Zavrieť

Porady

Platnosť právneho úkonu

Dobrý deň,

pred niekoľkými rokmi som sa so spoluvlastníkom nehnutelnosti dohodol na jej predaji.
S kupujúcim sme sa dohodli, že podpíšeme Zmluvu o budúcej zmluve.
V deň podpisu Zmluvy o budúcej zmluvy sa spoluvlastník nehnuteľnosti nedostavil, ale poslal svojho povereného zástupcu aby podpísal zmluvu o budúcej zmluve v zastúpení.
Poverený zástupca podmienil svoj podpis na zmluve o budúcej zmluve vystavením čestného vyhlásenia z mojej strany, v ktorej som sa zaviazal, že do určitej doby po podpise Kúpno-predajnej zmluvy, mu bude vyplatená polovina z predajnej ceny nehnuteľnosti.
Vystavil som toto čestné vyhlásenie, nasledne sme pristúpili k podpisu Zmluvy o budúcej zmluve.

Neskôr som zistil, že poverený zástupca spoluvlastníka nemal v deň podpisu príslušnej Zmluvy o budúcej zmluve žiadne splnomocnenie spoluvlastníka, o čom vedel spoluvlastník, aj ním určený zástupca, mne ale v deň podpisu povedal, že ho má.

Je platné čestné vyhlásenie z mojej strany, keď som ho vystavil v domienke, že sa viaže na podpis Zmluvy o budúcej zmluve, ktorú vlastne zástupca nemal oprávnenie podpísať? Ak by totiž povedal, že ešte oprávnený nie je, nevydal by som mu žiadne čestné vyhlásenie, pretože by nedošlo k podpisu Zmluvy o budúcej zmluve.

PM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Ako to, že splnomocnený zástupca v deň podpisu Zmluvy o budúcej zmluve nemal poverenie? To chceš povedať, že si si od neho nežiadal žiadny doklad o tom, že je oprávnený tú zmluvu podpísať? Nerozumiem tomu.
    Doporučujem Ti dať dohromady všetky doklady a okamžite naklusať právnikovi.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Je platné čestné vyhlásenie z mojej strany, keď som ho vystavil v domienke, že sa viaže na podpis Zmluvy o budúcej zmluve, ktorú vlastne zástupca nemal oprávnenie podpísať? Ak by totiž povedal, že ešte oprávnený nie je, nevydal by som mu žiadne čestné vyhlásenie, pretože by nedošlo k podpisu Zmluvy o budúcej zmluve.

    PM
    čestné prehlásenie je platné / platí / - nič na tom nemení fat, že druhá strana nemala splnomocnenie - to bolo treba skontrolovať / ako pri každom právnom úkone - relevantnosť všetkých dokumentov
    / prípadne treba skúsiť podať žalobu: podozrenie z trestného činu podvodu

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    hanelie Pozri príspevok
    čestné prehlásenie je platné / platí / - nič na tom nemení fat, že druhá strana nemala splnomocnenie - to bolo treba skontrolovať / ako pri každom právnom úkone - relevantnosť všetkých dokumentov
    ťažko sa bude dokazovať niečo, čo nie je písomne dané
    Dobrý právnik by mohol ešte namietať úmyselné uvedenie do omylu, možno by sa dalo zájsť aj ďalej. Ale nato treba preveriť všetky dokumenty.

    dream111 je offline (nepripojený) dream111

    dream111
    Ahojte, dobrý právnik to má v rukách, tiež ma schladil tým, že to je platné, aj keď ja si myslím, že som bolu uvedený do omylu.
    PM

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    dream111 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    pred niekoľkými rokmi som sa so spoluvlastníkom nehnutelnosti dohodol na jej predaji.
    S kupujúcim sme sa dohodli, že podpíšeme Zmluvu o budúcej zmluve.
    V deň podpisu Zmluvy o budúcej zmluvy sa spoluvlastník nehnuteľnosti nedostavil, ale poslal svojho povereného zástupcu aby podpísal zmluvu o budúcej zmluve v zastúpení.
    Poverený zástupca podmienil svoj podpis na zmluve o budúcej zmluve vystavením čestného vyhlásenia z mojej strany, v ktorej som sa zaviazal, že do určitej doby po podpise Kúpno-predajnej zmluvy, mu bude vyplatená polovina z predajnej ceny nehnuteľnosti.
    Vystavil som toto čestné vyhlásenie, nasledne sme pristúpili k podpisu Zmluvy o budúcej zmluve.

    Neskôr som zistil, že poverený zástupca spoluvlastníka nemal v deň podpisu príslušnej Zmluvy o budúcej zmluve žiadne splnomocnenie spoluvlastníka, o čom vedel spoluvlastník, aj ním určený zástupca, mne ale v deň podpisu povedal, že ho má.

    Je platné čestné vyhlásenie z mojej strany, keď som ho vystavil v domienke, že sa viaže na podpis Zmluvy o budúcej zmluve, ktorú vlastne zástupca nemal oprávnenie podpísať? Ak by totiž povedal, že ešte oprávnený nie je, nevydal by som mu žiadne čestné vyhlásenie, pretože by nedošlo k podpisu Zmluvy o budúcej zmluve.

    PM
    Tvoje čestné vyhlásenie je platné, ako už bolo napísané.

    Nie je mi však jasné, kde je v tomto prípade problém? Veď si podpísal len Zmluvu o budúcej kúpnej zmluve a tá ťa k ničomu nezaväzuje - teda len uzavrieť kúpnu zmluvu. Na čestnom vyhlásení si sa zaviazal vyplatiť peniaze až po podpise kúpnej zmluvy. Ak si kúpnu zmluvu nepodpísal, tak žiadne peniaze vyplácať nemusíš. Až keby si podpísal kúpnu zmluvu, potom by si musel splniť to, k čomu si sa zaviazal v čestnom vyhlásení.

    Jediné, čo je pre teba otázne, je to, či je Zmluva o budúcej kúpnej zmluve platná. Ale myslím si, že platná je do tej miery, že druhá strana môže požadovať od teba plnenie z tejto zmluvy, lebo ty si zmluvu podpísal s tým, že ti stačila ústna informácia o tom že zástupca predávajúceho má splnomocnenie. Splnomocnenie nemusí byť notársky overené, dokonca stačí aj ústne splnomocnenie, pokiaľ ho nespochybní splnomocniteľ. Ak by teraz splnomocniteľ povedal, že zo zmluvy nebude plniť, lebo splnomocnenec nebol na podpis splnomocnený, tak je z povinnosti vonku. Ty nie, pre teba je tá zmluva záväzná. Ty si ju podpísal za seba a od splnomocnenca si nežiadal preukázať plnú moc. Myslím, že k žiadnemu podvodu ani omylu nedošlo. Nanajvýš z tvojej strany k nedôslednosti, lebo si uveril ústnej informácii.

    Uvediem príklad, z ktorého to bude zrejmé:

    Janovi budeš dlhovať peniaze. Príde za tebou Michal, že ho posiela Jano, aby zobral od teba pre neho peniaze. Ty mu uveríš a peniaze mu dáš. Na druhý deň príde za tebou Jano a bude si pýtať peniaze. Ty povieš, že si ich dal Michalovi. On povie, že Michala neposlal za tebou a stále mu dlhuješ peniaze.

    Keby sa Michal preukázal, že má plnú moc od Jana na prevzatie peňazí a túto plnú moc si ponecháš, tak Jano nemôže zaprieť, že posla Michala za tebou. Bude si musieť peniaze vymáhať od Michala. Ty by si bol z toho vonku.
    Naposledy upravil Chobot : 12.03.09 at 13:04

    dream111 je offline (nepripojený) dream111

    dream111
    Aj ja súhlasím s príspevkom od chobota. Ale ak už máme ten príklad s Janom a Michalom, čo ak je to takto:
    Jano povie Michalovi: Choď a povedz mu, že si poverený zastupovaním mňa. Vylákaj z neho úpis a za tým účelom mu podpíš čokoľvek v mojom mene. Ten úpis mi odovzdáš a ja potom prehlásim, že si nemal na nič splnomocnenie.
    PM

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zmluva o budúcej zmluve je spísaná na celú nehnuteľnosť. Ak obaja spoluvlastníci podpíšu aj kúpnu zmluvu, nič sa nedeje. Čestné vyhlásenie len znamená, že si jeden nemôže ponechať alebo podržať polovicu peňazí.

    Ak druhý spoluvlastník nebude chcieť predať svoju časť, mohol by kupujúci požadovať predať iba jednu časť? Myslím, že nie, lebo zmluva o budúcej zmluve znie na celú nehnuteľnosť, nie na podiel. Aj kupujúci urobil chybu, že zmluvu nepodpísal s vlastníkom ani so splnomocneným zástupcom.

    Ak by napriek tomu bola predaná jedna časť, napriek čestnému vyhláseniu nemôže požadovať druhý spoluvlastník polovicu peňazí (bezdôvodné obohatenie, rozpor s dobrými mravmi).

    Ak ani doteraz nie je zástupca splnomocnený na podpis zmluvy o budúcej zmluve, mal by si vyzvať spoluvlastníka písomne o stanovisko k predaju. Podľa výsledku sa zariadiš aj s kupujúcim.

    Platnosť právneho úkonu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.