eva1907 Na stretnutí so zamestnancom sme 26.2. písomne podpísali zápis s tohto stretnutia o skončení pracovného pomeru dohodou 31.3. Dňa 16.3. doniesol potvrdenie zo SP, že podal žiadosť o starobný dôchodok. V dohode o skončení pracovného pomeru podľa par. 60 sme uviedli, že mu bude vyplatené odchodné podľa ZP vo výške priemerného mesačného platu. Sme obč. združenie, kolektívnu zmluvu nemáme. Zamestnanec dohodu podpísal a o tri hodiny prišiel s tým, že to nečítal a požaduje 3-mesačné odchodné a vyhrážal sa, že to poženie pred súd. Na svojom originály dohody svoj podpis prečiarkol a nechal nám ho na stole. Vlastne on teraz nemá žiaden doklad o skončení prac. pomeru. Prosím, poraďte ako by sme mali v tomto prípade mi ako zamestnávateľ ďalej konať. Ďakujem.
Myslím, že ujco si značne mýlil pojmy ako ODCHODNÉ a ODSTUPNÉ.
Ak ani ty nevieš, aký je medzi tým rozdiel, tak si prečítaj pozorne § 76 ods. 1 a 6:
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
....
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
A ak si myslí, že je na koni, tak ho nechajte v tom, on sa časom zobudí. Nárok na 3 mesačné odchodné nemá v žiadnom prípade.
Aby som ťa ukľudnil, ste absolútne v práve. Pre istotu mi ešte napíš, z akého dôvodu končí PP - je to z dôvodu organizačných zmien? Alebo to bolo z jeho podnetu? V podstate na skončenie PP to nemá vplyv, ten skončí 31.3.2009 tak či tak. Môže to mať vplyv na nárok na odstupné.
Ak už ale podpísal dohodu, kde nie je uvedený dôvod skončenia PP, tak nemá nárok na odstupné. Odchodné vo výške 1 mes. platu mu vyplatíte pri skončení.
Ani to, že on nemá v ruke žiadny papier (dohodu) teba trápiť nemusí. Je to jeho vec, ak nechce mať písomný doklad (mohol ho kľudne aj zahodiť). Druhý originál dohody máte vy a podľa toho ukončíte PP 31.3.2009 a ten občan sa môže aj rozkrájať, nepomôže si.