Zavrieť

Porady

premlcacie doby

Dobry den,

neviem sa orientovat na tejto stranke "porada.sk" tak na mna nenadavajte ak to nie je v spravnej rubrike. Je to dost nestastne spravena stranka.
Moj problem:

Momentálne som "poškodený v trestnom konaní", ktoré som inicializoval svojou
výpoveďou na polícii. Keďže za pár týždňov ubehne už rok odkedy beží
vyšetrovanie,
mám tak trošku obavu, že či aj v tomto prípade nie sú nejaké premlčacie doby.

Pýtam sa Vás preto, že aj keď polícia zrejme robí čo môže, tak "tí
druhí" robia všetko
preto, aby sa naťahoval čas. Pokúšal som sa osloviť aj dozorujúceho prokurátora,
avšak bol som odbitý so slovami, že čo by som od neho chcel počuť a dokonca mal
problém si spomenúť, že je dozorujúcim nad prípadom.

Mám pocit, že vyšetrovanie by malo prebiehať rýchlejšie a že by sa
mali aj používať
sankcie voči osobám povinným dodať potrebné dokumenty - momentálne sa
všetko zdržuje
tým, že potrebné dokumenty mali byť podľa zákona archivované avšak
neboli a je teraz
problém tieto získať, pričom existujú, avšak nie je vôľa tieto dať polícii.

Viete mi prosim poradit, ze ci cas nepracuje uz proti mne?

dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    Niekedy bola u priestupku premlčacia doba 1 rok, potom sa to predĺžilo na 2. čiže u trestného činu je je to viac, ale nie som si istá, či to tiež nazáleží od trestnej sadzby, čiže premlčacia doba je iná u prečinu, zločinu trebárs krádeže a iná trebárs u pokusu o vraždu... to by Ti najlepšie vedel povedať nejaký právnik, ktorý sa orientuje na trestné právo. Čo sa týka prieťahov v konaní, môžeš podať sťažnosť (ale z vlastnej skúsenosti viem, že to nemá význam, len si tým pohoršíš a namiesto 30 dňovej lehoty mi odpísali po 5 mesiacoch a mohla som sa sťažovať aj na lampáreň), ak je takýto postoj prokurátora, niečo za tým bude, snáď skús sa sťažovať u jeho nadriadeného, nech prešetrí postup dozorujúceho prokurátora v konaní (ale ak je tam väčšie zvieratko, tak ti to nepomôže). Ale radím, obrátiť sa s vecou na právnika. Ten Ti vie najlepšie poradiť potrebné kroky.

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    Dobry den aj Vam...

    Aj napriek tomu, ze ste svoju prosbu o pomoc zacal dost nezvycajne - neopodstatnenou kritikou (kedze tato stranka je velmi kvalitne spracovana a pomohla uz vela ludom), budem rad ak Vam dobre poradim.
    Priebeh vysetrovania nema premlcaciu dobu. Vysetrovatel na podnet poskodeneho zacne skumat vsetky dokazy, ak mu nejake chybaju postupne sa snazi ich ziskat. A niekedy to naozaj trva cele roky. Vy ako poskodeny, mate pravo byt priebezne informovany. Preto je vyhodou pre poskodeneho ak ma v rukach nejake dokazy aj on sam. Vase dojmy o rychlosti vysetrovania cely proces nijako neurychlia. Ak mate pocit, ze niekto by mohol nieco manipulovat, mate pravo poziadat prokuraturu o pisomne stanovisko. Prajem pekny zvysok dna.

    pystolka je offline (nepripojený) pystolka

    pystolka
    V prípade ak vám trestným činom bola spôsobená škoda musíte si ju uplatniť najneskôr do skončenia vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania. Musí byť zrejmé, z akých dôvodov v akej výške sa nárok týka. Potom už žiadna premlčacia doba neplynie, súd buď vo svojom rozsudku rozhodne o tejto škode, alebo vás odkáže na občiansko súdne konanie.

    jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

    jano.stary
    pystolka,

    dakujem za info, ja som vo vypovedi uz uviedol vysku skody do vypovede ked som podaval trestne oznamenie, je to ono "uplatnenie skody"? pretroze na sud asi este nemozem ist ked nemam v ruke dokument, ze ONI pochybili ? to by ma asi vysmiali? aj pravnici mi povedali ze az po ukonceni vysetrovania mozem ist na sud /podla jeho vysledku/ alebo to bol iba zase "pravny nazor" ?

    kyblik, neber to zle ale ja naozaj neviem pri zalozeni temy vybrat to spravne miesto, vzdy ma to kamsi da same.....?

    pystolka je offline (nepripojený) pystolka

    pystolka
    tým, že si ju uviedol, tak si náhradu škody uplatnil. teraz nezostáva nič iné, ako čakať.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    jano.stary Pozri príspevok
    pystolka,

    dakujem za info, ja som vo vypovedi uz uviedol vysku skody do vypovede ked som podaval trestne oznamenie, je to ono "uplatnenie skody"? pretroze na sud asi este nemozem ist ked nemam v ruke dokument, ze ONI pochybili ? to by ma asi vysmiali? aj pravnici mi povedali ze az po ukonceni vysetrovania mozem ist na sud /podla jeho vysledku/ alebo to bol iba zase "pravny nazor" ?

    kyblik, neber to zle ale ja naozaj neviem pri zalozeni temy vybrat to spravne miesto, vzdy ma to kamsi da same.....?
    Na súd môžeš ísť, či máš výsledok alebo nie. Ale pri výsledku by to určite pomohlo, lebo aj sudca sa bude opierať o dôkazy a výsledky. Ale dá sa podať na súd aj bez výsledku. Veď v dnešnej dobe je možné všetko.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.