Zavrieť

Porady

bezúhonnosť

Moze mi niekto poradit? Koncim fakultu prava a mam v odpise zahladeny financny trest za umyselny trestny cin, mam este sancu podla poziadavky bezuhonnosti sa zamestnat v praxi??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Iulius Pozri príspevok
    Moze mi niekto poradit? Koncim fakultu prava a mam v odpise zahladeny financny trest za umyselny trestny cin, mam este sancu podla poziadavky bezuhonnosti sa zamestnat v praxi??
    Daj si urobiť nie odpis, ale výpis a uvidíš, či tam budeš mať nejaký záznam. Alebo na zamestnanie potrebuješ odpis?

    Iulius je offline (nepripojený) Iulius

    myslím, teda som :) Iulius
    tak keby som chcel byt v buducnosti advokat podla zakona o advokacii: § 3 cl.3 Za bezúhonného na účely tohto zákona sa nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, a ak ide o obzvlášť závažný úmyselný trestný čin, trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa, trestný čin prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody, trestný čin podplácania a trestný čin nepriamej korupcie ani ten, komu bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo na ktorého sa hľadí, ako keby nebol za takýto trestný čin odsúdený podľa osobitného predpisu.
    Vypis mam cisty, trest je zahladeny, a ma sa na mna pozerat ako keby som nebol odsudeny, ale ci som bezuhonny aj podla tohto zakona a ci splnam podmienky?

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    samuelovic Pozri príspevok
    Prepač asi som zle čítal. Pravnik chce právnu radu?
    citas dobre. na tejto stranke je mnoho ekonomov ktori chcu ekonomicku radu. a mnoho kucharov, ktori chcu radu pri vareni.

    je to tak

    o tom je tato stranka

    Iulius je offline (nepripojený) Iulius

    myslím, teda som :) Iulius
    no pisal som ze koncim pravo, suchy vylad zakona viem precitat, ale nemam prax tak preto sa pytam ci niekto nema s tym skusenosti.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Iulius Pozri príspevok
    § 3 cl.3 Za bezúhonného na účely tohto zákona sa nepovažuje ... ani ten, komu bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo na ktorého sa hľadí, ako keby nebol za takýto trestný čin odsúdený podľa osobitného predpisu.
    Vidíš, že za bezúhonného sa podľa toho zákona nepovažuješ. Ak môže činnosť vykonávať len bezúhonný, teraz máš smolu. Možno sa v budúcnosti zmení zákon.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Mária27 Pozri príspevok
    Vidíš, že za bezúhonného sa podľa toho zákona nepovažuješ. Ak môže činnosť vykonávať len bezúhonný, teraz máš smolu. Možno sa v budúcnosti zmení zákon.

    ale podla mna sa to vztahuje az k tej druhej skupine trestnych cinov

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    podla mna sa na teba da divat ako na bezuhonneho an ucely zakona o advokacii, lebo ta vynimka zo zahladenia: "ani ten, komu bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo na ktorého sa hľadí, ako keby nebol za takýto trestný čin odsúdený podľa osobitného predpisu." sa vztahuje len na tu druhu skupinu TC, uvedenych po "a ak ide o..". takze ak si bol odsudeny len za UTC a mas zahladene odsudenie, tak si splnil podmienku bezuhonnsoti.

    ale pozri si k tomu nejaku literaturu, pripadne si zavolaj na SAK

    Iulius je offline (nepripojený) Iulius

    myslím, teda som :) Iulius
    dakujem vam za odpovede, konzultoval som to s pravnikom nakoniec a ten vyklad zakona mi vysvetlil tak isto, ze zahladenie sa nevztahuje iba na korupciu ,podplacanie atd.-nulova tolerancia k tymto TC.

    mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

    mzdichav
    usmernim ta, ale asi nepotesim. Nasla som oficialne vyjadrenie kancelarie SAK:

    " Ak zákon o advokácii (zák. č. 586/2003 Z.z. v aktuálnom znení) v § 3 ods. 5 ustanovuje, že bezúhonnosť advokáta sa preukazuje odpisom z registra trestov a v poznámke pod čiarou sa cituje zákon č. 311/1999 Z.z. o registri trestov (v znení neskorších predpisov), je tento odkaz zaväzujúci; príslušné subjekty ho musia rešpektovať a plniť. Nie je preto možné, aby sa od obsahu poznámky odchýlili alebo ju negovali. "

    Iulius je offline (nepripojený) Iulius

    myslím, teda som :) Iulius
    3) Za bezúhonného na účely tohto zákona sa nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, a ak ide o obzvlášť závažný úmyselný trestný čin, trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa, trestný čin prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody, trestný čin podplácania a trestný čin nepriamej korupcie ani ten, komu bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo na ktorého sa hľadí, ako keby nebol za takýto trestný čin odsúdený podľa osobitného predpisu.

    tak a to je zakon,ale myslim ze zahladenie sa netyka iba tych zavaznych TC a TC korupcie, ked mam obycajny umysel. TC zahladeny tak sa na mna ma pozerat ako keby som nebol odsudeny . aspon co mi jeden advokat vysvetlil, neviem, posud.

    mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

    mzdichav
    Ahoj,

    sadla som si nad tuto vec doma lebo mi to nedalo a spravila research. Moje konecne stanovisko je ze sa povazujes za bezuhonneho. Vela stastia Ti prajem.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Môže to by tak. V spojení "čin, a ak ide o obzvlášť závažný" je pred "a" čiarka, čo značí "ale", teda ďalšia časť je odlišná. Mohli tam dať bodku a začať novú vetu. Aj v ďalšej časti to nie je najjasnejšie a najsprávnejšie napísané.

    Táto diskusia je aj odkaz pre všetkých, ktorí tvoria a schvaľujú zákony, aby ich robili kvalitnejšie a jednoznačnejšie. Nie sú najhoršie platení. Dúfajme, že k zlepšeniu právnych noriem prispeje aj zadávateľ Iulius. Nech sa mu darí!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.