Zavrieť

Porady

Zákon č.580/2004 o zdravotnom poistení v znení k 1.9.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prikladám novelu zákona o zdravotnom poistení schválenú v NRSR dňa 30.6.2005. Novela má účinnosť k 1.9.2005.

Zároveň prikladám úplné znenie zákona o zdravotnom poistení so zapracovanou novelou - teda stav platný od 1.9.2005.

Upozorňujem, že novelu zatiaľ nepodpísal prezident SR.

Uvedené znenie zákona bez záruky.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 06.07.05 at 11:52
Usporiadat
dr.kuko dr.kuko

dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

Daňový špekulant
Veľmi pekne ďakujem za presné a jasné odpovede, možno ešte jednu otazku, ale to si nechám na neskôr.
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

ak je súčasne zamestnaná na hlavný prac.pomer a má aj dohodu, tak platí odvody len ako zamestnanec, na dohodu môže zarobiť koľko chce.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

alena
ak je súčasne zamestnaná na hlavný prac.pomer a má aj dohodu, tak platí odvody len ako zamestnanec, na dohodu môže zarobiť koľko chce.
Dík, som si myslela, len zas ten študent ma tam motal, ale vlastne ona nie je študent, za ktorého platí štát....
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

Sany, posielam SS
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Ahojte, podľa § 13 ods.16 sa minimálny vymeriavací základ zamestnanca nekráti za poskytnuté pracovné voľno bez náhrady mzdy. V odvolávke je uvedené: napr. § 136 ods.1 ZP. Podľa ZP môže však zamestnávateľ poskytnúť pracovné voľno bez náhrady mzdy aj v iných prípadoch ako je uvedené v § 136 ods.1. Myslíte, že pri ostatných neplatených voľnách sa tieto tiež nebudú zohľadňovať pri výpočte minimálneho vymeriavacieho základu?
Aký je Váš názor?
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

Pri akomkoľvek neplatenom voľne sa minimálny vymeriavací základ znižovať nebude.
0 0
AlexS AlexS

AlexS je offline (nepripojený) AlexS

Jozef Mihál
Ak ste zamestnanec na pracovnú zmluvu, tak od 1.9.2005 sa už druhýkrát ako zamestnanec (z titulu fuinkcie konateľa) prihlasovať nebudete. Nezabudnite sa však zo ZP odhlásiť ako SZČO.

Z dividend majetkovo zúčastnená osoba ZP neplatí. Takže vo Vašom prípade ich do príjmu nepriznáte.

Ak by ste boli len konateľ bez odmeny a poberali len dividendy, odhlásite sa ako zamestnanec, samozrejme sa odhlásite aj ako SZČO - viď vyššie, a prihlásite sa ako poistenec podľa § 11 ods.2 - tzv. "dobrovoľne nezamestnaná osoba". V tomto prípade budete platiť preddavky 575 Sk mesačne a nič iné.
Dobrý deň pán Mihál,

ja mám podobný prípad. Som jediný spoločník i jediný konateľ a už poberám dôchodok. Nie som zamestnanec. SRO-čku som založil v apríli 2005. Ako konateľ som sa prihlásil ako SZČO a platím 910 Sk do ZP a do SP nič. Zatiaľ mi ani v ZP nevedeli s istotou povedať aká zmena bude pre mňa po 1. 9. 2005. Pán Mihál, prosím Vás zaoberali ste sa už s takýmto prípadom? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

P. Mihál ,
Janka robí v Trenčíne školenie a Ty čo budeš robiť v BA, alebo máme ísť do TN
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
p.Naďa ,
s Jankou si dokonca 27.9. budeme v TN priamo konkurovať - ona i ja máme v ten istý deň a v tom istom meste školenie. Smajl.
V BA bude školenie pravdepodobne 20.9., ak bude záujem, môže byť jedno ešte predtým - pravdepodobne 14.9.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
AlexS
Som jediný spoločník i jediný konateľ a už poberám dôchodok. Nie som zamestnanec. SRO-čku som založil v apríli 2005. Ako konateľ som sa prihlásil ako SZČO a platím 910 Sk do ZP a do SP nič. Zatiaľ mi ani v ZP nevedeli s istotou povedať aká zmena bude pre mňa po 1. 9. 2005. Pán Mihál, prosím Vás zaoberali ste sa už s takýmto prípadom? Ďakujem za odpoveď.
Takým prípadom som sa zaoberal už asi 100x. Smajl.
Takže ako konateľ sa od 1.9.2005 v ZP odhlásite. Ak za činnosť konateľa nepoberáte odmenu (predpokladám že nie) tak sa zároveň prihlásite ako poistenec štátu, § 11 ods.9 písm.b) - ako dôchodca.
Ak poberáte odmenu, prihlásite sa ako zamestnanec.
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

p.Mihál a keď sme pri tých školeniach, nemáte ešte bližšie termíny? September sa blíži. Nechcem premeškať. Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
..ešte som na dovolenke a tým pádom sa mi organizácia školení príliš nedarí.
Zatiaľ je isté:
27.9. Trenčín
6.10. Košice
20.10. Žilina

Predpokladám:
20.9. Bratislava, v tom istom týždni Nitra, Trnava

Ďalej Banská Bystrica (kde spoluorganizátorom je Beata), termín neznámy
Pripravujem aj Dudince/V.Krtíš.

Ozývajú sa mi i nejaké agentúry, zatiaľ ale nemám dohodnuté nič bližšie.
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Ďakujem aspoň sa môžem približne zariadiť a od 20-teho nič neplánovať.
Pekný zbytok dovolenky.
0 0
AlexS AlexS

AlexS je offline (nepripojený) AlexS

Jozef Mihál
Takým prípadom som sa zaoberal už asi 100x. Smajl.
Takže ako konateľ sa od 1.9.2005 v ZP odhlásite. Ak za činnosť konateľa nepoberáte odmenu (predpokladám že nie) tak sa zároveň prihlásite ako poistenec štátu, § 11 ods.9 písm.b) - ako dôchodca.
Ak poberáte odmenu, prihlásite sa ako zamestnanec.
Pán Mihál, ďakujem za informáciu.
Alex.
0 0
dr.kuko dr.kuko

dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

Daňový špekulant
Dobry den, mam otazku pre p. Mihála, ale aj pre iných, ktorí sa s tým stretli:

Jedna klientka podnikala od oktobra minuleho roku a stihla zarobit (zisk) 101.000,-. V socialke sa jej opytali, kolko mesiacov podnikala a ona ze 3 tak jej hned vyrubili odvody ako keby zarabala cca 17.000,- mesacne (4.400). Ona vsak nema ako platit, lebo je sezonna pracovnicka a niektore mesiace nezarobi ani tych 4.400,-. OTAZKA:

Je moznost sa nejako odvolat proti vyske vyrubenych odvodov, na zaklade sezonnej prace? Alebo to uz ma v pase a bude musiet cely rok platit 4.400,-?

Vopred dakujem za akukolvek odpoved aj Vas nazor ci podobne.
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Téry
Pri akomkoľvek neplatenom voľne sa minimálny vymeriavací základ znižovať nebude.
Ďakujem za reakciu. To nebude veľmi lichotivé pre zamestnancov.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
dr.kuko:
Nemá šancu, jedine prerušiť alebo zrušiť živnosť. Zákon o SP neumožňuje "vyjednávať" o výške svojich odvodov.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
kaška
Ďakujem za reakciu. To nebude veľmi lichotivé pre zamestnancov.
???
Táto záležitosť sa dotkne len promile zamestnancov, ktorí "berú" minimálnu mzdu a stane sa im tá nepríjemnosť, že vyčerpajú dovolenku a tak si vezmú neplatené voľno. Ak ide o špekulantov, tak to je v inej rovine.
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Myslela som tých zamestnancov, ktorí si musia zobrať neplatené voľno napr. na sprevádzanie rodinného príslušníka k lekárovi, alebo na ošetrenie u lekára, nakoľko už v kal. roku vyčerpali zákonom stanovený limit, kedy majú za túto neprítomnosť nárok na náhradu mzdy.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Asi takto. Ak zamestnanec, ktorý má hrubých povedzme 10000 Sk mesačne a jeho VZ je tých 10000 každý mesiac, celý december bude čerpať neplatené voľno, tak:

Za december musí zaplatiť preddavok z VZ 6500 Sk, rovnako zamestnávateľ, hoci jeho hrubý príjem je 0 Sk.

V ročnom zúčtovaní sa uvedie jeho dosiahnutý príjem za rok = 11 x 10000 = 110000. Je to viac, ako minimum 78000. Jeho výsledný VZ za rok teda bude skutočne zarobených 110000 Sk. Preddavok, zaplatený z "umelého" VZ za december sa mu v ročnom zúčtovaní vráti.

Toto je výhoda existencie ročného zúčtovania v porovnaní so stavom do konca roku 2004.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať