Zavrieť

Porady

overenie zmluvy u notara

Chcela by som sa opýtať či pri predaji bytu kupno predajnu zmluvu musia mat overenu pred notarom obidve strany. Nas kupujuci spolu s bankou ktora mu poskytuje hypotekarny uver vravia ze overenie u notara musi byt iba zo strany predavajuceho. Dakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ked svokrovci na manzelku prepisovali byt, tak kataster vyzadoval overenie vsetkých úcastníkov. Neviem, podla akého zákona to je, ale tam to muselo byt. Asi preto, lebo návrh podáva predávajúci a kataster nemôze vediet, ci kupujúci skutocne existuje.

    Rovnako, ked sme odkupovali od zamestnávatela byt, tak sme nase podpisy museli dat overit notárovi. Aj predávajúci mal overené podpisy.

    Teraz som to nasiel v zákone c. 162/1995 § 42 odst. 3. Je to trochu komplikovane napísané, ale zdá sa mi, ze z toho vyplýva , ze podpis kupujúceho nemusí byt overený.

    Mozno sme to aj my dávali overovat navyse, ale som to ja zle pochopil zo zákona.
    Naposledy upravil Chobot : 08.07.05 at 12:32

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    radka01
    Chcela by som sa opýtať či pri predaji bytu kupno predajnu zmluvu musia mat overenu pred notarom obidve strany. Nas kupujuci spolu s bankou ktora mu poskytuje hypotekarny uver vravia ze overenie u notara musi byt iba zo strany predavajuceho. Dakujem za pomoc.
    Zo zakona iba predavajuci. Aj ked moj nazor je, ze zmluva zavazuje obidve strany, odporucim dat si overit podpis aj kupujucim, a volbu necham na nich. Zvycajne to respektuju.

    Ale nemusi byt u notara, matrika je o polovicu lacnejsia. Zvlast odkedy su notari platcami DPH.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Návrh na vklad od katastra môže podať predávajúci, alebo to musí urobiť notár?
    Ďakujem za odpoveď.....

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    adam
    Návrh na vklad od katastra môže podať predávajúci, alebo to musí urobiť notár?
    Ďakujem za odpoveď.....
    Práve s tým robím, takže: overenie podpisu len predávajúci a návrh do katastra nemusí urobiť notár.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Pepa
    Práve s tým robím, takže: overenie podpisu len predávajúci a návrh do katastra nemusí urobiť notár.
    Ďakujem...... Pekný víkend ( aj keď u nás práve začalo pršať )

    Nuno je offline (nepripojený) Nuno

    Nuno
    podla katastralneho zakona a aj z logiky veci musi byt overeny podpis vzdy toho, kto ma nejaku povinnost. tzn. napriklad predavajuci, darca ale v pripade napriklad darovacej zmluvy + prava dozivotneho byvania a uzivania pre darcu aj podpis obdarovaneho. a odporucam overenie u notara, je to sice drahsie ale na tych matrikach to nezviazu.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Jura
    To nie je pravda, že matrika to nezviaže, pracujem na MsÚ.
    Ako ktore.
    V tom ma pravdu, ze su matriky,ktore nezviazu. Vzdy im pripomeniem, ze mi neoveria podpis na prazdnom harku papiera, aby som si tam mohla dopisat co chcem (a do coho ich, medzi nami,nic lebo overuju iba podpis a nie listinu), ale na druhej strane pripnu overovaciu dolozku len tak, bez zviazania, napr. k zmluve, a ci tam zneuzitie nehrozi. Niektori pochopia, niektori nie.

    Nezviazanie sa da obist tym, ze si to zviazete sami, koniec prelepite a podpisete sa cez tu nalepku vsetci co ste uvedeni v zmluve. Tak by to kataster vziat mal.

    allround je offline (nepripojený) allround

    allround
    Návrh na vklad podáva účastník konania - t.j. predávajúci, kupujúci, resp. oprávnený alebo povinný (napr. pri vecnom bremene) a to aj každý osobitne alebo obidvaja.

    Podpisy na návrhu nemusia byť overené
    Stačí podpis predávajúceho ! Ale pre právnu čistotu by som overila aj podpis kupujúceho !
    doktorka

    janka37 je offline (nepripojený) janka37

    janka37
    Nedávno som sa stretla s tým, že banka, ktora mala poskytnúť hypotekárny úver, vyslovene žiadala notárske overenie podpisov všetkých účastníkov.

    Asi by bolo najlepšie opýtať sa na to priamo v banke, prípadne sa poradiť s notárom.

    allround je offline (nepripojený) allround

    allround
    to je už vec banky ako tretej osoby, a ked to má v požiadavkách tak si to môže vyžadovať. Je to ako každá iná komerčná spoločnosť a podmienky na poskytnutie úveru si stanovuje ona.
    Ale priamo zákonná povinnosť to nie je. Kataster to nevyžaduje.
    Požiadavka banky je nad rámec zákona. Aj napr. na zmluvu a pôžičke netreba overené podpisy ale ked tam sú nie je to na škodu - len sa to poistí a predíde sa prípadným budúcim sporom ohľadne popretia podpisu

    Nuno je offline (nepripojený) Nuno

    Nuno
    na zmluvach o zriadeni zalozneho prava nie je nutne mat podla katastralneho zakona overeny podpis ZIADNEHO z ucastnikov... ibaze by to banka ziadala

    bryan je offline (nepripojený) bryan

    bryan
    Na to aby mohol KU povolit vklad je potrebne mat overenu stranu predavajuceho/darcu a pod.
    Navrh na vklad podava ucastnik konania, kedze notar ucastnik nie je, bez splnomocnenia podat navrh nemoze. Ucastnikom je ktokolvek kto je na strane kupujuceho ako aj ktokolvek na strane predavajuceho.
    Overenie kupujuceho pre ucely zapisu do katastra nutne nie je. Avsak z roznych dovodov to moze byt uzitocne, najma ak sa jedna o splatenie zalohy pri podpise a doplatenie kupnej ceny pri rozhodnuti o povoleni vkladu (zapise).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.