Zavrieť

Porady

Zákon č.580/2004 o zdravotnom poistení v znení k 1.9.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prikladám novelu zákona o zdravotnom poistení schválenú v NRSR dňa 30.6.2005. Novela má účinnosť k 1.9.2005.

Zároveň prikladám úplné znenie zákona o zdravotnom poistení so zapracovanou novelou - teda stav platný od 1.9.2005.

Upozorňujem, že novelu zatiaľ nepodpísal prezident SR.

Uvedené znenie zákona bez záruky.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 06.07.05 at 11:52
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Za nezamestnanú osobu registrovanú na Úrade práce platí teraz a aj po novele poistné štát.
0 0
MáriaPaM MáriaPaM

MáriaPaM je offline (nepripojený) MáriaPaM

Pán Mihál aj ja ďakujem za tie prílohy. Rada čítam vaše príspevky v PMPP a hľadala som nejaké školenie s vami a potom som objavila pri pátraní po novele na túto skvelú stránku. Mám dosť veľký problém so zdravotným poistením. Prebrala som mzdovú agendu a musím opravovať chyby.

Pracovníkovi v programe nestopli strop VZ na zdravotné poistenie a už v apríli mal vlastne splnenú odvodovú povinnost (strop za celý rok vz 517140 už dokonca prekročil asi o 7000).
Môžem za neho odteraz odvádzať nulu s tým že sa to dorovná v ročnom vyúčtovaní?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Partizánskym spôsobom (tj. len tak prestať platiť) by to nešlo.

1. Skúste nájsť dohodu s príslušnou zdravotnou poisťovňou.

2. Regulérny postup je žiadať od poisťovne vrátenie preddavku zaplateného bez právneho dôvodu (z VZ nad 43095 Sk) - toto však žiaľ dnes nemá oporu v zákone (diera...), táto možnosť bude zavedená až novelou od 1.9.).

3. Súčasne ste podľa zákona povinná každý mesiac odvádzať preddavky za príslušný mesiac stanoveným spôsobom, to, že vinou chyby predošlej mzdárky sa už vlastne naplnil ročný limit VZ nie je podstatné.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Školenia k novele viď:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=...&postcount=470


Samozrejme pripravujeme s vydavateľstvom EPOS aj ďalšiu publikáciu k zákonu o zdravotnom poistení. Spoluautorkou bude Mgr. Zuzana Földesová-Motajová z ministerstva zdravotníctva. Publikácia bude mať charakter polooficiálnej učebnice zdravotného poistenia.
0 0
MáriaPaM MáriaPaM

MáriaPaM je offline (nepripojený) MáriaPaM

Vďaka za radu, idem sa pokúsiť o tú dohodu, po telefóne vlastne námietky nemali, uvidím čo dajú na papier.
0 0
yenefer yenefer

yenefer je offline (nepripojený) yenefer

Dobrý deň. Podľa novely zákona štát bude platiť ZP poistenie za osoby, ktoré poberajú rodičovský príspevok. Ale aj za osoby, ktoré sa osobne a... starajú o dieťa do 6 rokov, ak jej vymeriavací základ nedosahuje 1/2 úhrnu min. miezd. Ak teda dôjde k situácii, že je rodič na rodičovskej dovolenke do troch rokov dieťaťa, ale rodičovský príspevok nepoberá, pretože dieťa je v škôlke a tento rodič nemá príjem, platí zaňho ZP štát. Je to tak správne? Takáto osoba teda môže mať príjem do výšky 1/2 min. mzdy bez straty nároku na platenie poistného zo strany štátu?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
yenefer
Dobrý deň. Podľa novely zákona štát bude platiť ZP poistenie za osoby, ktoré poberajú rodičovský príspevok. Ale aj za osoby, ktoré sa osobne a... starajú o dieťa do 6 rokov, ak jej vymeriavací základ nedosahuje 1/2 úhrnu min. miezd. Ak teda dôjde k situácii, že je rodič na rodičovskej dovolenke do troch rokov dieťaťa, ale rodičovský príspevok nepoberá, pretože dieťa je v škôlke a tento rodič nemá príjem, platí zaňho ZP štát. Je to tak správne? Takáto osoba teda môže mať príjem do výšky 1/2 min. mzdy bez straty nároku na platenie poistného zo strany štátu?
Ak rodič nepoberá RP (dieťa je v škôlke) tak takáto osoba nespadá pod § 11 ods.8 písm.c).

Keďže dieťa má v škôlke, nemožno hovoriť o osobnej celodennej starostlivosti, preto takáto osoba nespadá ani pod § 11 ods.8 písm.k).

Za takúto osobu štát zdravotné poistenie platiť nebude a to bez ohľadu na výšku prípadného jej príjmu.
0 0
yenefer yenefer

yenefer je offline (nepripojený) yenefer

Je mi jasné, že nemá nárok na platenie poistného štátom z titulu toho, že nepoberá RP. Zaujímala ma tá druhá možnosť. Chýba mi vysvetlenie osobnej starostlivosti, príp. odkaz na vysvetlenia ako je napr. na zákon č. 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku. Chápe sa teda aj tu táto osobná celodenná starostlivosť obdobne ako v zákone o RP, teda opäť je možné zveriť dieťa do inštitúcie, ktorá nepoberá dotáciu štátu ( napr. súkromné škôlky, jasle...),prípadne inej fyzickej osobe, ale do bežnej škôlky na pár hodín denne nie? Berie sa to pre účly ZP doslovne, alebo sa použije analógia légis aj bez odkazu a použije sa výklad zo zákona o RP?
Takáto osoba teda ostane na RD doma s dieťaťom,pretože má na to nárok zo ZP, dá ho do škôlky na pár hodín v rámci adaptačného procesu, prípadne kvôli iným dôvodom ( chce aby bolo v kolektíve detí,ale zdravotný stav neumožní celý deň,no na DNZS to nestačí, dieťa nemá na to, aby bolo celý deň v škôlke atď.) nemá teda možnosť mať nejaký významnejší príjem, príde o RP a ešte aj ZP si musí platiť sama. SUPER!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vysvetlenie osobnej celodennej starostlivosti cez zákon o rodičovskom prípevku nie je možné, pretože od 1.7.2005 pojem "osobná starostlivosť" zo zákona o RP vypadol.

Takže viď môj predošlý príspevok.

Zmyslom § 11 ods.8k) je umožniť ženám byť doma s dieťaťom do 6 rokov veku, bez toho, aby boli považované za "ženy v domácnosti" alebo "dobrovoľne nezamestnané osoby". Ak dá dieťa do škôlky, už to nie je osobná celodenná starostlivosť.

Na záver - nič netrvá večne, ani stav akéhokoľvek zákona. Osobne sa mi celkom pozdáva úprava § 11 ods.8k), podľa ktorej by sa umožnilo aby dieťa navštevovalo škôlku, jasle a pod. v rozsahu povedzme do 4 hodín denne. Logiku to má.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Inde na porade som uviedla tento svoj problem a nik nan zatial neodpovedal:

ala13
Do 1.9. som na RD a rada by som za svoju pracu v 1 firmu, ktoru som od zac. roka nemala zaplatenu (kratili by mi RP o viac nez by som zarobila). Mozem si dat zaplatit na dohodu v juli a auguste povedzme aspon nejakych 90.000, aby mi pokryli aspon nezdanitelnu cast ZD a vznikol narok na danovy bonus za 2 deti, kedze je manzel dlhodobo nezamestnany? Pravdepodobne pojde o fiktivny prijem, lebo moji sefovia platobnou disciplinou netrpia, len by ma potesilo tych 19% dani vratenych od DU v aprili buduceho roka. Aj na ten danovy bonus mi asi inak narok nevznikne, lebo zamestnavatel (gymnazium) tvrdi, ze na moj navrat po RD nema peniaze.<!-- / message -->
Napadla ma vsak v suvislosti s nim dalsia otazka, ak za jul na DoVP dostanem 90.000, nezaplati za mna stat za jul zdravotne poistenie? Alebo to plati az od septembra? Mam ist ohlasit ZP tento svoj prijem? A SP? Prosim a vopred dakujem za odpoved.
Naposledy upravil ala13 : 18.07.05 at 11:01
0 0
klimako klimako

klimako je offline (nepripojený) klimako

Dobrý deň, P. Mihál, Zákon, ktorý je uložený v súbore zakon po novele.doc, neobsahuje §11 odstavce 12 až 17. Doplnte to prosím, aby niekto neprebral chybný text aj keď na vlastne riziko. Ináč ďakujem, upravený zákon mi pomohol.

IB
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
klimako
...Zákon, ktorý je uložený v súbore zakon po novele.doc, neobsahuje §11 odstavce 12 až 17. Doplnte to prosím, aby niekto neprebral chybný text aj keď na vlastne riziko...
Vidno, že pozorne sledujete "históriu" tejto novely. Vládny návrh novely skutočne dopĺňal do § 11 aj odseky 12 až 17.

Vo výslednej novele však už toto nie je - uvedené odseky si našli svoje miesto v § 13 - viď tam odseky 13 až 18 a viď § 29b odseky 4 a 5.

Takže ďakujem za upozornenie, ale priložený súbor je v tomto smere OK.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ala13
...ak za jul na DoVP dostanem 90.000, nezaplati za mna stat za jul zdravotne poistenie? Alebo to plati az od septembra? Mam ist ohlasit ZP tento svoj prijem? A SP?
Ak v júli dostanete 90000 na dohodu, žiadne ZP platiť nebudete /ak bude definitívne prijatá novela, čo budeme žiaľ vedieť asi až v septembri/, platí štát.

Okrem toho ste predsa stále zamestnancom, a zamestnanci ak majú popri zamestnaní príjem z dohody, ZP z neho neplatia.

SP - zamestnávateľ musí odviesť 0,8% na úrazové poistenie z celej vyplatenej sumy, dohodu treba v SP nahlásiť atď.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Dakujem za odpoved, potesila ma .
Takze, ak v najhorsom pripade (dalsia novela alebo neprejdenie tejto alebo prejdenie tejto ale so zmenou) budem musiet predsa len v rocnom zuctovani ZP priznat tento prijem, zaplatim z tohto prijmu nejakych 14% (z 90.000), cize 12.600?
Dost velke riziko na odporucanie inym zenam na MD. Mam teda radsej pockat do septembra? Hrozi potom, ze si sama budem musiet zaplatit ZP 545,- za ten mesiac, za ktory dostanem tento prijem? Je to predsa len mensie riziko, ale neplati od septembra zas, ze mozem na dohody zarobit do 13.000,- ako ste to radili, pan Mihal, studentovi v prispevku Student a dohoda?
0 0
klimako klimako

klimako je offline (nepripojený) klimako

ďakujem za odpoveď, v NRSR, som si stiahol novelu z prveho čitania, a odseky tam boli. OPATRNOSTI NIE JE NIKDY DOSŤ.
Hlavne ma zaujal bývalý §11 ods 17. ) Ak sa poistenec považuje za zamestnanca podľa odseku 3 z viacerých dôvodov u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa akoby bol zamestnancom iba raz. Ten v novele už nevidim. Má sa tomu rozumieť tak, že ak pracujem na 2 pracovne pomery a zarabam vela, tak akože pracujem iba na jeden a platim do jedneho maximálneho limitu? Keď tam ten odsek nie je, tak ako sa to v praxi bude robiť?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
klimako
ďakujem za odpoveď, v NRSR, som si stiahol novelu z prveho čitania, a odseky tam boli. OPATRNOSTI NIE JE NIKDY DOSŤ.
Hlavne ma zaujal bývalý §11 ods 17. ) Ak sa poistenec považuje za zamestnanca podľa odseku 3 z viacerých dôvodov u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa akoby bol zamestnancom iba raz. Ten v novele už nevidim. Má sa tomu rozumieť tak, že ak pracujem na 2 pracovne pomery a zarabam vela, tak akože pracujem iba na jeden a platim do jedneho maximálneho limitu? Keď tam ten odsek nie je, tak ako sa to v praxi bude robiť?
V novele je predsa § 29a ods.6:

(6) Ak sa poistenec považuje za zamestnanca podľa <INS cite=mailto:MZ%20SR dateTime=2005-06-13T09:58>§ 11 ods.3</INS> z viacerých dôvodov u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa akoby bol u tohto zamestnávateľa zamestnancom iba raz.

Takže ak som u toho istého zamestnávateľa posudzovaný ako zamestnanec z dvoch, troch atď. dôvodov - napríklad mám pracovnú zmluvu a súčasne som členom dozornej rady, tak príjem z oboch činností sa spočíta a výsledok sa posudzuje voči maximu.

Napr. z prac.zmluvy mám 35000, z dozornej rady 15000 - preddavok platím z 43095.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

P. Mihál, prosím, mám pár otázočiek:

- v ktorom § zákona sa uvádza, že ročné zúčtovanie za rok 2005 sa bude robiť iba za mesiace 8-12/05? Hľadala som to, ale neúspešne. Resp., aká je pravdepodobnosť toho, že sa takýto návrh schváli? Máme totiž na dohodu dôchodcu aj študenta a júl je posledný mesiac na modifikácie miezd.

- ak by sa ročné zúčtovanie robilo za celý rok 2005, v prípade študenta, resp. dôchodcu, ktorý nie je zamestnanec ani SZČO a vo firme pracuje na základe dohody - ako sa posudzuje hranica max. príjmu, do výšky ktorého platí za neho poistné štát?, až od účinnosti novely to bude polovica úhrnu minimálnych miezd (t.j. napr. od 9-12/05 je to 4*3250,-, dovtedy 6500,-*8 mesiacov)?

- ako sa v ročnom zúčtovaní prejaví nasledovná situácia: člen predstavenstva dostával určitú odmenu za výkon funkcie, odvod na ZP sa v zmysle zákona o ZP neplatil. Podľa novely sa bude ZP z takéhoto príjmu znovu platiť. V ročnom zúčtovaní sa bude posudzovať obdobie do novely a po novele, alebo si bude musieť odvody doplatiť?

- § 16, ods. 3 - ako treba chápať túto vetu?

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Mirka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
1. § 31 odsek 9
2. Na príjmy študenta z dohody dosiahnuté do účinnosti novely sa neprihliada, od účinnosti novely nesmie prekročiť polovicu úhrnu min.miezd za mesiace účinnosti novely, teda 1/2 z 6500 x 4 = 13000 (alikvótne ak novela bude od 1.10.2005)
3. Do novely a po novele. Takže na príjmy člena predst. do novely sa prihliadať nebude, poistné sa doplácať nebude (retroaktivita nie je v našom právnom poriadku možná)
4. Pri určení preddavkov SZČO od júla 2006 sa v prípade, že SZČO začala činnosť v roku z ktorého sa berie základ dane, nebude deliť 12-timi ako je tomu od 1.1.2005 ale bude sa postupovať podobne, ako tomu bolo do 31.12.2004.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Jozef Mihál
2. Na príjmy študenta z dohody dosiahnuté do účinnosti novely sa neprihliada,...
Znamená to, že na dôchodcov a študentov, ktorí neboli zamestnancami alebo SZČO sa nevzťahoval § 11. ods.2 "starého zákona"? Alebo sa neprihliada z toho dôvodu, že sa za toto obdobie nebude robiť ročné zúčtovanie?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Neprihliada sa z titulu § 31 ods.9 "nového zákona".
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať