentov väčšinou zdierajú a platia im dosť slabo. Cez leto budeme tiež mať študentov a budú dostávať na hodinu plat ako zamestnanci, len odrobia menej smien.

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Tie stravné lístky nemôže dostať ani keď mu 45% zrazíme z odmeny a zamestnávateľ bude mať v nákladoch 55%?

    A možno poslať brigádnika na pracovnú cestu s riadnym zamestnancom napr. ako pomocníka pri návoze materiálu? V tom prípade by mal nárok na stravné?
    Naposledy upravil silvia : 01.07.05 at 08:47

    size je offline (nepripojený) size

    size
    Ja si myslím, že stravné lístky podľa nového zákona o cestovných náhradách im môžete poskytnúť. Ale budem rada, ak niekto napíše stopercentnú info.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Stravné lístky sa neposkytujú podľa zákona o cestovných náhradách. Podľa tohto predpisu je nárok na cestovné náhrady, medzi ktoré patrí aj nárok na diety zamestnanca vyslaného na pracovnú cestu. Nárok na cestovné náhrady je potrebné písomne dohodnúť v DBPŠ.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    A keď ešte predtým u nikoho nepodpísali vyhlásenie, tak určite je dobré, dať im ho podpísať.
    Inak, som zvedavá, ako si budú študenti cez leto zháňať potvrdenie o štúdiu...

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    pyton
    Inak, som zvedavá, ako si budú študenti cez leto zháňať potvrdenie o štúdiu...
    Veď školy nie sú zatvorené. My sme tam mali vždy apoň sekretárku. Takže v tom by nemal byť problém.

    brm je offline (nepripojený) brm

    živnostník brm
    size
    Ja si myslím, že stravné lístky podľa nového zákona o cestovných náhradách im môžete poskytnúť. Ale budem rada, ak niekto napíše stopercentnú info.
    neviem či podľa zákona o cest.náhradách, ale ak do dohody doplníš text,že dotyčný má nárok na stravné lístky, v prípade zmeny miesta práce že má nárok na cestovné náhrady....potom to u mojich klientov riešia účtovníci...či zo zisku, zo mzdových nákladov...ako ktoré neviem...nie som účtovníčka...

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    [QUOTE=silvia]Prosím Vás, chceme zamestnať na letné prázdniny asi 3 stredoškolákov na DoBPŠ. Jedná sa o pomocné práce (administratívne, upratovacie...), v priemere 3-4hod. denne.
    1. Akú odmenu im zhruba dať? Ešte sme sa s tým nestretli, tak prosím poraďte, ako platíte takúto silu.
    2. Môžeme im poskytovať aj stravné lístky, ak za deň odrobia viac ako 5 hodín?
    Otvor si okno HĽADAŤ (na 1.stránke Porady -hore), zapíš si text: Stravné lístky dohodárov, klikni na Go, v téme nájdi príspevky č. 7 a 10. Máš tam odpoveď.

    3. A stŕhate im 19% daň alebo im dáte podpísať vyhlásenie a uplatníte im nezdaniteľnú časť?
    Ak máš podpísané vyhlásenie, uplatníš nezdaniteľnú čiastku, ak nemáš podpísané vyhlásenie, zdaníš.

    DoBPŠ-odmena stredoškoláka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.