Zavrieť

Porady

cestná doprava - koncesia

Dozvedel som sa, že u nás platí nový zákon podľa ktorého každý kto
vlastní nákladný automobil s celkovou hmotnosťou na 3,5t a chce ho využívať v podnikaní je povinný žiadať o koncesiu a teda mať skúšky o odbornej spôsobilosti. Poznám dosť živnostníkov, ktorí majú prihlásené vozidlá ešte v čase keď toto neplatilo. Vie niekto aký postih za prevádzku bez koncesie ich čaká a odkedy to vstúpi do platnosti? Na živnostenskom úrade keď som sa na to pýtal, pani sa tvárila, že o ničom nevie. Na odbore dopravy(krajskom) mi oznámili, že už to platí a živ. úrad je povinný o tom informovať všetkých prevádzkovateľov vozidiel. Vie o tom niekto niečo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Neviem či je správne,že kto vlastní,podľa mňa sa to vzťahuje na toho,kto podniká ako prepravca na nákladnom automobile.Tento zákon platí od vstupu do únie a ke´d prepravca nemá spravenú odbornú spôsobilosť a prevádza autodopravu je povinný si urobiť skúšky,alebo zamestnať človeka,ktorý túto spôsobilosť má.Ak tak neurobí podľa zákona mu odoberú koncesiu - prerušia živnosť.Najskorej dajú ultimátum do kedy si to má urobiť a keď tak neurobí prerušia.Ale ak len vlastníte ako napr.firma pre svoju potrebu,podľa mňa nie je to potrebné.Ak ste prepravca na koncesiu musíte požiadať Krajský úrad dopravy o skúšky a oni Vás tam pozvú.Treba sa tam dosť veľa učiť,lebo vyžadujú tam aj také debiliny,ktoré v živote nebudete potrebovať.
    Naposledy upravil ilona : 25.01.05 at 14:10

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Ešte dodám,že zamestnať ho musíte na TPP,nie na dohodu a ak si chcete urobiť skúšky platí sa 2500,-,ak ich neurobíte na 1x znovu zaplatíte tento poplatok.Týka sa to pravdepodobne aj taxi.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Ďakujem Ilona, že si reagovala na moju otázku. Mňa práve to zaujíma či firma, ktorá má koncesiu na cestnú dopravu nákladov, ale vlastne túto dopravu využíva len na účel svojej firmy na prepravu materiálu a na rozvoz k zákazníkom či sa jej to týka, pretože firma nebola nikým vyzvaná urobiť tieto skúšky.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Ja by som sa asi informovala na živnostenskom,alebo treba si preštudovať lepšie zákon.Nás vyzval k tomu živnostenský úrad,ale viem,že aj u nás na všetkých prepravcov ešte neprišiel rad,nevyzval ich úrad.Myslím si,že keď máte koncesiu,bude sa to týkať aj Vás.A ešte niečo,úrad nie je povinný Vás vyzvať,ale prepravcovia sú povinní si to zabezpečiť už od mája 2004.
    Naposledy upravil ilona : 27.01.05 at 04:58

    Vlado823 je offline (nepripojený) Vlado823

    Vlado823
    Mimochodom, neviete náhodou niekto ako je to s finančnou kauciou, ktorú vyžaduje ČESMAD. Je to daňový náklad, alebo nie? Počul som rôzné názory. Neviem, o čo sa mám oprieť, je to dosť vysoká suma, takže prosím seriózne.

    Iveta je offline (nepripojený) Iveta

    Iveta
    ilona
    Ešte dodám,že zamestnať ho musíte na TPP,nie na dohodu a ak si chcete urobiť skúšky platí sa 2500,-,ak ich neurobíte na 1x znovu zaplatíte tento poplatok.Týka sa to pravdepodobne aj taxi.
    Ak má zodpovedný zástupca živnosť na uvedenú činnosť, môže ju fakturovať, t.j. nemusí byť zamestnaný na TPP?

    Iveta je offline (nepripojený) Iveta

    Iveta
    Iveta
    Ak má zodpovedný zástupca živnosť na uvedenú činnosť, môže ju fakturovať, t.j. nemusí byť zamestnaný na TPP?
    Nikto neviem poradiť? Potrebujem to súrne.
    Vopred vďaka.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Myslím,že to platí všadial rovnako,u nás na živnostenskom vyžadovali TTP.Môj klient má živnosť ,robí dvom zodpovedného zástupcu a musí byť v oboch firmách zamestnaný na TPP.Spýtaj sa na živnostenskom.

    Iveta je offline (nepripojený) Iveta

    Iveta
    ilona
    Myslím,že to platí všadial rovnako,u nás na živnostenskom vyžadovali TTP.Môj klient má živnosť ,robí dvom zodpovedného zástupcu a musí byť v oboch firmách zamestnaný na TPP.Spýtaj sa na živnostenskom.
    Ilonka, pekne ďakujem.

    drago050 je offline (nepripojený) drago050

    drago050
    Mam otazku ked chcem taxi-karcit a nemam este koncesiu ake postihy mozem dostat ked ma chytia policajti???

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    ilona
    Ešte dodám,že zamestnať ho musíte na TPP,nie na dohodu a ak si chcete urobiť skúšky platí sa 2500,-,ak ich neurobíte na 1x znovu zaplatíte tento poplatok.Týka sa to pravdepodobne aj taxi.
    Uzatváranie dohôd na funkciu zodp. zástupcu je lacnejšie, ale obchádza sa tým zákon. No nie je chybou podnikateľa, že využíva nedokonalosť zákona,ktorý hovorí,že je nutné
    uzatvoriť PP vzťah. a tým je vzťah na základe prac. zmluvy, alebo dohody.Polemizovať by sa dalo počtom hodín pri dohode, či pokryje sústavnú činnosť živnosti.

    Je potrebné ďalej okrem odbornej spôsobilosti,preukázať
    sa aj finančným zabezpečením./aj taxi/ v súčasnosti je to
    1000. eur pre taxi, v nákladnej dopr. 9000,eur za prvé
    MV a za každé ďalšie 5000.eur.
    Podrobnejšie do pozornosti zák. č.168/1996 v znení...xy zák.....
    "o cestnej doprave "
    :p :p :p

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    drago050
    Mam otazku ked chcem taxi-karcit a nemam este koncesiu ake postihy mozem dostat ked ma chytia policajti???
    drago050 - poviem Ti,keď skončím "Policajnú akadémiu "

    To budeš vedieť Ty prvý,keď ťa chytia,daj potom vedieť aj nám.

    Ale vážne, humor bokom - to naozaj asi nikto z nás nevie. Alebo sa mýlim?
    Ak robíš niečo na čo nemáš oprávnenie je to nedovolené
    podnikanie a to riešia iní páni.
    Naposledy upravil Melnick : 20.02.06 at 00:05

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    ESTER
    Ďakujem Ilona, že si reagovala na moju otázku. Mňa práve to zaujíma či firma, ktorá má koncesiu na cestnú dopravu nákladov, ale vlastne túto dopravu využíva len na účel svojej firmy na prepravu materiálu a na rozvoz k zákazníkom či sa jej to týka, pretože firma nebola nikým vyzvaná urobiť tieto skúšky.
    Nemám skúsenosti s tým, že by ma nejaký úrad na niečo upozornil,
    skôr s tým ako sa tešili keď som niečo nedodržala,že som podporila
    štátnu kasičku / pokutou./ Ale Ty ak využívaš dopravu výlučne pre
    vlastnú potrebu tak sa Ťa zák. o Cest. Dopr. netýka i keď môžeš
    inými podmienkami ,ktoré neuvádzaš spĺňať podmienky.
    Radšej si preštuduj Zákon 168/1996 Z.z.v znení č.114/2004....

    drago050 je offline (nepripojený) drago050

    drago050
    A co ked mam podanu prihlasku na skusku na taxikarsku koncesiu. Mozem v takom pripade zacat uz teraz taxikarcit???

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    drago050
    A co ked mam podanu prihlasku na skusku na taxikarsku koncesiu. Mozem v takom pripade zacat uz teraz taxikarcit???
    Koncesiu Ti vydá ŽÚ na základe splnenia odbornej a finančnej
    spôsobilosti.
    Po jej udelení máš právo podnikať v tejto oblasti.
    Odbornú zatiaľ môžeš riešiť-zodp. zástupcom
    Finančná - môže byť aj živ. poistka vo výške požadovaného krytia .

    A môžeš nás rozvážať./so zľavou pochopiteľne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.