Zavrieť

Porady

Zdravé zaváranie - Kompóty so soľou - bez cukru !!!

Aj ja som takto pozerala, keď som to čítala :p pred pár rokmi v časopise Receptár.Tá pani tam tvrdila, že takto zavára roky k úplnej spokojnosti a ja to môžem potvrdiť, mám to vyskúšané. Najprv zo zvedavosti, potom z lenivosti

Upozornenie: Tá soľ "vytiahne" cukor z ovocia - trvá to asi mesiac. To aby ste neboli sklamané, ak Vám nechytí viečko a budete ochutnávať. Je to zdravé a najlacnejšie zaváranie aké poznám. / Bez mučenia sa priznám, že robím aj klasicky s cukrom /

Takže tu je recept: Ovocie naložíme do fliaš, pridáme troška soli - len tak do prstov, zalejeme vodou priamo z vodovodu, uzavrieme a sterilizujeme úplne klasicky - podľa druhu ovocia.
Naposledy upravil kukučka : 08.07.05 at 16:31 Dôvod: pravopis
Usporiadat
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
lavanda
Janiela
nám sa doma termín koštovky blíži - 1.9., máme dva kusy : slivky a marhule
Ako dopadla koštovka? Zajtra chcem zavárať ďalšiu várku sliviek, tak by som zopár pohárikov skúsila aj takto, so soľou.

Tak sme dnes koštovali. No, ale mala som obavy, najprv som skúsila kompótovú šťavu, veď ak by niečo, tak vypľujem a rýchlo ústa vypláchnem. Potom som ochutnala aj ovocie. Keby len kulilinko menej soli, ale naozaj, cítila som pravú chuť marhule, akoby som ju teraz prekrojila.
Hneď som mame navrhla koláč:
trená piškóta, navrch nízkotučný tvaroh, poukladať marhule a zaliať domácou želatínou.

Jednoznačne odporúčam zavárať so soľou.
4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
lavanda lavanda

lavanda je offline (nepripojený) lavanda

Mala som na skúšku zavarené tri malé poháriky polených ringlôt, jeden sme otvorili a na moje počudovanie som soľ vôbec necítila, kompót bol príjemne sladký, chuť ovocia prirodzená - určite to skúsim znova a vo väčšom množstve.
4 0
jozefp51 jozefp51

jozefp51 je offline (nepripojený) jozefp51

Dievčence skúste to bez cukru, soli aj vody. Polené slivky len naukladáte do pohárov, až po viečko, uzatvoríte a sterilizujete 45 minút pri teplote 98 °C. Marhule a broskyne 35 minút pri 98 °C. Čerešne a višne 50 minút pri 90 °C. Môžete ich trochu natlačiť, lebo po sterilizácii dosť klesnú. Vydržia veľmi dlho, samozrejme ak ich nezjete skôr. Urobil som viac sliviek a po dvoch rokoch sa zo šťavy urobil rôsol a manželka ich mala problém vybrať z pohára. Skúste vhodné do koláčov, guliek, ale aj len tak na jedenie.
4 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Ja mám zavárané marhule so soľou, chutia mi oveľa lepšie ako tie s umelým sladidlom, takže v pohode budem takto zavárať ďalej. Pre diabetikov je to ideálne.
3 0
Dan1 Dan1

Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

Po prvý krát som na jeseň skusila zavariť jabĺčka so soľou a po prvotnej nedôvere ( i keď sa snažíme ináč cukor nepoužívať) som bola milo prekvapená, kompót chutil a už sa teším, že tento rok to vyskúšam aj na inom ovocí a vo väčšiom množstve. Doporučujem a ďakujem za super tip.
3 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Nemusíte jesť kompóty s cukrom, tú sú skúsenosti aj iných
http://www.labuznik.cz/recept/moje-r...ivej-gazdinej/
3 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

tajgr Pozri príspevok
Nikto tu o tom nepisete - ako potom chuti to ovocie? Nie je to slane a tym padom nepouzitelne?
- chut kompotu vyborna, sladka, ani stopa po soli
- myslim si, ze pritomnost soli zvyraznila typicku chut kompotovaneho ovocia
- kto neveri, nech skusi 1-2 flasky ovocia zavarit, aby mohol potom posudit chut kompotu
- kto sa boji .........
2 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

oprašujem starú tému
2 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

Ja som skúsila marhule a včera som 7 dcl pohár broskyne tiež som zvedavá aké budú. Minulý rok so zavárala slivky vo vlastnej šťave , len som ich naukladala do pohára a dala sterilizovať a na koláč sú vynikajúce
2 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Niet čo špekulovať, je to výborný spôsob a nielen pre diabetikov.
Každý má možnosť vyskúšať.
2 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
kukučka
Niet čo špekulovať, je to výborný spôsob a nielen pre diabetikov.
Každý má možnosť vyskúšať.
Som diabetička, tak som písala za nás . Ale naozaj je to v pohode pre každého, kto neobľubuje veľmi sladké zaváraniny. Vždy lepšie trošku soli, ako umelé sladidlo, pri ešte lepšej chuti.
2 0
ivka0123 ivka0123

ivka0123 je offline (nepripojený) ivka0123

Pridávam sa ku všetkým , čo zavárajú so soľou, tiež som to skúsila pred rokmi a funguje to, praktikujem to dodnes. Ešte mám odložený časopis RECEPTY Z RECEPTÁŘE - ŠETŘÍME S RECEPTÁŘEM z roku 1992, kde bol uverejný článok o zaváraní bez cukru a tiez som tomu neverila...
2 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

robila som slivky len so solou, uz inak ani robit nebudem, uzasne.
2 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

- tiez som bola na pochybach zo zavarania len so solou
- v minulom roku som vyskusala zavarit marhule, broskyne a slivky
- do poharov som nakladla ovocie, zaliala vodou, pridala kavovu lyzicku soli a sterilizovala
- vydarilo sa, dobra chut

- skusila som zavarat aj bez nicoho - nakladla ovocie do poharov, zatvorila a sterilizovala
- ovocie pustilo trosku stavy
- sama som tomu neverila, ale vynikajuce
- ked budem mat co zavarit, tak urcite takto
1 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
buchač
Janiela
Kukučka, to je výborné, že sa táto téma oprašuje. Nikdy som si túto tému nevšimla.
Prečítala som si všetky príspevky. Moja mamka je diabetička, jej súrodenci sú a aj jej mamka bola. Vykúšame tento recept, tiež mám trochu obavy, ale dôverujem všetkým prispievateľom témy.
Ešte raz - VĎAKA ZA OPRÁŠENIE :-)
Jésus Máriška .....
Slaný kompót ???

Ja som tiež diabetik ......ale neviem , neviem či by som sa do toho pustil ...
Slané jedlá môžem , sladké tiež ....ale hento ???
Asi by bolo potrebné najprv koštovku dať ....
Buchač, veď najprv sterilizujme len kilo ovocia. :-)
Koľko EUR a námahy človek denne vydá len tak, tak prečo nevydať do skúšky diakompótu?? :-))))
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Buchi,ale ved tam ide malinko soli...to nebude citit...skoda ze som o tomto nevedela skor....vsetko ovocie som odmietla....cukor nejem
1 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

klasicky, podľa druhu ovocia
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

buchač
...
Ja som tiež diabetik ......ale neviem , neviem či by som sa do toho pustil ...
Slané jedlá môžem , sladké tiež ....ale hento ???
Asi by bolo potrebné najprv koštovku dať ....
veď vyskúšaj! .. ten kompót vôbec nie je slaný .. je síce menej sladký - ale je to originál chuť ovocia! (bez vody)
presne ko píše Wilma - aj do sladkých jedál sa dáva štipka soli na zvýraznenie - ja npr aj do lekváru, aj do sladkej kaše pod...
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Janiela
Hej hej,napíšem, tak trochu , ja by som brala aj samostatnú tému k receptom pre diabetikov.
staci kliknut a zalozit-),
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
alaya1
Janiela
Hej hej,napíšem, tak trochu , ja by som brala aj samostatnú tému k receptom pre diabetikov.
staci kliknut a zalozit-),
Janiela
Hej hej,napíšem, tak trochu , ja by som brala aj samostatnú tému k receptom pre diabetikov.
Stačí len kliknúť tam , kde je to potrebné ....či ???????

http://www.porada.sk/gsearch.php?sec...re+diabetikov+
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

alaya1
nepraskli flase, ked v nich nebola voda?
ovocie pustí šťavu...
ja robím aj kompóty s cukrom bez vody. (len presypané) - samozrejme, aj keď ich dobre ponatriasam - ovocie klesne o nejaký ten centimeter, takže pohár nie je celkom plný.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať