Zavrieť

Porady

je postup správny?

čaute...

predstavte si situáciu... firma potrebuje prevádzkové prietory. majiteľ s.r.o.-čky chce kúpiť prevádzkové prietory a potrebuje na to úver. rozhodne sa, že tento úver vezme na seba - ako na fyzickú osobu - a potom prevádzkové priestory bude firme prenajímať, čím dosiahne vyššie náklady. je takýto postup z hľadiska rôznych zákonov správny?
ďakujem za odpovede...
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Na Slovensku je možné všetko. Len neviem či si uvedomuje, že vyššie náklady v s.r.o. s titulu platenia nájomného znamenajú vyššie príjmy z prenájmu pre fyzickú osobu. A ešte mu treba prezradiť (na základe mojich skúseností ), že nájomné uhrádzané fyzickej osobe sa zahŕňa do nákladov až po zaplatení. Poznám takých , ktorí toto netušia a špekulujú podobne.
0 0
vierkat vierkat

vierkat je offline (nepripojený) vierkat

viem, že z toho vyplývajú vyššie príjmy pre FO, ale aj tak je to pre sro výhodnejšie (aspoň podľa prepočtov konateľa). ďakujem.
0 0
vierkat vierkat

vierkat je offline (nepripojený) vierkat

ešte by ma ale zaujímalo, ako postup bude pri výpočte dane z príjmu pri FO (nie živnostník)? daň z príjmu sa bude platiť z prenájmu, ale ten čerpaný úver si nebude môcť uplatniť ako náklad, alebo áno? ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vierkat
ešte by ma ale zaujímalo, ako postup bude pri výpočte dane z príjmu pri FO (nie živnostník)? daň z príjmu sa bude platiť z prenájmu, ale ten čerpaný úver si nebude môcť uplatniť ako náklad, alebo áno? ďakujem
Splátky úveru nemôže uplatniť ako náklad .
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Zita5
Splátky úveru nemôže uplatniť ako náklad .
Len doplnim, ze ani uroky z toho uveru.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Zita5
Splátky úveru nemôže uplatniť ako náklad .
A splátky úveru si kedy môže uplatniť ako náklad?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
ALDA
A splátky úveru si kedy môže uplatniť ako náklad?
Ja by som povedala, ze je to ciste jeho privatna zalezitost a s chodom firmy to nema nic spolocne.
0 0
krusa krusa

krusa je offline (nepripojený) krusa

durisovad
Len doplnim, ze ani uroky z toho uveru.
nesúhlasím. Ako FO si može od svojho príjmu z prenájmu odpočítať úroky z úveru, ktorý preukazateľne použil na kúpu nehnuteľnosti ktorú používa na prenájom.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Krusa, ak o nehnuteľnosti nebude účtovať, teda ju nezaradí do majetku, tak si nemôže odpočítavať úroky z úveru .
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
krusa
nesúhlasím. Ako FO si može od svojho príjmu z prenájmu odpočítať úroky z úveru, ktorý preukazateľne použil na kúpu nehnuteľnosti ktorú používa na prenájom.
S tym suhlasim, ja som mala na mysli to, ze uroky ani splatky nemoze davat do nakladov s.r.o.
0 0
krusa krusa

krusa je offline (nepripojený) krusa

durisovad
Ja by som povedala, ze je to ciste jeho privatna zalezitost a s chodom firmy to nema nic spolocne.
A vlastne môže si aj dostať takýto úver do sro a to tak, že uzatvorí s sro zmluvu o pôžičke kde poskytne presne taký istý obnos peňazí ako dostal z banky spolu s úrokmi a za tieto peniaze kúpi sro nehnuteľnosť. Firma mu bude splácať úver v mesačných splátkach takých aké mu dala banka. Na konci roka nastane situácia, že bude mať ako FO len príjmy z úrokov avšak bude mať aj preukazateľne výdavky FO na úroky platené do banky, čiže jeho daňový základ z danej operácie bude 00000.000 SKK
0 0
krusa krusa

krusa je offline (nepripojený) krusa

Muška
Krusa, ak o nehnuteľnosti nebude účtovať, teda ju nezaradí do majetku, tak si nemôže odpočítavať úroky z úveru .
nemá ju kde zaradiť lebo je FO občan
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Krusa, ale ak bude ako FO občan prenajímať nehnuteľnosť - bude zdaňovať podľa § 5 a ak bude viesť účtovníctvo, tak sa ho týkajú presne tie isté pravidla ako FO - podnikateľ
Opravujem - jasne , že je to § 6
Naposledy upravil Muška : 13.07.05 at 15:15
0 0
krusa krusa

krusa je offline (nepripojený) krusa

Muška
Krusa, ale ak bude ako FO občan prenajímať nehnuteľnosť - bude zdaňovať podľa § 5 a ak bude viesť účtovníctvo, tak sa ho týkajú presne tie isté pravidla ako FO - podnikateľ
prečo podľa § 5 - ak sa nemýlim tak je to § o závislej činnosti. A tou prenájom nie je. Prenájom je §6
0 0
vierkat vierkat

vierkat je offline (nepripojený) vierkat

krusa
A vlastne môže si aj dostať takýto úver do sro a to tak, že uzatvorí s sro zmluvu o pôžičke kde poskytne presne taký istý obnos peňazí ako dostal z banky spolu s úrokmi a za tieto peniaze kúpi sro nehnuteľnosť. Firma mu bude splácať úver v mesačných splátkach takých aké mu dala banka. Na konci roka nastane situácia, že bude mať ako FO len príjmy z úrokov avšak bude mať aj preukazateľne výdavky FO na úroky platené do banky, čiže jeho daňový základ z danej operácie bude 00000.000 SKK
čiže potom si sro-čka môžu uplatniť úroky ako náklad aj odpisy z kúpenej budovy?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zaujímavo ste pokročili. Pôvodný zámer bol celkom iný. FO kúpi na úver nehnuteľnosť a tú bude prenajímať. Nerozumiem načo by mal robiť tie šachy z úverom a pôžičkou. To si rovno môže zobrať úver s.r.o. a náklady má tie isté. Ibaže by s.r.o. bola taká, že jej úver nikto nedá.
0 0
krusa krusa

krusa je offline (nepripojený) krusa

ano presne tak. úroky budú daňovým nákladom+odpisy.
0 0
krusa krusa

krusa je offline (nepripojený) krusa

Johanka
Zaujímavo ste pokročili. Pôvodný zámer bol celkom iný. FO kúpi na úver nehnuteľnosť a tú bude prenajímať. Nerozumiem načo by mal robiť tie šachy z úverom a pôžičkou. To si rovno môže zobrať úver s.r.o. a náklady má tie isté. Ibaže by s.r.o. bola taká, že jej úver nikto nedá.
presne tak johanka. ak ma sro problem s úverom, tak to môže vyriešiť len takýmto spôsobom.
0 0
mirka0908 mirka0908

mirka0908 je offline (nepripojený) mirka0908

Citala som vsetky poradove prispevky o prenajme bytov. Niektore rozoberaju aj moje otazky, ale nikde som nenasla mne jasnu jednoznacnu odpoved, alebo ked uz bola aj jasna, po opatovnom precitani mi prestala byt jasna, tak sa obraciam na poradu s otazkami:

§ 6 ods. (11) pism b) Z o dani z prijmov hovori: "Ak danovnik uplatnuje pri prijmoch uvedenych v odseku 3 (prijmy z prenajmu) preukazatelne vynalozene danove vydavky, vedie pocas celeho zdanovacieho obdobia evidenciu o hmonotnom majetku a nehmotnom majetku, ktory mozno odpisovat."

1.Znamena to, ze vlastnik bytu -FO nepodnikatel, prenajimatel - moze odpisovat byt, a odpisy si uznat ako preukazatelne danove vydavky?. Ci toto sa tyka len bytu zahrnuteho v obchodnom majetku?
(Ak by ich ale zahrnul do obchodneho majetku, musel by byt SZCO a teda bol by to pre neho prijem podla §6 ods (1) pism b). Ci pletiem?)

2.Moze si FO-nepodnikatel - prenajimatel bytu uplatnit uroky z hypoteky ako preukazatelne danove vydavky ak o nich vedie evidenciu podla § 6 ods. (11)?

Dakujem
Naposledy upravil mirka0908 : 06.11.06 at 08:46
0 0
mirka0908 mirka0908

mirka0908 je offline (nepripojený) mirka0908

Nikto nevie, ci len nikto necita?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať