Zavrieť

Porady

dedenie

Rada by som Vás požiadala o radu, som vdova a čaká ma druhé dedič. konanie, nakoľko na prvom sme sa nedohodli. Z nášho manželstva dedia 2 deti, ale manžel mal ešte 2 deti z prvého maželstva, ktoré ho nevideli 27 rokov a veľmi chcú dediť. Dedia sa u ná len pozemky a peniaze z účtu manžela. Notár vyrubil celkovú hodnotu dedičstva na 160.000,- Sk Pýtam sa ako dedím ja ako manželka, či polovicu, alebo dedím spolu s deťmi rovnakým dielom? Ja som si predložila do dedič. konania aj dlhy poručiteľa, ktoré sú vyššie ako majetok ktorý sa ma dediť. Čo v takom prípade? Ako sa dedí? Dlhy činia 200.000. Ako teraz postupovať? Môžem žiadať, aby ma vyplatili 2 deti z prvého manželstva a zobrať im aj ich dedič. podiel z pozemkov? Veľmi pekne
ďakujem.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Závetom nič nezachrániš, dieťa dediť bude. Ak je maloleté, bude jeho majetok spravovať zákonný zástupca. Ten však môže niektoré úkony vykonávať len so súhlasom súdu.
Pozri obč.zákonník:

§ 479
Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

§ 28
Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.
0 0
quintes quintes

quintes je offline (nepripojený) quintes

A ak celu nehnutelnost bude vlastnit priatelka? Hoci je to asi nemozne, pretoze hypoteku beriem len ja...
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Po tvojej smrti by dedilo tvoje dieťa, bez ohľadu na to, koľko rokov by malo. Tvoja priateľka by po tebe nededila. V prvej skupine dedí pozostalý manžel a deti rovnakým dielom. Vydediť neplnoleté dieťa je takmer nemožné.
Na to, aby celú nehnuteľnosť vlastnila priateľka ti najlepšiu odpoveď dá banka. Treba potom len dúfať, že tvoja priateľka zostane navždy tvojou priateľkou.
Naposledy upravil sarasara : 19.04.09 at 18:35
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ja by som viac verila matke dieťaťa ako jemu cudzej žene, že to dieťaťu dajú.
0 0
quintes quintes

quintes je offline (nepripojený) quintes

Dobre, takze, ake mam moznosti???
Jedna sa mi o to, aby zakonny zastupca (exmanzelka) nemala zaidne pravo pchat do toho prsty, kedze mam na to vazne dovody. Nechcem, aby sa tu niekto do mna navazoval, pretoze nik nepozna podrobnosti, chcem len poradit.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Dobre, takze, ake mam moznosti???
Jedna sa mi o to, aby zakonny zastupca (exmanzelka) nemala zaidne pravo pchat do toho prsty, kedze mam na to vazne dovody. Nechcem, aby sa tu niekto do mna navazoval, pretoze nik nepozna podrobnosti, chcem len poradit.
myslím, že je nanajvýš nevhodné žiadať špekulatívne návody, ako ukrátiť svoje dieťa o zákonný nárok na dedičstvo pri tvojej prípadnej smrti -
0 0
quintes quintes

quintes je offline (nepripojený) quintes

hanelie Pozri príspevok
myslím, že je nanajvýš nevhodné žiadať špekulatívne návody, ako ukrátiť svoje dieťa o zákonný nárok na dedičstvo pri tvojej prípadnej smrti -
Myslim, ze je nanajvys nevhodne citovat svoje osobne pocity a pohnutky. Ale aj tak dakujem.
Este ze su na svete na slovovzaty pravnici.
0 0
quintes quintes

quintes je offline (nepripojený) quintes

Vidim, ze v tomto state sa neoplati ani umriet.
Dakujem za rady/nerady... skusim inu cestu.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Pre Maria 27: Je rozdiel matka a matka... Vzdavam uprimne uctu vsetkym dobrym a mudrym matkam, ktore akceptuju, ze ich byvaly si zalozi novu rodinu.

V kazdom pripade, ak by sa Ti nieco stalo dom by sa tak, ci tak mohol predavat iba so suhlasom druhej osoby a tou je Tvoja priatelka. Ak by cisto teoreticky sud prisudil polovicu Tvojho domu Tvojmu dietatu a Tvoja priatelka nebude schopna vyplatit dedicstvo, dostane sa dieta k tomu ??? ktovie kedy... Navyse akonahle budes mat s priatelkou dalsie dieta je tu dalsi dedic a to uz je zasa na dlhsie...
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Asi chcel práve pred týmto svoju priateľku uchrániť. Ak chceš byť chránený ty a mať napísaný svoj podiel na nehnuteľnosti, nemôžeš uchrániť svoju priateľku po svojej prípadnej smrti, aby nemala problémy, ktoré opisuje kyblik.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

quintes Pozri príspevok
Dobre, takze, ake mam moznosti???
Jedna sa mi o to, aby zakonny zastupca (exmanzelka) nemala zaidne pravo pchat do toho prsty, kedze mam na to vazne dovody. Nechcem, aby sa tu niekto do mna navazoval, pretoze nik nepozna podrobnosti, chcem len poradit.
Ja ťa chápem, ale asi sa to u nás už/ešte nedá. Niečo sa má meniť.
Do roku 1950 sa mohli robiť závety s podmiekami - uloženie času a príkaz. Tak by si mohol ustanoviť napr. majetkového opatrovníka, kým syn dov´ši plnoletosť, potom sa mu majetok odovzdá. Dnes poručiteľa obmedzuje obč, zákonník:

§ 478

Akékoľvek podmienky pripojené k závetu nemajú právne následky; ustanovenie § 484 ods. 1 druhej vety tým nie je dotknuté.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Situácií trochu pomôže sobáš s priateľkou
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

A nemôže byť majetkovým opatrovníkom napr. miestny úrad, čiže obec?

Niečo sa mi marí, že by to tak mohlo byť v zmysle zákona o rodine.
Naposledy upravil mzdarka renca : 19.04.09 at 20:17
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Dobre sa mi marilo, v zmysle zákona o rodine č. 36/2005 to možné je.

§ 32
Správa majetku maloletého dieťaťa

(1) Rodičia sú povinní spravovať majetok maloletého dieťaťa s náležitou starostlivosťou.

(2) Výnosy z majetku maloletého dieťaťa získané pri jeho spravovaní môžu rodičia maloletého dieťaťa použiť najmä na uspokojovanie potrieb maloletého dieťaťa a v primeranom rozsahu aj na uspokojovanie potrieb rodiny. Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom zostáva zachovaná.

(3) Ak vznikol bez zavinenia osôb, ktoré sú povinné maloletému dieťaťu poskytovať výživu, hrubý nepomer medzi ich majetkovými pomermi a majetkovými pomermi maloletého dieťaťa, možno na účel uvedený v odseku 2 použiť aj majetok maloletého dieťaťa.

(4) Rodičia odovzdajú dieťaťu jeho majetok, ktorí spravovali, najneskôr do 30 dní od dosiahnutia plnoletosti dieťaťa.

(5) Maloleté dieťa má právo požiadať rodičov alebo osoby, ktoré spravujú jeho majetok, o vyúčtovanie týkajúce sa správy jeho majetku; toto právo zanikne, ak sa neuplatnilo na súde do troch rokov po skončení správy majetku. Práva dieťaťa zo zodpovednosti za škodu a z bezdôvodného obohatenia zostávajú zachované.

Majetkový opatrovník

§ 33

(1) Ak sú záujmy maloletého dieťaťa súvisiace so spravovaním jeho majetku ohrozené a rodičia sami neurobili alebo nie sú schopní urobiť vhodné opatrenia na ochranu majetku, súd môže na tento účel ustanoviť maloletému dieťaťu majetkového opatrovníka; tomuto rozhodnutiu nemusí predchádzať rozhodnutie o obmedzení rodičovských práv a povinností.

(2) Majetkovým opatrovníkom sa môže stať fyzická osoba, ktorá s ustanovením za majetkového opatrovníka súhlasí, je spôsobilá na právne úkony v plnom rozsahu a spĺňa predpoklad, že funkciu majetkového opatrovníka bude vykonávať v záujme maloletého dieťaťa.

(3) Ak nebolo možné ustanoviť za majetkového opatrovníka žiadnu fyzickú osobu, súd ustanoví za majetkového opatrovníka obec alebo inú právnickú osobu, ktorá s ustanovením za majetkového opatrovníka súhlasí a spĺňa predpoklad, že funkciu majetkového opatrovníka bude vykonávať v záujme maloletého dieťaťa.

(4) V rozhodnutí o ustanovení majetkového opatrovníka podľa odseku 1 súd uvedie konkrétny rozsah majetku, ktorý bude opatrovník spravovať, spôsob nakladania s ním a lehoty, v ktorých je majetkový opatrovník povinný predkladať súdu správy o nakladaní s majetkom maloletého dieťaťa.

(5) Majetkový opatrovník nesmie pri výkone správy majetku brať na seba neprimerané majetkové riziká. Za riadny výkon svojej funkcie zodpovedá súdu a podlieha jeho pravidelnému dohľadu. Súd môže podmieniť platnosť právneho úkonu majetkového opatrovníka svojím súhlasom. Za porušenie povinností pri spravovaní majetku zodpovedá majetkový opatrovník podľa všeobecných predpisov o náhrade škody.8) Pri výkone správy majetku maloletého dieťaťa majetkovým opatrovníkom sa použije osobitný predpis.9)

(6) Záverečný účet zo správy majetku dieťaťa je majetkový opatrovník povinný predložiť súdu najneskôr do dvoch mesiacov po skončení svojej funkcie.

(7) Majetkový opatrovník má počas výkonu svojej funkcie právo na náhradu nákladov spojených so správou majetku maloletého dieťaťa a na primeranú odmenu z výnosu majetku maloletého dieťaťa po skončení svojej funkcie. Výšku odmeny určí súd.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

To je ale iba vtedy, ak dieťa už má majetok. On mu ho chce dať len pre prípad vlastného úmrtia.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

A ak to podá na súd, ani vtedy? Alebo po jeho smrti, ak maloleté dieťa už majetok - dedišstvo má a ak podá návrh na súd niekto z príbuzných, to možné je?
0 0
quintes quintes

quintes je offline (nepripojený) quintes

No, vdaka za rady. Dufam, ze zakon sa do mojej smrti nejako zmeni. Ine mi asi neostava.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať