Zavrieť

Porady

Nezamestnaná nastúpi na MD

Neviem či som dobre zaradila túto tému.
Problematika v krátkosti :
On pracuje v zahraničí. Ona bola nezamestnaná, v decembri 2008 nastúpila na MD porodila (bábätko postihnuté). Všade po úradoch, kde sa informovali, im tvrdia, že nemá nárok na materské, lebo on pracuje v zahraničí, a daň platí tam. Ale ona je doma!! Za ňu platí odvody do zdravotnej poisťovne štát, keď aj do soc. poisťovne neplatí.
Môže to byť? A keď obidvaja sú nezamestnaný, tak z čoho má žena nárok?
Teraz on sa musí vzdať zamestnania, aby ona mala nárok na materské.
O jeden nezam.viac!!!
Aká je to logika ??? Štát bude vyplácať podporu aj materské, takto už bude lepšie... však...!?
Prosím Vás, vysvetlí mi to niekto?
Bola by som vďačná. Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mekelek Pozri príspevok
    Neviem či som dobre zaradila túto tému.
    Problematika v krátkosti :
    On pracuje v zahraničí. Ona bola nezamestnaná, v decembri 2008 nastúpila na MD porodila (bábätko postihnuté). Všade po úradoch, kde sa informovali, im tvrdia, že nemá nárok na materské, lebo on pracuje v zahraničí, a daň platí tam. Ale ona je doma!! Za ňu platí odvody do zdravotnej poisťovne štát, keď aj do soc. poisťovne neplatí.
    Môže to byť? A keď obidvaja sú nezamestnaný, tak z čoho má žena nárok?
    Teraz on sa musí vzdať zamestnania, aby ona mala nárok na materské.
    O jeden nezam.viac!!!
    Aká je to logika ??? Štát bude vyplácať podporu aj materské, takto už bude lepšie... však...!?
    Prosím Vás, vysvetlí mi to niekto?
    Bola by som vďačná. Ďakujem!
    Nárok na materské by mala len v prípade, ak by si ako nezamestnaná platila dobrovolné nemocenské poistenie v posledných 2 rokoch aspoň 270 dní.
    Má nárok na rodičovský príspevok ododňa narodenia dieťaťa. Nech sa informuje na Úrade práce, SVaR.
    Ak by manžel pracoval "legálne" v zahraničí, mala by problém s výplatou prídavku na dieťa. Podla smernice EU - ak je matka na rodičovskej dovolenke a otec dieťaťa pracuje v inom členskom štáte EU, musí si prídavok na dieťa vybaviť otec v inom členskom štáte EU.

    u.erika je offline (nepripojený) u.erika

    matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac u.erika
    veronikasad Pozri príspevok
    Nárok na materské by mala len v prípade, ak by si ako nezamestnaná platila dobrovolné nemocenské poistenie v posledných 2 rokoch aspoň 270 dní.
    Má nárok na rodičovský príspevok ododňa narodenia dieťaťa. Nech sa informuje na Úrade práce, SVaR.
    Ak by manžel pracoval "legálne" v zahraničí, mala by problém s výplatou prídavku na dieťa. Podla smernice EU - ak je matka na rodičovskej dovolenke a otec dieťaťa pracuje v inom členskom štáte EU, musí si prídavok na dieťa vybaviť otec v inom členskom štáte EU.
    Moja susedka poberá RP z Maďarska, lebo jeho muž tam pracuje. Nikdy nebola zamestnaná /má už štyri deti, a na tie posledné dve dostala rodičovský príspevok - GYED alebo GYES,neviem presne ktorý/ , museli vybaviť všetko v Maďarsku - Magyar Államkincstár - Budapest, rodinné prídavky dostávajú z Maďarska, a ona ešte aj rodičovský príspevok. Síce jej to trvalo rok a pol kým to dostala, ale dostala okolo 500000, Ft naraz.
    Nech sa opýta na personálnom oddelení v práci, že kde má vybavovať tieto veci

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Poraďte aj mne, prosím, prosím - neter bude od 1.4. nezamestnaná. V júni sa ide vydávať, predpokladám, že aj s MD plánuje.
    Čo jej mám poradiť, aby mala platenú MD?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Rozalka Pozri príspevok
    Poraďte aj mne, prosím, prosím - neter bude od 1.4. nezamestnaná. V júni sa ide vydávať, predpokladám, že aj s MD plánuje.
    Čo jej mám poradiť, aby mala platenú MD?
    Nejakú dobu poistenia už má .... Stačí sa jej prihlásiť na DNP tak, aby do nástupu na materskú bola poistená 26 týždňov (z max VZ) ... čiž hneď ako otehotnie (nejaká rezerva nie je na škodu)
    ... ak teda neberieme do úvahy nové zamestnnie..

    mekelek je offline (nepripojený) mekelek

    mekelek
    Ďakujem, že ste venovali čas aj tejto problematike, teraz, keď už je len 5 minút do 12,00hod. (odovzdávanie DP) !

    Nezamestnaná nastúpi na MD

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.