Zavrieť

Porady

Zákon č.580/2004 o zdravotnom poistení v znení k 1.9.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prikladám novelu zákona o zdravotnom poistení schválenú v NRSR dňa 30.6.2005. Novela má účinnosť k 1.9.2005.

Zároveň prikladám úplné znenie zákona o zdravotnom poistení so zapracovanou novelou - teda stav platný od 1.9.2005.

Upozorňujem, že novelu zatiaľ nepodpísal prezident SR.

Uvedené znenie zákona bez záruky.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 06.07.05 at 11:52
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Preddavky vypočíta podľa §31 :
14% z 55000/2 = 3850
3850/12 = 321 zaokr.
Musí ich platiť aj keď je starobný dôchodca.
Pri ročnom zúčtovaní, ak jeho VZ (základ dane z r.2005 bez odpočítania poistného/2,14) bude nižší ako 39000 (3250*12), preddavky mu celé vrátia (na základe §32). Ak takto vypočítaný VZ bude vyšší ako 39000, musí už zohľadňovať minimálny VZ (t.j. 78000) a vznikne mu nedoplatok.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 06.09.05 at 07:39
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Aha, takže spôsob výpočtu základu dane formou ZD/2,14 sa použije prvýkrát až pri ročnom zúčtovaní za rok 2005 ?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

takže do 6/2006 bude platiť
74.000-18.500=55.500
55.500/2=27.750
27.750x14%=3885
3885/12=323,75=324,- Sk mesačne ?
tak ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dá sa to tak povedať. Preddavky SZČO budú až do júna 2006 platiť z 1/2 základu dane.
Upravila som záver predchádajúcej odpovede, pozri si to.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ďakujem pekne
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Prečítala som si to, dakujem.
Len sa mi to zdá nelogické, aby platil dôchodca SZČO preddavky na zdravotné poistenie, keď čítam v zákone, že od 1.9.2005 je platiteľom poistného štát, ak vymeriavací základ je maximálne polovica úhrnu minimálnych miezd.
Potom mi to pripadá, že štát je len čiastočným platiteľom poistného za dôchodocov SZČO, ak si majú aj oni niečo platiť.
Ale vlastne, prečo hľadám logiku, že ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Katarína STR
takže do 6/2006 bude platiť
74.000-18.500=55.500
55.500/2=27.750
27.750x14%=3885
3885/12=323,75=324,- Sk mesačne ?
tak ?
Áno, ja som v tom príklade zle opísala základ.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

To nevadí, ja som pochopila tvoj výpočet.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katarína STR
Len sa mi to zdá nelogické, aby platil dôchodca SZČO preddavky na zdravotné poistenie, keď čítam v zákone, že od 1.9.2005 je platiteľom poistného štát, ak vymeriavací základ je maximálne polovica úhrnu minimálnych miezd.
Potom mi to pripadá, že štát je len čiastočným platiteľom poistného za dôchodocov SZČO, ak si majú aj oni niečo platiť.
Ale vlastne, prečo hľadám logiku, že ?
Katka, má to logiku.
1. Preddavky sú LEN preddavky, záloha, niečo, čo nie je definitívne. Dopredu sa nedá vedieť, aky bude mať ten dôchodca základ dane v danom roku, preto preddavky musí platiť (princíp "prezumpcie viny").
2. Po skončení roka si podá ročné zúčtovanie. Ak jeho vymeriavací základ bude "v limite", preddavky mu poisťovňa vráti a platí štát. V tomto prípade v konečnom dôsledku PLATÍ LEN ŠTÁT. Dôchodca neplatí nič.
3. Ak jeho vymeriavací základ bude "nadlimit", dôchodca si dopočíta nedoplatok (prípadne možno i preplatok) poistného, vyrovná si to so zdravotnou poisťovňou. V tomto prípade ŠTÁT NEPLATÍ NIČ. Platí len dôchodca, lebo mal vysoký základ.

Ešte prečo princíp prezumpcie viny pri platení preddavkov. Lebo ľahšie ZP preddavky vráti (ak dôchodca limit základu nedosiahne), ako keby sa preddavky neplatili vôbec a potom ich ZP mala naháňať od dôchodcu, ktorý limit základu prekročí (a sem trošku patriaci morbídny humor s odkazom na § 19 ods.6 až nabudúce).
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ďakujem za vysvetlenie.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

takže môj výpočet je správny ?
do 6/2006 bude platiť
74.000-18.500=55.500
55.500/2=27.750
27.750x14%=3885

3885/12=323,75=324,- Sk mesačne ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak .
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ste poklad.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Ja si dovolím trochu odbočiť od témy, ale zaujímalo by ma ako to bude s platením poistného na ZP od 1.9.05 člena štatutárneho orgánu v a.s. Konkrétne:
1. Zamestnanec je zároveň členom ŠO a poberá mesačnú odmenu. K jeho príjmu z prac. pomeru pripočítam odmenu člena ŠO = VZ na ZP, na ktorý sa bude vzťahovať max. VZ (t.j. 43095,- Sk). Napr.: HM = 12000,- + odmena člena ŠO = 4000,- VZ na ZP=16000. Môže to mať zamestnanec všetko v 1 výplatnej páske ?
2. Len člen ŠO, ktorý je zamestnancom v inej firme, dostáva za výkon funkcie mesačnú odmenu napr. 4000,- Sk. VZ na ZP bude 4000,- Sk alebo min. VZ t.j. 6500,- Sk. Nie je mi celkom jasné, keď sa na člena ŠO vzťahuje všetko ako na zamestnanca, jeho odmenu však nemôžem považovať za mzdu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

milanr
1. Zamestnanec je zároveň členom ŠO a poberá mesačnú odmenu. K jeho príjmu z prac. pomeru pripočítam odmenu člena ŠO = VZ na ZP, na ktorý sa bude vzťahovať max. VZ (t.j. 43095,- Sk). Napr.: HM = 12000,- + odmena člena ŠO = 4000,- VZ na ZP=16000. Môže to mať zamestnanec všetko v 1 výplatnej páske ?.
Správne a môže to mať v 1 výplatnej páske.
milanr
2. Len člen ŠO, ktorý je zamestnancom v inej firme, dostáva za výkon funkcie mesačnú odmenu napr. 4000,- Sk. VZ na ZP bude 4000,- Sk alebo min. VZ t.j. 6500,- Sk. Nie je mi celkom jasné, keď sa na člena ŠO vzťahuje všetko ako na zamestnanca, jeho odmenu však nemôžem považovať za mzdu.
VZ bude 4000 Sk, minimum tu neplatí.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tlačidlo "Súhlasím" tu nemáme (v tejto sekcii sa nepredpokladá diskusia), takže takto:

Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom od somij.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

P. Mihál a Somij ďakujem za rýchle a jednoznačné odpovede. Vo Všeobecnej ZP mi nikto na túto otázku nevedel dať odpoveď a posielali ma od jedných dverí k druhým, cez pracovníčky pri okienku až po kontrolórky. Nakoniec sme to uzavreli, že sa prídem opýtať až začiatkom októbra, keď budem robiť mzdy za 09/2005. Dovtedy možno budú mať metodický pokyn k novele. Ešte raz vďaka, ste SUPER !
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...s pánom JUDr. Kopeckým zo VšZP sme si tieto problémy vyjasňovali na MZ pred 2 týždňami, potrebné informácie do pobočiek zrejme ešte nedorazili.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

To znamená, ak má konateľ odmenu 3000,- Sk tak bude platiť preddavok na poistné ZP z VZ 3000,- Sk?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať