Zavrieť

Porady

dedenie

Rada by som Vás požiadala o radu, som vdova a čaká ma druhé dedič. konanie, nakoľko na prvom sme sa nedohodli. Z nášho manželstva dedia 2 deti, ale manžel mal ešte 2 deti z prvého maželstva, ktoré ho nevideli 27 rokov a veľmi chcú dediť. Dedia sa u ná len pozemky a peniaze z účtu manžela. Notár vyrubil celkovú hodnotu dedičstva na 160.000,- Sk Pýtam sa ako dedím ja ako manželka, či polovicu, alebo dedím spolu s deťmi rovnakým dielom? Ja som si predložila do dedič. konania aj dlhy poručiteľa, ktoré sú vyššie ako majetok ktorý sa ma dediť. Čo v takom prípade? Ako sa dedí? Dlhy činia 200.000. Ako teraz postupovať? Môžem žiadať, aby ma vyplatili 2 deti z prvého manželstva a zobrať im aj ich dedič. podiel z pozemkov? Veľmi pekne
ďakujem.
Usporiadat
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
pokiaľ bol majetok nadobudnutý počas manželstva / okrem darovania a dedenia / je predmetom BSM - to znamená, že vy ako manželka dedíte 1/2 a 2/2 sa delí rovnakým dielom medzi všetkých dedičov z priameho radu / manželka a všetky vlastné deti /

zopár info o dedičskom konaní:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=752
Naposledy upravil hanelie : 27.03.09 at 11:46
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
pystolka pystolka

pystolka je offline (nepripojený) pystolka

V prípade ak dlh prevyšuje aktíva, budete ručiť za tieto dlhy do výšky nadobudnutého dedičstva. V tomto prípade sa ako dedičia môžete dohodnúť na prenechaní predĺženého dedičstva veriteľom na úhradu dlhov. Táto dohoda podlieha schváleniu súdu.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Tak ako uviedla hanelie,
Vy, ako manželka máte jednu polovicu spoločne nadobudnutého majetku. Ale zároveň máte aj jednu polovicu spoločného dlhu. Druhá polovica spoločného majetku i spoločného dlhu sa bude dediť rovnakým dielom medzi Vás a jeho deti, bez ohľadu na to, z ktorého manželstva pochádzajú.
0 0
TurčanováAlena TurčanováAlena
Prosím poraďte. Som vdova a čaká ma už druhé dedič. konanie. Z manželstva pochádzajú 2 deti a z manželov. 1 manželstva tiež dve deti. V našom prípade
máme aktíva nižšie ako pasíva. Dedíme len pozemky, ktoré manžel zdedil po svojich rodičoch.Ako dedím ja ako manželka a deti, rovnakým dielom.
Aktíva mám 160000,-a pasíva 200000,- Ako by mal postupovať notár pri prepočte na 5 dedičov. Počula som, že vtakomto prípade sa môžeme všetci dohodnúť na prenechaní dedičstav veritelom na úhradu dlhov. To znamená, že deti z prvého manželstva po dohode s nami by nám mohli prenechať majetok ako kompenzáciu dlhov? ďakujem.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
klik sem:
http://www.porada.sk/t108289-dedenie.html
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

TurčanováAlena Pozri príspevok
Prosím poraďte. Som vdova a čaká ma už druhé dedič. konanie. Z manželstva pochádzajú 2 deti a z manželov. 1 manželstva tiež dve deti. V našom prípade
máme aktíva nižšie ako pasíva. Dedíme len pozemky, ktoré manžel zdedil po svojich rodičoch.Ako dedím ja ako manželka a deti, rovnakým dielom.
Aktíva mám 160000,-a pasíva 200000,- Ako by mal postupovať notár pri prepočte na 5 dedičov. Počula som, že vtakomto prípade sa môžeme všetci dohodnúť na prenechaní dedičstav veritelom na úhradu dlhov. To znamená, že deti z prvého manželstva po dohode s nami by nám mohli prenechať majetok ako kompenzáciu dlhov? ďakujem.
Obe tvoje témy som spojil do jednej.
0 0
quintes quintes

quintes je offline (nepripojený) quintes

Dobry den,
chcem sa opytat, ako sa da predist tomu, aby moje dieta z prveho manzelstva v pripade mojej smrti nededilo nic z mojho majetku, kedze som rozvedeny,a zatial bezdetny.
Za odpoved dakujem
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Len na okraj - nechcela by som byť tvojim dieťaťom z prvého manželstva.

Môžeš to urobiť tak, že ešte za života prevedieš svoj majetok na niekoho iného, lenže v dnešnej dobe sa neoplatí risknúť, že po tom, ako ten majetok získa niekto z tvojich "blízkych" už ho v živote neuvidíš. A ani ten majetok, samozrejme.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

quintes Pozri príspevok
Dobry den,
chcem sa opytat, ako sa da predist tomu, aby moje dieta z prveho manzelstva v pripade mojej smrti nededilo nic z mojho majetku, kedze som rozvedeny,a zatial bezdetny.
Za odpoved dakujem
Jedine tak, že nebudeš vlastniť nič, čo by bolo predmetom dedičstva. Svoje dieťa totiž nemôžeš bez vážneho dôvodu vydediť.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
quintes Pozri príspevok
Dobry den,
chcem sa opytat, ako sa da predist tomu, aby moje dieta z prveho manzelstva v pripade mojej smrti nededilo nic z mojho majetku, kedze som rozvedeny,a zatial bezdetny.
Za odpoved dakujem
Nerozumiem otázke. Si bezdetný ? Dieťa z prvého manželstva je čie?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

sarasara Pozri príspevok
Nerozumiem otázke. Si bezdetný ? Dieťa z prvého manželstva je čie?
Ja som to pochopil tak, že má dieťa z prvého manželstva a v druhom manželstve je zatiaľ bezdetný.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
môžeš napísať :Závet

Ak nechcete, aby prebehlo dedičské konanie zo zákona, môžete spísať závet, a to:
• samy – musí byť však napísaný a podpísaný vlastnou rukou;
• v prípade, že je napísaný na počítači, písacom stroji a podobne, musia ho podpísať ešte dvaja svedkovia. Poručiteľ závet aj tak musí vlastnou rukou podpísať a pred dvoma svedkami súčasne prítomnými výslovne prejaviť, že listina je jeho poslednou vôľou. Svedkovia sa musia na závet podpísať;
• u notára notárskou zápisnicou (na Slovensku najčastejší spôsob spisovania závetu).
Závet musí obsahovať deň, mesiac a rok, kedy bol napísaný. Ak ten, kto chce napísať závet, ho už nevládze napísať, treba troch svedkov. Ten, kto závet číta, nesmie ho podpisovať. Závet musí obsahovať, ako dotyčný reagoval na jednotlivé "body" (zdvihnutie ruky na znak súhlasu a pod.).

Praktické rady


Ak spíšete závet vlastnou rukou a rozhodnete sa niekam ho uložiť, povedzte niekomu, kde závet je. V prípade, že sa po vašej smrti nenájde, dedičské konanie prebehne podľa dedenia zo zákona, akoby závet neexistoval. Nárok dediča uvedeného v závete sa premlčiava po uplynutí troch rokov. Podľa právnikov je najlepšie závet uložiť v centrálnom registri Notárskej komory.

Na základe právoplatného rozhodnutia o dedičstve vám príslušná Správa katastra vykoná zmenu v osobe vlastníka nehnuteľnosti, ktorá bola predmetom dedičstva, a to v prospech dediča, ktorému nehnuteľnosť pripadla.


Vydedenie

Rodič môže vydediť dieťa len v štyroch prípadoch, ak priamy dedič:
• nestaral sa oňho v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
• o poručiteľa trvalo neprejavoval záujem,
• bol odsúdený pre úmyselný trestný čin najmenej na jeden rok,
• vedie neusporiadaný život.
Dôvod vydedenia – v paragrafovom znení – musí byť uvedený v závete alebo v listine o vydedení, preto je najlepšie spísať závet v takomto prípade u notára, ktorý zákon ovláda.
0 0
quintes quintes

quintes je offline (nepripojený) quintes

Len na okraj - take mudre dieta by som nechcel...

Pytal som ja hadam jasne, preto ocakavam jasnu odpoved, nie mudre pripomienky od cloveka, ktory nie je znaly problemu.
0 0
quintes quintes

quintes je offline (nepripojený) quintes

Dakujem za poslednu odpoved, ktora pomohla.
Takze jedine zavet.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

quintes Pozri príspevok
Len na okraj - take mudre dieta by som nechcel...

Pytal som ja hadam jasne, preto ocakavam jasnu odpoved, nie mudre pripomienky od cloveka, ktory nie je znaly problemu.
Ale nenapísal si jasne, že ako môžeš mať dieťa z prvého manželstva, keď píšeš, že si bezdetný?????
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

quintes Pozri príspevok
Dakujem za poslednu odpoved, ktora pomohla.
Takze jedine zavet.
AK je to tvoje vlastné dieťa a neporušuje podmienky na vydedenie, tak ti závet nepomôže, lebo ho nemôžeš vydediť.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Možno porušuje....nikto nevie, čo ho v živote stretne....niekedy je nutné nepodať pomocnú ruku ani vlastným deťom...je to kruté...... o tom je život.
0 0
quintes quintes

quintes je offline (nepripojený) quintes

Chobot Pozri príspevok
Ale nenapísal si jasne, že ako môžeš mať dieťa z prvého manželstva, keď píšeš, že si bezdetný?????
ano, jedno dieta mam z prveho manzelstva, som rozvedeny, a v druhom zatial vztahu bezdetny. Ospravedlnujem sa za nedorozumenie z mojej strany.
Jedna sa mi o to, ze ideme s priatelkou kupovat dom, kazdy z nas ide do toho na polovicu, a v pripade mojej smrti, skor ako dieta dosiahne vek 18 rokov, by dedil kto?
Ak on, tak jedine s jeho matkou, ktora ho zastupuje, pretoze ho ma v opateri, a to by som nerad, ak by mala ona spravovat moju polovicu. Dieta nechcem ukratit, to nie, ale nechcem nechat v tom priatelku/spoluvlastnicku samu, ak zomriem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

quintes Pozri príspevok
Dakujem za poslednu odpoved, ktora pomohla.
Takze jedine zavet.
Závet a vydedenie sú dve rôzne veci.
0 0
quintes quintes

quintes je offline (nepripojený) quintes

Takze, k vysvetleniu:
som rozvedeny, z prveho manzelstva mam jedno dieta, zatial mam len priatelku, s ktorou dieta nemam, no planujeme si kupit nehnutelnost, ktoru budeme vlastnit obaja. V pripade mojej smrti, nedajboze, nastava dedenie, a ak sa to stane skor ako po dovrseni 18 roku dietata, kto ho zastupuje v pripade dedenia? Viem, ze sa dedi moja polovica. Nerad by som totiz zatiahol priatelku do sporov, ktore by mohli nastat v pripade mojej smrti, preto to chcem mat poriesene. Na hypoteku je poistka, cize cely majetok ostane financne vyrovnany, a ozaj by som nerad, ak by si nan narokoval niekto, kto na tom nema stipku pricinenia. Svoje dieta nechcem o nic ukratit, to nie, teda zatial, neviem, co prinesie buducnost, na to mam vytvorene ine fondy. Jedna sa mi len o tuto nehnutelnost, a preto asi zavet je jedinou cestou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať