Zavrieť

Porady

Je povinne platit ZRPŠ na stredných školách?

Je povinne platit ZRPŠ na stredných školách? Musí žiak strednej školy platiť ZRPŠ? Stredna skola na ktoru chodim (je verejna - teda nie sukromna) pyta odo mna ZRPŠ, lebo to odhlasovali rodicia a teda je to povinne (vzdy tam ide len jeden rodic z triedy). Prosim o radu. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    willma Pozri príspevok
    príspevok do ZRPŠ je dobrovoľný,
    Ak je dobrovoľný, mali by rodičov na to upovedomiť a nie to od nich vymáhať. Učiteľka na ZŠ pýtala od mojej dcery 300,- Sk, keďže som nemala peniaze, vyčkala si po obede na mňa a keď som jej povedala, že som nezamestnaná a že nemám peniaze, tak mi len povedala, že ona teda počká do budúceho mesiaca a potom jej dám. Nikde v jej slovách som npočula, "ak nechcete, nemôžete, nemusíte mi dať na ZRPŠ". Prosto musela som si požičať a na ZRPŠ dcére ďalší mesiac dať.
    RODIČ To je arogantné výpalníctvo. Nemuseli ste si požičať, ani dať. Ja neplatím už 5 rokov.

    elpka je offline (nepripojený) elpka

    žena vo svete mužov elpka
    ZRPŠ nie je povinné. U mojej dcéry v škole to funguje tak, že na začiatku školského roka to na plenárnej schôdzke to hovorí riaditeľ a následne na triednej učiteľka, takže záleží, či sa ich zúčastňuješ , alebo potom je to zanedbanie školy o informovanosti rodiča.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    elpka Pozri príspevok
    ZRPŠ nie je povinné. U mojej dcéry v škole to funguje tak, že na začiatku školského roka to na plenárnej schôdzke to hovorí riaditeľ a následne na triednej učiteľka, takže záleží, či sa ich zúčastňuješ , alebo potom je to zanedbanie školy o informovanosti rodiča.
    No to u nás bude asi to druhé, lebo som na každej porade, alebo čo to je...

    pomokry je offline (nepripojený) pomokry

    pomokry
    neter mi rozprávala, aké procedúry sa robia na nemenovanej SŠ v žiline, kde skutočne p.riaditeľka vyžaduje zaplatenie tohto príspevku priam, ako by
    na tom stála a stroskotávala škola. áno, súhlasim s platením príspevku,
    veď už celé desaťročia to je akoby rituál každej školy, ale aké následky bude
    mať žiak, ak ho nezaplatí? neter sa nezapája do aktivít, ktoré sú snáď z príspevkov dotované, alebo si zaplatí celú sumu - to sme si vedomí.
    ďakujem
    RODIČ Nehorázne! Treba uviesť názov školy a meno p. riaditeľky.

    patrixo je offline (nepripojený) patrixo

    patrixo :) patrixo
    Viem, že sú ľudia s vážnymi existenčnými problémami a robí im problém každý jeden výdavok... ale na druhej strane si myslím, že sú tu aj takí, ktorí tieto problémy nemajú a nechce sa im podporovať podobné veci... keď hodím šuter toď za hranice do Rakúska, tak tam sa rodičia idú pretrhnúť v podporovaní školy, ktorú ich deti navštevujú... a niektorí sa riadne búchajú po peňaženke... a keď sa všetci po peňaženke nebúchajú tak tam majú aspoň niekoľko násobne vyššiu účasť na rodičovskom združení... nie jak u nás príde 5 a pol človeka a stále len tí istí..
    Naposledy upravil patrixo : 07.05.09 at 18:32

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Rada pocujem, ze je to dobrovolna zalezitost.

    Ja deti nemam, nemam teda vlastnu skusenost. Len z pocutia viem o zastrajani, vydieracskych praktikach a tlakoch ucitelov na rodicov, hoci nie kazdy je v takej situacii, ze ma na rozdavanie. (A hovorime o detoch na verejnych skolach, nie sukromnych.) Myslim, ze je rozdiel, ci je rodic v situacii ako pisala Miska - ze aj by dal, keby mal - alebo len jednoducho "nechce podporovat podobne veci", ako pise patrixo.

    Mne to vzdy pripadalo ako zdieranie rodicov, lebo my ako ziaci sme z toho nic nemali, pokial sa pamatam. A dnes skor pocuvam, ze rodicia aj ta platia za vsetko - skolske vylety, stuzkove, obcerstvenie pre maturitnu komisiu a pod. Nam kedysi na ZS ZRPS aspon na lyziarsky vycvik alebo skolu v prirode prispelo. Na strednej netusim, kam tie peniaze sli... Nejako som osoh z nich nepocitovala.

    Len som si dovolila taku uvahu... Zaujimava tema, som rada, ze ste ju otvorili.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    patrixo Pozri príspevok
    Viem, že sú ľudia s vážnymi existenčnými problémami a robí im problém každý jeden výdavok... ale na druhej strane si myslím, že sú tu aj takí, ktorí tieto problémy nemajú a nechce sa im podporovať podobné veci... keď hodím šuter toď za hranice do Rakúska, tak tam sa rodičia idú pretrhnúť v podporovaní školy, ktorú ich deti navštevujú... a niektorí sa riadne búchajú po peňaženke... a keď sa všetci po peňaženke nebúchajú tak tam majú aspoň niekoľko násobne vyššiu účasť na rodičovskom združení... nie jak u nás príde 5 a pol človeka a stále len tí istí..
    Ja mam skor pocit, aspon u nas v BA, ze kto ma trochu viac penazi, da radsej dieta na sukromnu skolu. Tam aspon vies, za co platis.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ja to vidim asi tak:
    sme povinni respektovat tuto vladu, hoci sme nevolili ani jednu stranu, z ktorej vznikla?

    Ja viem, je to extremny pripad, ale je to vlastne to iste.
    Ak sa na plenarnej schodzi cosi odhlasuje nadpolovicnou vacsinou hlasov, rozhodnutie je zavazne pre vsetkych.

    Pri kolektivnych organoch plati v demokracii rozhodnutie vacsiny.

    My sme mali socialne pripady v dcerirej skole osetrene bud polovicnou sadzbou alebo uplnym odpustenim.

    Na tvojom mieste by som si dala ako rodic ziadost na Vybor ZRPS o odpustenie platby prispevku z ...dovodu.
    Tym padom by triedna tvojej dcery nemohla namietat a do rozhodnutia by si nemusela nic zaplatit.
    Myslim, ze takejto ziadosti nie je dovod nevyhoviet.
    RODIČ Ak sa na plenarnej schodzi ... Kde je to napísané? Máte "Stanovy"? A ste vôbec členom tej organizácie? Máte legitimáciu? Ak nie, môžu všetci odhlasovať že sa bude skákať z okna, ale Vy skočiť NEMUSíTE !

    bulnova je offline (nepripojený) bulnova

    bulnova
    Veľa záleží na type školy a tom,čo ZRPŠ robí s tými peniazmi. Keď chodili moje dcéry na obchodnú akadémiu (vtedy ešte neboli rôzne granty), za vyzbierané peniaze sa kúpili počítače,tlačiarne a elektr. písacie stroje. Na vtedajšie časy sme vyberali vysokú čiastku. Prváci platili najviac, vyššie ročníky menej. Svojimi darmi sme technicky vybavili školu. Sociálne prípady mohli požiadať o zníženie alebo odpustenie príspevku. Žiaľ, štátne školy na také vymoženosti nikdy nemajú dostatok peňazí. A pri takom zaťažení používania je vlastne ten kolotoč obnovy techniky neustály. Musím povedať,že pri počte žiakov cca 700 boli možno dva prípady, ktoré požiadali o zníženie poplatku.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    Ahojte poraďáci.
    Už som to tu niekde čítala, (nech prepáčia admini) ale aj keď som zadala do vyhľadávača, nezobrazilo, žiadnu nájdenú tému. Čiže moja otázka znie. Je platenie ZRPŠ na základnej škole povinné? Som v hmotnej núdzi a 10 € pre mňa predstavuje stravu na týždeň (niekedy aj viac dní). Lenže dieťa donieslo zo školy odkaz, že je potrebné uhradiť príspevok na ZRPŠ. Upravuje to predpis, školský zákon alebo niečo podobné? Ja som to nikde nenašla. Ďakujem.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    02Michaela Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci.
    Už som to tu niekde čítala, (nech prepáčia admini) ale aj keď som zadala do vyhľadávača, nezobrazilo, žiadnu nájdenú tému. Čiže moja otázka znie. Je platenie ZRPŠ na základnej škole povinné? Som v hmotnej núdzi a 10 € pre mňa predstavuje stravu na týždeň (niekedy aj viac dní). Lenže dieťa donieslo zo školy odkaz, že je potrebné uhradiť príspevok na ZRPŠ. Upravuje to predpis, školský zákon alebo niečo podobné? Ja som to nikde nenašla. Ďakujem.
    Na tvojom mieste by som išiel osobne za učiteľkou, vysvetlil jej situáciu a požiadal, či by si nemohla zaplatiť neskôr. Bude to férovejšie, než sa opierať o zákon, že to nie je povinné a preto to tvrdohlavo neplatiť. Mohlo by na to doplatiť dieťa, keby nevedeli, prečo si neuhradila.

    Ale myslím, že fond neupravuje žiadny zákon. Je to dohoda rodičov o zriadení fondu a neviem či je to nejako vymáhateľné, ak niekto nezaplatí do triedneho fondu.
    Naposledy upravil Chobot : 04.11.09 at 20:34

    eja48 je offline (nepripojený) eja48

    eja48
    Súhlasím s Chobotom, na začiatku šk.r. - na 1.schôdzi ZRPŠ zvykne byť jeden bod programu schôdze "Návrh a schválenie výšky príspevku ZRPŠ". Rovnako tak sa navrhuje a schvaľuje, čo škola z tých peňazí zabezpečí. Kdesi som čítala, že sa navrhnú a schvaľujú aj podmienky, pri ktorých sa platí menší príspevok ZRPŠ (napr.pri 2 deťoch sa platí len 1x).
    Asi bude najlepšie zájsť do školy poradiť sa, čo by sa dalo zohľadniť v mimoriadne zlej finančnej situácii rodiny.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    No teda, tých 50 eur na našej strednej škole v tomto školskom roku pre štvrtáka bolo asi dosť ... ako tak čítam výšku vašich príspevkov!

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    zlateslniecko Pozri príspevok
    Je povinne platit ZRPŠ na stredných školách? Musí žiak strednej školy platiť ZRPŠ? Stredna skola na ktoru chodim (je verejna - teda nie sukromna) pyta odo mna ZRPŠ, lebo to odhlasovali rodicia a teda je to povinne (vzdy tam ide len jeden rodic z triedy). Prosim o radu. Dakujem
    Platenie ZRPŠ je len dobrovoľné, nakoľko rodič nemá zákonnú povinnosť stať sa členom ZRPŠ. Podľa môjho názoru ZRPŠ je prežitok z komunizmu. Pokiaľ škola potrebuje finančné prostriedky na pomôcky, modernizáciu..., nech to konkrétne pomenuje. Ktorá škola informuje svojich členov ZRPŠ o použitých vyzbieraných prostriedkov? A pritom ide o značné €. Ktorá škola vydáva príjmový doklad (a to je základná povinnosť prijímateľa finančných prostriedkov)?

    RODIČ je offline (nepripojený) RODIČ

    človek, zelené oči, topánka č. 42 ...viac RODIČ
    Súhlasím absolútne s "doktor01". Školy a riaditelia sa správajú ako arogantní výpalníci.
    Dajte si pozor na strednú odbornú školu Kalná nad Hronom ktorá si to vymáha a vyhráža sa. Dva krát boli rodičom poslané šeky ktoré majú byť zaplatené a jeden raz to bolo tlačivo A4 o neúhrade. V škole bolo žiakom povedané že ak to nezaplatia bude sa k ním ako škola tak aj zamestnanci správať inak a odmietne im im vydať potvrdenie o návšteve školy. Za tieto peniaze žiaci nič nové na škole nevideli, nebol žiaden výlet ani nič načo by tento "rozpočet" mal byť využitý.
    misoft Síce meškáš s reakciou, ale k tvojej poznámke:
    "a odmietne im im vydať potvrdenie o návšteve školy." by škola tvrdo narazila na zákon. Škola je POVINNÁ vydať potvrdenie o návšteve školy, ak je to na úradné potreby a nesmie sa to podmieňovať nejaký zaplatením ZRPŠ (mimochodom - príspevok ZRPŠ je dobrovoľný! - nie je povinný).
    Ak by však nechceli vydať akýkoľvek doklad, súvisiaci so štúdiom - ministerstvo školstva môže takúto školu i zrušiť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.