Zavrieť

Porady

Zákon č.580/2004 o zdravotnom poistení v znení k 1.9.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prikladám novelu zákona o zdravotnom poistení schválenú v NRSR dňa 30.6.2005. Novela má účinnosť k 1.9.2005.

Zároveň prikladám úplné znenie zákona o zdravotnom poistení so zapracovanou novelou - teda stav platný od 1.9.2005.

Upozorňujem, že novelu zatiaľ nepodpísal prezident SR.

Uvedené znenie zákona bez záruky.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 06.07.05 at 11:52
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janca
Vyplata tejto odmeny má oporu v uznesení, kde sa na členskej schôdzi dopredu dohodla a schválila určitá čiastka.
Tým máš zatiaľ dokladovaný iba právny titul a čiastku. Nemáš obdobie, teda neviem ho z textu, ktorý uvádzaš "vyčítať".
Teda obdobie, kedy na odmenu vzniká nárok.
Naposledy upravil Jana Acsová : 22.08.05 at 13:51
0 0
miriam.1 miriam.1

miriam.1 je offline (nepripojený) miriam.1

dakuje velmi pekne za doplnenie novely o zdravotnictve zákona č. 580/2004 z.z..velmi mi to pomohlo.
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

p. Mihál, Janca,
Ďakujem za informácie.
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Ahojte,
ešte jeden dotaz.
Minimálny VZ pre preddavky poistenca podľa § 11 ods.2 za jeden deň v mesiaci október 2005 bude = koeficient * 6500/31 =132,39 ? Ako zaokrúhlim tento VZ pre preddavky (nenašla som v zákone).
Koeficient = 4% zo 14365/ 14% zo 6500= 574,6 / 910=0.63142=0,6314 ?
Ďakujem.
Naposledy upravil kaška : 24.08.05 at 04:39
0 0
judy judy

judy je offline (nepripojený) judy

Ja by som sa chcela vratit k vyplacaniu odmien statutarov a dr - co v pripade, ak sa tie odmeny vyplacaju nepravidelne na zaklade rozhodnutia predstavenstva / ved su zaradeni medzi zamestnancov/. To ich stale budem prihlasovat alebo odhlasovat zo ZP ???
dakujem judy
0 0
myja myja

myja je offline (nepripojený) myja

hlavne, ze som...:-)
Dobrý deň prajem všetkým prispievateľom,
prosím o radu:
podľa novelizácie zákona by mali plnenia poskytované zamestnávateľom vstupovať do VZ pre ZP, t.j. mali by tam vstupovať aj príspevky zamestnávateľa na DDS.
Prosím poraďťe ako to vlastne je, po novelizácii platnej od 1.1.2005 mal tento príspevok tiež vstupovať do VZ pre ZP a nakoniec podľa vyjadrení jednotlivých ZP ale aj podľa usmernenia UDZS do VZ nevstupoval.
Ďakujem za príspevky rady a podnety.
0 0
judy judy

judy je offline (nepripojený) judy

judy
Ja by som sa chcela vratit k vyplacaniu odmien statutarov a dr - co v pripade, ak sa tie odmeny vyplacaju nepravidelne na zaklade rozhodnutia predstavenstva / ved su zaradeni medzi zamestnancov/. To ich stale budem prihlasovat alebo odhlasovat zo ZP ???
dakujem judy
Nevie mi nikto odpovedat ?
0 0
myrjam myrjam

myrjam je offline (nepripojený) myrjam

§ 13 ods.13 - VZ sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
§13 ods.14 - koeficient....blablabla...na 4 desatinné miesta nahor.
alebo som mimo? čo je celkom možné...
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
aj príspevky zamestnávateľa vstupujú do vymeriavacieho základu pre ZP
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
judy
Nevie mi nikto odpovedat ?
na pobočke ZP mi dnes telefonicky povedali, že štatutárov /konateľov/ treba stále odhlasovať a prihlasovať - podľa toho či nemá /má odmenu
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Jedna pikoška zo VŠZP v BA:
Práve sa konateľka vrátila z pobočky (poslala som ju, nech sa ide odhlásiť ako konateľka, keďže je zamestnanec) a pracovníčky na ňu pozerali, o čom to hovorí, že oni ešte nemali školenie (!!!!!) k novele zákona (platí od 1.9. a dnes je 25.8.). Nakoniec papier odovzdala s tým, že jej kópiu nepotvrdili s komentárom: „čo keď sa nebude treba odhlasovať”.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Máme zamestnaných na dohodu: študenta, dôchodcu. U dôchodcu vieme, že jeho mesačný príjem presiahne polovicu min. mzdy (resp. úhrn príjmov za rozhodujúce obdobie presiahne úhrn pol. min. mzdy za toto obdobie), u študenta naopak - bude to stále do 3250,- mes. Máme platiť mesačné preddavky na ZP ako zamestnávateľ a zrážať ich zamestnancom alebo sa to rieši až v ročnom zúčtovaní ZP?

Ak dobrovoľne nezamestnaný, ktorý si platí ZP, je vykonáva nejake práce na dohodu, čo s týmito príjmami z hľadiska ZP?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Iveta
Jedna pikoška zo VŠZP v BA:
Práve sa konateľka vrátila z pobočky (poslala som ju, nech sa ide odhlásiť ako konateľka, keďže je zamestnanec) a pracovníčky na ňu pozerali, o čom to hovorí, že oni ešte nemali školenie (!!!!!) k novele zákona (platí od 1.9. a dnes je 25.8.). Nakoniec papier odovzdala s tým, že jej kópiu nepotvrdili s komentárom: „čo keď sa nebude treba odhlasovať”.
Mne vo VšZP v KE tvrdia, že nemajú na odhlásenie tlačivá . Prihláška/Odhláška, ktorá je na ich stránke mi neide otvoriť (predvčerom to ešte fungovalo), vám áno?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Mirkaska
Máme zamestnaných na dohodu: študenta, dôchodcu. U dôchodcu vieme, že jeho mesačný príjem presiahne polovicu min. mzdy (resp. úhrn príjmov za rozhodujúce obdobie presiahne úhrn pol. min. mzdy za toto obdobie), u študenta naopak - bude to stále do 3250,- mes. Máme platiť mesačné preddavky na ZP ako zamestnávateľ a zrážať ich zamestnancom alebo sa to rieši až v ročnom zúčtovaní ZP?
Ak dobrovoľne nezamestnaný, ktorý si platí ZP, je vykonáva nejake práce na dohodu, čo s týmito príjmami z hľadiska ZP?
Po 1.9.05 za študenta, ktorý má príjem z dohôd, ZP platí štát. Mesačne sa nemusia platiť preddavky - ani zamestnávateľ neplatí. Netreba ich ani prihlásiť do ZP.
Po skončení roka musia urobiť Ročné zúčtovanie. Ak ich príjem za obdobie sept.-december bude max. 13.000 Sk, ZP za nich zaplatí štát. Ak presiahne túto sumu, musia si ZP zaplatiť sami.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Doplním Libušu, že detto je to v prípade dôchodcu.

Dobrovoľne nezamestnaný platí preddavky 575 Sk mesačne, ak jeho príjem za sept-dec-2005 prevýši 13000 Sk, podáva RZ, v ňom uvedie súčet príjmov z dohôd za toto obdobie, ak poistné, teda 14% zo sumy dohôd bude viac ako 4x575 Sk, rozdiel musí doplatiť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte na doplnenie k študentom a dôchodcom - RZ za rok 2005 musia podať len ak ich príjem prevýši 13000 Sk.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Ďakujem veľmi pekne, ste super... aj naša drahá Porada. (veľký smail)
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Prosím Vás chcem sa opýtať na SZČO živnostníka, ktorý je súčasne poberateľom predčasného starobného dôchodku.
Jeho príjem za rok 2004 bol 74.000,- Sk, paušálne výdavky 25% 18.500,- Sk, žiadné poistné neplatil.
Podľa toho čo som si prečítala /ak som dobre pochopila/ tak platil a aj bude platiť 910,- Sk mesačne až do 8/2005.
Od 1.9.2005 ak je jeho základ dane menší ako polovica úhrnu minimálnej mzdy, tak je platiteľom poistného štát ? Pochopila som to dobre, alebo to platí až od septembra 2006.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Od septembra 2005 nemusí byť jeho preddavok 910,- Sk, ale môže byť nižší.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

No to je prave to, že neviem aký.
Ak rátam 55.500/2,14 = 25.934,60 = 25.935
25.935x14%=3630,90
3630,90/12=302,60=303,- Sk mesačne
tak ?
ale zase načo platiť, ak je SZČO dôchodca a platí za neho poistné štát
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať