Zavrieť

Porady

Je polystyren zdraviu škodlivý?

osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

nedavno sa dostala do sveta informacia,ze polystyren ktory sa pouziva na zateplovanie domov-tzv.fasada,je jedovaty a neodporuca sa.
my sme sa prave tento rok chystali na robenie takejto fasady ale tato info ma uplne odradila.
co si o tom myslite?alebo,je to pravdiva info alebo nie.kde by som sa dozvedela viac?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

osky Pozri príspevok
nedavno sa dostala do sveta informacia,ze polystyren ktory sa pouziva na zateplovanie domov-tzv.fasada,je jedovaty a neodporuca sa.
my sme sa prave tento rok chystali na robenie takejto fasady ale tato info ma uplne odradila.
co si o tom myslite?alebo,je to pravdiva info alebo nie.kde by som sa dozvedela viac?
Pokiaľ skonzumuješ toho polystyrénu aspoň 20 dkg, tak môžeš mať žalúdočné problémy.....

Ale nepočul som o tom, že by samotný polystyrén bol jedovatý. To je blud. Škodlivé môžu byť napr. spaliny pri horení, ale nie keď je v stabilnej forme a už vôbec nie na fasáde domu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
len strašia ľudí aby boli zaujímaví... nič viac veky vekov sa polystirén používa a nikomu nič nebolo a teraz zrazu ano?to je nejaka kravina podla mna. podla mna sa nie je čoho báť
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Skúste si do spálne na pár dní uskladniť pár balíkov polystyrénu.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
220870 Pozri príspevok
Skúste si do spálne na pár dní uskladniť pár balíkov polystyrénu.
..čo si tým chcel povedať??
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

220870 Pozri príspevok
Skúste si do spálne na pár dní uskladniť pár balíkov polystyrénu.
A čo sa stane? Áno, bude v miestnosti pach po ňom, ale polystyrén nemá žiadne výpary. Takisto je cítiť aj nový nábytok, nové tehly. Zvetralý polystyrén už nemá žiadny zápach.
0 0
vierkavierka vierkavierka

vierkavierka je offline (nepripojený) vierkavierka

Áno, počula som o tom aj ja. Nejaká ,,moc múdra" osoba o tom hovorila, že to ide EU zakázať. Mňa to riadne naštvalo. Najskôr nechajú 90% republiky zatepliť a potom múdro vyhlásia, že je to škodlivé. Vôbec ich neštvalo, že všetky jadrá v bytoch sú vyplnené polystyrénom. EU vymýšľa a my všetci poslúchame. Ak je to ozaj škodlivé, tak nech vymyslia, že čo teraz s tým. Len konštatovať nestačí.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vierkavierka Pozri príspevok
Áno, počula som o tom aj ja. Nejaká ,,moc múdra" osoba o tom hovorila, že to ide EU zakázať. Mňa to riadne naštvalo. Najskôr nechajú 90% republiky zatepliť a potom múdro vyhlásia, že je to škodlivé. Vôbec ich neštvalo, že všetky jadrá v bytoch sú vyplnené polystyrénom. EU vymýšľa a my všetci poslúchame. Ak je to ozaj škodlivé, tak nech vymyslia, že čo teraz s tým. Len konštatovať nestačí.
Mohla by si prosím ťa pripojiť nejaký dôveryhodný zdroj takejto informácie? Lebo vyzerá to skôr n nejakú kačicu - niekto niekde niečo povedal, iní to zle pochopili a už sa šíri panika.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Táto kačica bola v TV pred časom..ale tá "zodpovedná" osoba,, čo o tom vravela, neviem kto bol. Na pol ucha som ju vnímala.
0 0
vierkavierka vierkavierka

vierkavierka je offline (nepripojený) vierkavierka

No, teraz som našla na nete niečo k tomu, len linky nemôžem sem dať, nepustí ma to, tak úryvok. Asi chcú ukludniť verejnosť.
Informácie o negatívnych účinkoch penového polystyrénu na ľudský organizmus, ktoré boli zverejnené v masmédiách, považuje REACH Centrum Slovakia za nesprávne a zavádzajúce verejnosť. Izolačné dosky z penového polystyrénu (EPS), používané pri zatepľovaní budov, obsahujú aj hexabrómocyklododekán (HBCD) – látku používanú všeobecne ako retardant horenia, ktorá však nie je zakázaná. Uvádza sa v stanovisku REACH Centra Slovakia, s.r.o., dcérskej spoločnosti Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR, založenej na pomoc pri implementácii európskej chemickej legislatívy REACH. Masmédiam ho poskytla RNDr. Zuzana Zajacová z REACH centra.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Chobot Pozri príspevok
Mohla by si prosím ťa pripojiť nejaký dôveryhodný zdroj takejto informácie? Lebo vyzerá to skôr n nejakú kačicu - niekto niekde niečo povedal, iní to zle pochopili a už sa šíri panika.
Táto správa bola uverejnená v TN Markíza asi pred dvoma týždňami. Tam to bolo prezentované asi v tom zmysle, že do polystyrénu na zatepľovanie sa pridáva chemikalia (asi tá HBCD čo uvádza vierkavierka), ktorá znižuje horľavosť polystyrénu. Táto látka vraj priaznivo vplýva na vznik rakoviny a poruchy štítnej žľazy, preto sa dostala na zoznam zakázaných chemikálii používaných v EU.
Asi o dva dni na to vystupila istá pani z nejakého ústavu (stavbársky) a upokojovala v tom zmysle, že táto látka sa vraj z polystyrénu neuvoľnuje.
A čo je pravda??
Len aby to nedopadlo ako s azbestom.
Naposledy upravil Julian : 19.03.09 at 17:47
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Polystyrén


PS Hustota (g/cm&#179 1,050 (štandardný) Youngov modul (MPa) 3000–3600 Predĺženie pri sE (%) 2–4 Vrypová skúška (kJ/m&#178 2–5 Sklovitý prechod (°C)  95 Teplota topenia (°C) cca. 270 (kryštalický) Tepelná vodivosť (W/(m.K)) 0,08–0,13 Špec. tep. kapacita (J/(kg.K)) 1 300 Absorpcia vody (%) 0,03–0,1 Tvrdosť (Rockwell) M60–M90 Index lomu 1,59–1,60 Polystyrén alebo polystyrol (skratka PS) je čiastočne amorfný termoplast. Je veľmi rozšírený, pre svoje tepelnoizolačné a ochranné vlastnosti sa používa ako tepelná izolácia a obalový materiál. Patrí do skupiny polyolefínov. Polystyrén má pridelené medzinárodné identifikačné číslo pre plasty 6.
Rozoznávame dva základné druhy polystyrénu — štandardný termoplastický polystyrén (ťažký) a penový polystyrén (ľahký).
















Azbest



Azbest pod mikroskopom


Azbest je jemne vláknitý minerál bielej alebo zelenej farby. Azbest vytvára dlhé tenké vláknité štruktúry, ktoré sa štiepajú po dĺžke. Chemický vzorec je Na2Fe2+3Fe3+2Si8O22(OH)2 (Chryzotil); Fe7Si8O22(OH)2 (Amozit). Teplota jeho tavenia je okolo 1100°C - 1500°C.


Prevzaté z Wikipedia
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

[quote=misoft;991520]Polystyrén


PS Hustota (g/cm&sup3 1,050 (štandardný) Youngov modul (MPa) 3000–3600 Predĺženie pri sE (%) 2–4 Vrypová skúška (kJ/m&sup2 2–5 Sklovitý prechod (°C)  95 Teplota topenia (°C) cca. 270 (kryštalický) Tepelná vodivosť (W/(m.K)) 0,08–0,13 Špec. tep. kapacita (J/(kg.K)) 1 300 Absorpcia vody (%) 0,03–0,1 Tvrdosť (Rockwell) M60–M90 Index lomu 1,59–1,60 Polystyrén alebo polystyrol (skratka PS) je čiastočne amorfný termoplast. Je veľmi rozšírený, pre svoje tepelnoizolačné a ochranné vlastnosti sa používa ako tepelná izolácia a obalový materiál. Patrí do skupiny polyolefínov. Polystyrén má pridelené medzinárodné identifikačné číslo pre plasty 6.
Rozoznávame dva základné druhy polystyrénu — štandardný termoplastický polystyrén (ťažký) a penový polystyrén (ľahký).





toto je super info,ale zaujimalo by ma aj ohladom azbestu,ci je teda skodlivy,lebo viem ze som pocula od znameho,ze azbest sa stiepi na tak male cistky,ze sa moze dostat do krvneho obehu-preto ho zakazali.
a s polystyrenom to bude mozno cosi podobne-vobec takym veciam nerozumiem,a preto sa pytam.
lebo aj tu u nas ludia hromadne zatepluju a nie je to lacna zalezitost,a moj muz to chcel tiez robit-lebo co by na to povedali ludia.....,tak zvazujeme,lebo to ani nepotrebujeme,ved tu nie su take zimy ako na Slovensku.
ale ked to tu kazdy robi tak trend je taky ze co robia vsetci-robia aj dalsi,aby sa nikto nepohorsoval.....
inak sa susedia pozastavuju nad tym preco nie,ak si daco spravime nezauzivanym sposobom.....proste masova zavislost...
vsetkym dakujem za vase vyjadrenia a tesim sa na dalsie.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Proti zatepleniu fasád nič nenamietam.Horšie je keď to ,hlavne obyvatelia panelákov pchajú do interiéru.
Také malé PREČO.Prečo podlahový polystyrén nesmrdí tak ako fasádny? niečo na tom bude.Prečo Rakušáci nedávajú do interiéru klasický polystyrén ale Styrodur?
Osobne si myslím ,že zdravému človeku sa nič nestane ,ale u niekoho to môže pôsobiť ako spúšťač choroby.
Kedysi keď sa začínali robiť zateplováky ( bol som medzi prvými na Slovensku čo sa s tým stretol) Teranova nedovolila používať Slovenský polystyrén,že vraj nie je vhodný zdravotne ani konštrukčne,nosili svoj z Rakúska.Môžem aj sám potvrdiť ,že ten polystyrén bol hustejší ako SK a už vôbec sa nedá zrovnávať s tým čo predávajú teraz( to ale nič nevraví o jeho zdravotnej závadnosti ).Logika mi vraví ,že čím redší tým lepšia tepelná izolácia ,len sa bojím aby pes nebol zakopaný niekde inde.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
220870 Pozri príspevok
Proti zatepleniu fasád nič nenamietam.Horšie je keď to ,hlavne obyvatelia panelákov pchajú do interiéru.
Také malé PREČO.Prečo podlahový polystyrén nesmrdí tak ako fasádny? niečo na tom bude.Prečo Rakušáci nedávajú do interiéru klasický polystyrén ale Styrodur?
Osobne si myslím ,že zdravému človeku sa nič nestane ,ale u niekoho to môže pôsobiť ako spúšťač choroby.
Kedysi keď sa začínali robiť zateplováky ( bol som medzi prvými na Slovensku čo sa s tým stretol) Teranova nedovolila používať Slovenský polystyrén,že vraj nie je vhodný zdravotne ani konštrukčne,nosili svoj z Rakúska.Môžem aj sám potvrdiť ,že ten polystyrén bol hustejší ako SK a už vôbec sa nedá zrovnávať s tým čo predávajú teraz( to ale nič nevraví o jeho zdravotnej závadnosti ).Logika mi vraví ,že čím redší tým lepšia tepelná izolácia ,len sa bojím aby pes nebol zakopaný niekde inde.
A preco teda Rakusania ten isty polystyren strhavaju a nahradzaju ho sklenou vatou...? Nieco mi tu nesedi...
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Neviem aj ja by som rád poznal odpovede.Už som dlho nerobil v rakúsku bolo by načase sa tam trochu pozrieť.Ale ten istý problém majú aj s plávajúcimi podlahami. Tá chémia z Kronospanu čo sa predáva u nás je u nich zakázaná.
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Neviem prečo podliehate panike?
V jeden deň tvrdili, že polystyrén je škodlivý a na druhý deň hovorli opak. V tv hovorila odborníčka na túto problematiku, a jednoznačne vylúčila škodlivosť polyst. na ľudský organizmus. Pri samotnej výrobe vniká jedovatý plyn, ale sampotný výrobok je chemický stály. Trebars ako sklo. Netreba mať žiadne obavy pri zateplovaní.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Tak uz som kludny... Mam totiz cely dom zatepleny zvnutra - polystyrenom...
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

O tom vymieňaní polystyrénu a nahrádzaní sklenou vatou je to to isté, ako v USA v časoch, keď sa u nás začali dávať plastové okná,tak tam všetky plastové okná vyhadzovali a dávali drevené. Viem to preto, lebo tam žije kamarát. Bavili sme sa o tom v roku 1991, že u nás sa začínajú dávať na domy plastové okná a on povedal, že u nich ich všetci vyhadzujú, lebo sú škodlivé. Tak si vyberte. Ono to bude tak nejak aj s tým polystyrénom. A pravda bude asi niekde uprostred.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Suhlasim, ze pravda je uprostred... ved preto sa vsetko na svete okolo toho stredu toci...
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

kyblik Pozri príspevok
A preco teda Rakusania ten isty polystyren strhavaju a nahradzaju ho sklenou vatou...? Nieco mi tu nesedi...
neviem o tom ze by Rakusania polystaren strhavali-naopak-vidim to tu,ze to ludia hufne robia a preto som vlastne zalozila aj tuto temu.
my sme to najprv tiez chceli robit,lebo tu to kazdy robi,mna vsak ta informacia dost vydesila-neviem si predstavit ze za to dame 25 000 euro/tolko to tu stoji/ a po par rokoch zistime ze sme si nalepili na dom dake svinstvo-sory za vyraz.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať