Zavrieť

Porady

Platiteľ a neplatiteľ DPH - zmena v priebehu roka

Prekročil som v januári limit pre povinnú registráciu ako platiteľ DPH, takže od 1. 2. 2009 som platiteľom.

Rok som začínal ako neplatiteľ DPH, ako mam ďalej účtovať, keďže som od februára platiteľ? Zdá sa, že program nepodporuje zmenu v priebehu roka.

Okrem toho, ak sa schváli návrh na zvýšenie limitu naspäť na 50 000 eur, tak si IČ DPH znova zruším.

Ako to vyriešiť v ALFE?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    najskôr otázka: podal si žiadosť o registráciu?

    a ešte citát zo zákona o DPH
    Zrušenie registrácie
    § 81
    (1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom,....

    toto je zatial v platnosti

    kinimod je offline (nepripojený) kinimod

    kinimod
    Jasné, som registrovaný platiteľ, žiadosť som podal, mám pridelené IČ DPH.

    O tom zrušení som nevedel, ďakujem. Možno aktualizujú aj tento paragraf po zvýšení limitu späť na 50 000 eur, aby nebolo nutné "čakať" až rok. Uvidíme, ale dobre, že to viem.

    Čo teda s tou Alfou?

    books je offline (nepripojený) books

    books
    kinimod Pozri príspevok
    Jasné, som registrovaný platiteľ, žiadosť som podal, mám pridelené IČ DPH.

    O tom zrušení som nevedel, ďakujem. Možno aktualizujú aj tento paragraf po zvýšení limitu späť na 50 000 eur, aby nebolo nutné "čakať" až rok. Uvidíme, ale dobre, že to viem.

    Čo teda s tou Alfou?
    Treba si otvoriť svoje účtovníctvo v Alfe a ísť do číselníkov, potom režim účtovania a tam si zaškrtnúť poličko platiteľ DPH.

    kinimod je offline (nepripojený) kinimod

    kinimod
    A nevadí, že toto nastavenie sa globálne aplikuje na celý rok a nezaznamenáva odkedy vznikla skutočnosť?

    books je offline (nepripojený) books

    books
    kinimod Pozri príspevok
    A nevadí, že toto nastavenie sa globálne aplikuje na celý rok a nezaznamenáva odkedy vznikla skutočnosť?
    Do februára budú doklady nahodené ako neplatiteľ DPH a od dátumu zaregistrovania budú s DPH.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    kinimod Pozri príspevok
    Prekročil som v januári limit pre povinnú registráciu ako platiteľ DPH, takže od 1. 2. 2009 som platiteľom.
    Určite je to takto?
    Pretože ak v januári prekročíš limit, máš povinnosť sa registrovať do 20.2. a platcom môžeš byť na základe rozhodnutia DU až po tomto dátume (dátume žiadosti..)

    To len na okraj.

    kinimod je offline (nepripojený) kinimod

    kinimod
    OK. Ďakujem.

    ekopo: Zaregistroval som sa už v polovici januára. Platiteľom som od 1. 2. 2009. Overil som si to telefonicky na DÚ a tiež to mám tak uvedené na kartičke.

    Platiteľ a neplatiteľ DPH - zmena v priebehu roka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.