Zavrieť

Porady

Bol si chorý? - tvoj problém!

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Dúfam, že som zadala túto tému do správneho chlievika.

Mám dotaz na pána Mihála, prípadne na tých, ktorí majú skúsenosť priamu - so zákonom 273/94 Z.z.
Naposledy upravil ondrejvla : 15.08.05 at 15:31
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pripomeňte mi túto tému, dnes už bežím, ale stačí v jaspi pozrieť ako vyzeral zákon 273 v danom období...
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
ondrejvla
na akej adrese? Nepoznám jaspi.
http://jaspi.justice.gov.sk
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
ondrejvla
Dúfam, že som zadala túto tému do správneho chlievika.

Mám dotaz na pána Mihála, prípadne na tých, ktorí majú skúsenosť priamu - so zákonom 273/94 Z.z.
O keď som nechcela hovoriť o sebe, prinútila ma dnes návšteva ZP, konkrétne VŠZP v Žiline, kde som bola odhlásiť registráciu ako SZČO, a chcela som si zároveň vybrať kartu E111. Vtedy sa začal môj problém, pani, ktorá mi mala vydať kartu, ma upozornila, že nemám vykryté obdobie 03/1995 až 08/1995. Už predtým, ako som sa bola zaregistrovať ako SZČO na ZP som doložila toto obdobie potvrdením zo Sociálnej poisťovne, že som v tom období poberala peňažné dávky nemocenského poistenia. Vo februári 1995 som pri správnom rozčúlení bola postihnutá mozgovou príhodou, našu firmu sa rozhodlo vedenie mesta zlikvidovať bez likvidácie, zanechalo to stopy na mojom zdraví. Firma bola zlikvidovaná 28.2.1995, tak som od 1.3.1995 mala dávky PN vyplácané Sociálnou poisťovňou. Napriek tomu, že lekárka ma chcela uznať plne invalidnú, dávala mi tieto návrhy, chcela som naďalej byť aktívna, po vyliečení ( ak sa to dá tak nazvať) som sa zamestnala, neskôr som sa zaregistrovala ako SZČO. Všetky dávky som si platila v predstihu, nemala som omeškanú ani jedinú platbu. Teraz, po 10 rokoch, mi pracovníčka VŠZP povedala, že toto obdobie 6 mesiacov, som si povinná doplatiť, inak môžem mať exekučný postih. Myslela som, že dostanem ďalšiu porážku, keď na mňa vyšla s tým, že nemám nárok na E111, a budú postihy, lebo zákon 273/1994 v znení neskorších predpisov nepozná ochrannú lehotu, tá je až od roku 1998.
Pán MIhál, to skutočne musím doplatiť toto obdobie, napriek tomu, že som bola PN ešte počas existencie firmy, v ktorej som pracovala 20 rokov a bola zrušená?, z akého dôvodu som mala platiť, alebo mám doplácať na to, že "som si dovolila ochorieť?" Keď som sa rozčuľovala, zavolala vedúceho pracovníka a ten mi povedal, že keď som bola chorá, je to môj problém, ale zaplatiť musím!
Vôbec mi nejde o tú finančnú platbu, i keď každá korunka je v dôchodku dobrá, ale ide mi o princíp! Poznám veľmi veľa OBČANOV, ktorí sú v evidencii ÚP, a sú tam veľmi spokojní, štát platí za nich všetko a ja mám platiť? Na koho? Za to, že som od tej doby zdravotne postihnutá a mám problémy?
Júj, ale ma čert berie!
Prosím všetkých, ktorí mi vedia poradiť, a chcú poradiť o pomoc. Nikdy neviete, či sa v takejto situácii neocitnete vy, alebo niekto z vašich blízkych, nikomu to neprajem.
Všetkým vopred srdečná vďaka.
Svätá pravda to, že za istých občanov štát platí všetko a oni si váľajú šunky a je im dobre. Hrozná situácia. Dúfam, že ti niekto pomôže.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Len vyberám z tvojej prílohy úryvok:
(6) Štát je platiteľom poistného za
i) osoby, ktoré poberajú dávky sociálnej starostlivosti z dôvodu sociálnej odkázanosti, a osoby, ktoré sú invalidné a nevznikol im nárok na invalidný dôchodok

Takže čumím ako puk.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Alebo to na Teba nespadá???
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Asi treba tento zákon strčiť pod nos kompetentným na poisťovni.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Alebo:
(8) Sociálna poisťovňa a orgán, ktorý priznáva, vypláca, zastavuje a odníma dávky nemocenského zabezpečenia podľa osobitného predpisu, platí poistné za osoby, ktorým poskytuje peňažné dávky nemocenského poistenia (nemocenského zabezpečenia) nahrádzajúce mzdu, plat, služobný príjem alebo inú odmenu za prácu alebo príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitných predpisov11ab) (ďalej len "orgán príslušný na výplatu peňažných dávok").
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Štát chce, aby mal vysokú zamestnanosť a robí takéto veci?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
lenkak
Alebo:
(8) Sociálna poisťovňa a orgán, ktorý priznáva, vypláca, zastavuje a odníma dávky nemocenského zabezpečenia podľa osobitného predpisu, platí poistné za osoby, ktorým poskytuje peňažné dávky nemocenského poistenia (nemocenského zabezpečenia) nahrádzajúce mzdu, plat, služobný príjem alebo inú odmenu za prácu alebo príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitných predpisov11ab) (ďalej len "orgán príslušný na výplatu peňažných dávok").
Myslela si tento? Potom som si ho všimla aj ja.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Ako s Vami rozviazala firma pracovný pomer? Neplatila tam ochranná lehota počas poberania nemocenských dávok.
Naposledy upravil Denda : 08.07.05 at 14:17
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Ja by som po prečítaní § 10 dala dokopy doklady o nemocenských dávkach vyplácaných za dané obdobie Sociálnou poisťovňou a napísala na riaditeľstvo danej zdravotnej poisťovne a požiadala ich o výklad a stanovisko. Určite by som tam pridala aj dosť necitlivú vetu od vedúceho pracovníka ZP.

v § 10 ods.8 je zavádzajúca formulácia ... nahrádzajúcu mzdu, plat, služobný príjem..., predpokladám, že po 1.3. už to neboli dávky nemocenského poistenia nahrádzajúce mzdu, nakoľko už za toto obdobie by nevznikol nárok na mzdu. S akým dátumom je ukončenie pracovného pomeru? Ako bolo ošetrené v ZP v danej dobe rozviazanie pracovného pomeru so zamestnancom na PN.
Ak firma bola zlikvidovaná k dátumu 28.2.1995 a v tom čase ešte nebol v platnosti inštitút ochrannej lehoty, požiadala by som SP o výklad, že ak zamestnanec k termínu likvidácie firmy bol PN a poberal dávky nemocenského poistenia, kto v tomto čase mal byť platiteľom poistného v zmysle § 10 zákona č.273/1994.
Naposledy upravil accad : 08.07.05 at 14:32
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Vlasta, skutočne Vám nie je čo závidieť.
Nahliadol som do znenia zákona 273/94 platného od 1.1.1995 do 25.5.1995.
Po "preletení" zákona to vychádza, že rozhodujúcou skutočnosťou pre riešenie Vášho problému bude to, kedy a či vôbec ste sa evidovali na úrade práce po zrušení firmy a či ste poberali podporu v nezamestnanosti.
Ak sa tak nestalo, tak pravdu bude mať asi zdravotná poisťovňa hovoriaca o chýbajúcom období poistenia.
Ale z ľudského hľadiska je to absurdita na "x-tú".
Podobne je to teraz s povinným hlásením akejkoľvek zmeny v poistení poistencom. A to aj v prípade,že sa mu stal úraz a záchranka ho "ukradne hrobárovi z lopaty". Ak do ôsmich dní neohlási poistenec zmenu v poistení, tak má rovnaký problém ako ho máte Vy.
A z ARO (tam väčšinou začína liečenie takých ťažkých diagnóz o akej píšete aj Vy) sa asi málokto dokáže dostať do 8 dní a utekať rovno do zdravotnej poisťovne "podať hlásenie".

Pamätám si zo školení o zdravotnom poistení, ktoré som svojho času absolvoval k zákonu 273/94, že nám prednášajúci radil:
"Ak dostanete výpoveď a pôjdete sa zaregistrovať na úrad práce, tak najdôležitejšie je, aby sa Vám nič nestalo v čase medzi ukončením pracovného pomeru a zaevidovaním na úrade práce. A ak sa Vám predsa niečo stane, tak najprv sa nechajte odviezť na úrad práce a až potom na pohotovosť."
Toto je asi aj Váš prípad, že niekoľko dní pred cestou na úrad práce ste mali smolu a ocitli ste sa na dlhý čas v nemocnici bez pomyslenia na povinnosti "hlásiť to".
Naposledy upravil endrju : 08.07.05 at 14:26
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
lenkak
Myslela si tento? Potom som si ho všimla aj ja.
Áno Lenka, myslela som tento.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Na úrade práce podľa mňa mali pravdu z toho dôvodu, že ochranná lehota na rozviazanie pracovného pomeru platila.
Firma Vám v tomto prípade veľmi uškodila, lebo s Vami nemohla rozviazať pracovný pomer a mrzí ma, že na toto Vás neupozornili ani na úrade práce.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Možno sa podarí nájsť nejakú cestičku cez paragrafy ohľadom platenia poistného sociálnou poisťovňou. Ale, zdá sa, že to bude "beh na veľmi dlhú trať".
Predpokladám však, že tu na Porade sa nájde dosť ochotných ľudí, ktorí sa budú snažiť pomôcť Vám.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Určite si stoj za tým. Aj to správanie zo strany VšZP, no hrôza. Radšej sa nebudem ani vyjadrovať...
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Mňa zavádza výklad, že zamestnanec, ktorý bol v čase likvidácie firmy, t.j. k ukončeniu pracovného pomeru na PN-ke, sa mal ísť zaregistrovať na úrad práce podľa vtedy platných zákonov. Neviem si predstaviť prípad človeka, ktorý je dlhdobo hospitalizovaný, aby v situácii, že v tom čase jeho firma bola zlikvidovaná a s ním bol rozviazaný pracovný pomer, išiel na ÚP sa zaregistrovať. Určite iná situácia je vtedy, ak so zamestnancom bol rozviazaný pracovný pomer 1.3.1995 a on 1.3.1995 nastúpil PN-ku. Ale v tomto prípade, ak som to správne pochopila, ide o PN-ku, ktorej začiatok bol pred ukončením pracovného pomeru z titulu likvidácie firmy. Určite je tam potom nejaké právne vákuum.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
S hrozou a doslova s vytrestenymi ocami som si precitala tento pribeh. Je to strasne.
Ja by som poradila, napis na ministerstvo zdravotnictva, je tam jedna velmi prijemna (aspon podla pisomneho prejavu sa mi tak javi) osobka. Reaguje dost rychlo. Skus jej opisat toto vsetko a apelovat na tvrdost zakona, mozno poradi, co robit.
Tu je jej adresa: Zuzana.Motajova@health.gov.sk
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

A čo keby tam boli zamestnankyne na materskej dovolenke? To by sa ako riešilo?
Neviem, mne sa stále zdá, že ten úrad práce v tomto prípade hrá dosť podstatnú úlohu.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ondrejvla
Áno, je to presne tak, ako si napísala. Ja som nemohla ísť na ÚP, pracovníčka zo SP, ktorá bola u nás na preberačkách a kontrole povedala kolegyniam, že všetko preberá SP, takže aká ochranná lehota? Veď ja som bol PN ešte pred ukončením prac.pomeru. Alebo ma tam mali priviesť s prepáčením takú nemtavú ? Vtedy neexistoval zákon o ľudských právach? Veď už sme mali Ústavu! Alebo neplatila pre všetkých?
Ale oni preberali len vyplácanie nemocenských dávok, poprípade materských ak by ste mali. Takéto prípady sme mali aj my. Rozväzovanie pracovných pomerov ich nikdy nezaujíma ani nezaujímalo. Ochranná lehota podľa mňa platila pre každého, bezohľadu na to či Vás rušilo mesto alebo likvidátor.
Trošku ma to hnevá, lebo v tomto prípade Vám bolo uškodené a mestu takéto rozviazanie pracovných pomerov len vyhovovalo.
Naposledy upravil Denda : 08.07.05 at 15:22
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať