Zavrieť

Porady

Zákon č.580/2004 o zdravotnom poistení v znení k 1.9.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prikladám novelu zákona o zdravotnom poistení schválenú v NRSR dňa 30.6.2005. Novela má účinnosť k 1.9.2005.

Zároveň prikladám úplné znenie zákona o zdravotnom poistení so zapracovanou novelou - teda stav platný od 1.9.2005.

Upozorňujem, že novelu zatiaľ nepodpísal prezident SR.

Uvedené znenie zákona bez záruky.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 06.07.05 at 11:52
Usporiadat
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

Pán Mihál ďakujem za tie prílohy. Myslím, že som nebola jediná nedočkavá. Zaujímali by ma však ešte fakty okolo ročného zúčtovania za rok 2005. Bude platiť 1-8 mesiac starý zákon a teda minimálna mzda a 9-12 1/2 minimálnej mzdy ako hranica pre podanie zúčtovania? Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nerozumiem otázke.

Ak ide o poistenca, za ktorého za mesiace 1-8/05 platí štát, tak u neho je hrubá čiara pokiaľ ide o príjmy za mesiace 1-8/05 a pre povinnosť ročného zúčtovania sa posudzujú len príjmy za 9-12/05.

Viď § 31 ods.9
0 0
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

Moja chyba. Ako dobrovolne nezamestnaná som mala príjem za prvých 6 mesiacov okolo 54000 sk za spros. SDS. =ZP Platil za mňa štát.Od 1.7. som bez licencie sprostredkovateľa SDS. Musím si teda podať ročné zúčtovanie, ak iný príjem mať do konca roka zrejme nebudem? Tých 54000 bude tým pádam môj jediný príjem za rok 2005.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nie, netreba podávať RZ.
Opakujem, že u dobr.nezamestnaného sa príjmy dosiahnuté do novely zákona nebudú brať do úvahy. Akoby neexistovali.
0 0
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

Ďakujem a chcem sa ešte spýtať či táto novela alebo MZ vydalo nejaké pokyny ohľadne obdobia 1-8 2005 v kontexte so sprostredkoveteľmi SDS, čiže obdobia kedy sa na nich nevzťahoval žiaden platný zákon? Viete niečo o tom? Prosím?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zákon 580/2004 v znení 718/2004 ako všetci dobre vieme, má diery. Jednou z nich je veľmi voľná definícia SZČO. Podľa § 11 ods.4 písm.c) je i nie je možné považovať sprostredkovateľa SDS za SZČO. Rozhodnite sa, čo uprednostníte. Ste tu v anonymite, takže...
0 0
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

Asi by som radšej nebola, ale.... Mam vyjadrenie z MZ aj Úradu pre dohľad nad ZS lenže poisťovňa tvrdí iné. Bojím sa čo bude na budúci rok. Poraďte, máte viac skúsenosti.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aké máte vyjadrenie z MZ a Úradu pre dohľad?
0 0
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

Mám, ale čo tá poisťovňa? Ak to neuzná (mala by/ kocúrkovo),tak sa nedoplatím. Zvažujem zmeniť ZP ale či to bude mať nejaký význam neviem. Vraj niektoré vykladajú zákon ako spomínané inštitúcie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Opakujem, AKÉ máte vyjadrenie z MZ a Úradu pre dohľad?
0 0
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

Z MZ je také, že záleží od zmluvy s dôchodkovou spol. Ak nie je uvedené obchodné zastupovanie ale sprostredkovanie nemalo by byť sam. zar. činnosťou. ZÚradu... doslova píšu" Nakoľko v súčasnej právnej úpravenie je prípad zmluvy uzatvorenej v zmysle § 642-651 Obchodného zák. riešený, platiť poistné na ZP Vám neukladá žiadne ustanovenie a platitreľom poistného za Vás ako dobr. nez. osoby , je v súčasnej dobe v zmysle platnej leg. štát".
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak tieto vyjadrenia si dobre schovajte a vo svojej ZP radšej ani slovo o tom, že ste boli SSDS.
0 0
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

oni to však vedia, pretože si prefotili správu z MZ a ja hlúpa som s tým v tom momente súhlasila. Bude mať význam tá zmena ZP. Aj Úrad ... im posla žiadosť o vyrozumenie takže ak chcú nájdu ma a potom....Pán Mihál aj tak Ďakujem
0 0
Osmijanko Osmijanko

Osmijanko je offline (nepripojený) Osmijanko

Ak by sme prijali názor, že sprostredkovateľ dôch.sporenia v 2. pilieri je SZČO a mal by platiť do ZP, podľa zákona č.580/2004 o ZP v znení k 1.9.2005 by mal byť jeho vymeriavací základ= základ dane/2,14. Na stránke www.novezdravotnictvo.sk/informacia2005-05-24.php však píšu, že vymeriavací základ pre SZČO min. vo výške úhrnu min. miezd za každý mesiac daného roka, počas kt. SZČO vykonávala činnosť. Ako to teda je a čo, pán Mihál, radíte sprostredkovateľom neživnostníkom, kt. sú súčasne zamestnancami? Ďakujem.
Naposledy upravil Osmijanko : 07.07.05 at 18:42
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pri stanovení VZ sa postupuje v niekoľkých krokoch, pre túto diskusiu sú podstatné tieto dva:

1. VZ SZČO = základ dane z činnosti SZČO neznížený o odvody na zdravotné poistenie / 2.14
2. VZ "čistej" SZČO je najmenej vo výške úhrnu min.miezd

Takže ak niekto je zamestnanec a súčasne SZČO, pri stanovení tej časti VZ, ktorá vyplýva z činnosti SZČO, postupuje podľa kroku 1. A krok 2. sa ho netýka.


Príklad pre rok 2006.
Pán X je zamestnanec, mesačne má 15.000, z čoho platí poistné.
Súčasne je SSDS, kde dosiahne za rok 2006 hrubý príjem 50.000 Sk.

Z činnosti SSDS zaplatí poistné takto:
VZ = 50000 * 0,75 (=pauš.náklady) / 2,14 = 17524 Sk
Poistné = 14% z 17524 Sk = 2454 Sk.
0 0
Osmijanko Osmijanko

Osmijanko je offline (nepripojený) Osmijanko

Ďakujem pekne za odpoveď, všetko jasné, akurát, že sa mi nepáči, že stále musím niečo niekam platiť. SSDS na začiatku nemali, a možno ani teraz nemajú, jasno, čo všetko ich čaká. Takže zaplatíme príspevok do ZP, dane a čo SP? Tuším je výhodnejšie- nerobiť nič. Kto vie poradiť nejaký zákulisný ťah? Pán Mihál, ste jednotka!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Hovorte mi niečo o platení. Zlaté časy skončili rokom 2003 - "pádom" paušálnej dane.
0 0
oniip oniip

oniip je offline (nepripojený) oniip

Skoncil som vysoku skolu (9.6.), som dobrovolne nezamestnany, kedze novela nadobuda platnost az v septembri, tak za jul a august bude za mna platit este stat...potom sa prihlasim na urad prace a stale bude za mna platit stat...pochopil som to spravne? dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, až do dňa účinnosti novely bude vo Vašom prípade platiť poistné štát.

Pripomínam v tejto súvislosti, že 7.7.2005 bol v SME uverejnený príspevok autorky "haj" k povinnostiam končiacich študentov, kde sa okrem iného možno dočítať, že študent končiaci VŠ musí odo dňa po vykonaní záverečnej skúšky sám platiť poistné na zdravotné poistenie - čo nie je pravda, podľa súčasného zákona platí za neho štát.
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Rozumiem správne: podľa novely za nezamestnanú osobu od 1.1.2005 platí zdr.pois. štát. , teraz podľa novely úrad práce? Takže nemusí sa nikde hlásiť, nikde platiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať