Zavrieť

Porady

Naopak namontovany vodomer

Prednedavnom som zistil, ze mi naopak namontovali vodomer - tzn. ze miesto pripocitavania, odpocitava.
Vie niekto poradit, ci z hladiska pravneho moze spravca z takto namontovaneho zariadenia odpocitavat udaje pre rocne vyuctovanie? A z hladiska technickeho, ci su vobec zobrazovane udaje relevantne (sa mi zda, ze su prilis vysoke), kedze zariadenie je namontovane naopak.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Podstatne je, ci bolo, alebo nebolo porusene plombovanie vodomera po montazi. Inak aj z opacne namontovaneho vodomera sa da odvodit spotreba vody, ak je k dispozicii udaj vodomera pri montazi.To nie je problem.

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    Záleži aj na tom, kto Ti namontoval vodomer. Ak to bolo robené pri cyklickej výmene a tak ho namontoval oprávnený montér, tak sa môžeš ohradiť voči údaju vodomera a zároveň reklamovať vodomer. V takom prípade Ti určite musia uznať namietku a urobiť náhradný výpočet spotreby. Ty si zistí čo je pre Teba prijateľnejšie.

    Horší prípad je, ak si robil rekonštrukciu a montáž robil neoprávnený pracovník.

    Gordon.R je offline (nepripojený) Gordon.R

    Gordon.R
    Jedna sa o novostavbu, vodomer bol namontovany pocas vystavby. Plomba porusena nie je.
    Odvodit sa spotreba da, to je jasne, mna vsak zaujima ma, ci je tomu vodomeru jedno, ako sa toci a ci teda v tomto pripade nepripocitava, ale odpocitava udaje spravne. Je na nom totiz sipka, ktora ukazuje smer pretekajucej vody, ktora je v tomto pripade naopak... No a este, ci spravca moze brat takto odvodene udaje. Teoreticky by mi mal na vyuctovani uviest pociatocny stav 0 a koncovy napr. 99990, cize spotreba 99990 m3.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Gordon.R Pozri príspevok
    Jedna sa o novostavbu, vodomer bol namontovany pocas vystavby. Plomba porusena nie je.
    Odvodit sa spotreba da, to je jasne, mna vsak zaujima ma, ci je tomu vodomeru jedno, ako sa toci a ci teda v tomto pripade nepripocitava, ale odpocitava udaje spravne. Je na nom totiz sipka, ktora ukazuje smer pretekajucej vody, ktora je v tomto pripade naopak... No a este, ci spravca moze brat takto odvodene udaje. Teoreticky by mi mal na vyuctovani uviest pociatocny stav 0 a koncovy napr. 99990, cize spotreba 99990 m3.
    Ja by som to na tvojom mieste riešil so správcom, nech to dá do poriadku. Predsa len je to neštandardné mať naopak vodomer...

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    Gordon.R Pozri príspevok
    Odvodit sa spotreba da, to je jasne, mna vsak zaujima ma, ci je tomu vodomeru jedno, ako sa toci a ci teda v tomto pripade nepripocitava, ale odpocitava udaje spravne. Je na nom totiz sipka, ktora ukazuje smer pretekajucej vody, ktora je v tomto pripade naopak... No a este, ci spravca moze brat takto odvodene udaje. Teoreticky by mi mal na vyuctovani uviest pociatocny stav 0 a koncovy napr. 99990, cize spotreba 99990 m3.
    Určite to nie je jedno ako sa vodomer točí. Ak by ho takto osadili na skúšobnú stolicu, tak by určite nevyhovel norme. Ak sa kladie dôraz na ukľudňujúce dlžky pred a za vodomerom pri montáži, tak jeho opačný chod urobí asi väčšiu "galibu". Je zbytočné sa zaoberať v čí prospech.

    Treba to dať na poriadok.

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    niekedy namontujú vodomer naopak, ale aj po namontovaní / premontovaní toho istého / nebola zistená žiadna mimoriadna odchýlka v spotrebe vody. Chybou je len to, že vodomer nepripočítava ,ale odpočítava spotrebu. V skúšobnom ústave , by zistili povolenú odchýlku a v tom prípade, by túto skúšku hradil ten, kto o to žiadal. Treba požiadať správcu o otočenie a prípadne odsledovanie spotreby vody za rovnaké obdobie pri rovnakom počte osôb v byte.

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Podla mna u vodomera spotreby vody je z konstrukcneho hladiska uplne jedno, ci mechanicky meraci system spotreby vody sa toci dolava, alebo doprava, dana konstrukcia vykazuje urcite tu istu chybu merania, ktora vznika v prevodoch systemu a v pocitadle. Takze je mozne realne stanovit spotrebu vody za dane obdobie a v danej tolerancii.Ak by sa na pocitadle zmenilo opacne numerologicke poradie na kolieskach pocitadla, tak by fungoval a nacitaval uplne normalne.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Technicky na mechanizmus vodomeru pôsobí ta istá sila, tlak a prietok vody. Ak bol pri montáži zapísaný stav vodomeru a bol opačne namontovaný, spotreba sa vypočíta, zaznamenaná hodnota , mínus východzia hodnota = spotreba. Ak sa vodomer premontuje do správneho smeru a nebol vynulovaný, nameranú spotrebu mu začne odpisovať, až do nuly, potom mu začne pripisovať spotrebu. Koľko nameral merač? Spotrebu do mínusu, plus spotrebu odpisu mínusu a nameranie podľa správneho smeru toku vody. Podstatné je, aby tieto údaje o nameranej spotrebe boli dané do programu rozdelenia nákladov na vodu.

    Príklad: Pri odpise je stav 99980, počiatočný stav bol 0, takže merač nameral 20 m3 vody, keď merač otočíme, odpisuje 20 m3. V skutočnosti ich zapisuje. Keď sa dostane na nulu, má nameranú spotrebu 40 m3. Pri konečnom odpise za rok má stav 10 m3. Takže jeho spotreba pri opačnom a následne správnom prietoku bola 50 m3 vody.

    Evidencia spotreby vody a zadanie údajov do rozdelenia nákladov za úhradu vody sú rozdielne veci, ak do údajov rozdelenia zadáme 50 m3 vody, vec s opačne namontovaným meračom vody je v poriadku.

    Naopak namontovany vodomer

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.