Zavrieť

Porady

náležitosti vystavenej fa ičo dph

Dobrý deň prajem.

Potreboval by som akutne poradiť. Vediem spor o tom či je nutnou náležitosťou nami vystavenej faktúry IČO DPH odberateľa. Naša spoločnosť je platcom DPH. Naše IČO dph na faktúre je. Ak je tomu tak na základe akého zákona + paragrafu? Ďakujem
Naposledy upravil vmi : 11.07.05 at 11:26
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    vmi
    Dobrý deň prajem.

    Potreboval by som akutne poradiť. Vediem spor o tom či je nutnou náležitosťou nami vystavenej faktúry IČO DPH odberateľa. Naša spoločnosť je platcom DPH. Naše IČO dph na faktúre je. Ak je tomu tak na základe akého zákona + paragrafu? Ďakujem
    Ak faktúru považujete za zmluvu (kúpnu), nemáte inú obchodnú zmluvu alebo to nemáte ošetrené v rámci interných predpisov, možno faktúru považovať za obchodný dokument v zmysle § 3a Obchodného zákonníka. Povinnou náležitosťou by tým pádom bolo IČO zmluvných partnerov.
    Naposledy upravil Jana Acsová : 11.07.05 at 13:06

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    vmi
    Dobrý deň prajem.

    Potreboval by som akutne poradiť. Vediem spor o tom či je nutnou náležitosťou nami vystavenej faktúry IČO DPH odberateľa. Naša spoločnosť je platcom DPH. Naše IČO dph na faktúre je. Ak je tomu tak na základe akého zákona + paragrafu? Ďakujem
    ičDPH je nutnou informáciou na faktúre podľa zákona o DPH (§71 zákona 222/2004). Nie je nutné uvádzať DIC odberateľa, o tom sa vedú sporu. Vlastné DIČ je potrebné uviesť.
    Naposledy upravil KEJKA : 11.07.05 at 11:21 Dôvod: doplnenie §§

    vmi je offline (nepripojený) vmi

    vmi
    To je síce fajn. IČO partnerov je uvedené! Jedná sa o IČO DPH. Naše je na faktúre uvedené ale odberateľove nie. Je táto faktúra špatná? /obaja sú platcovia DPH/

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    vmi
    To je síce fajn. IČO partnerov je uvedené! Jedná sa o IČO DPH. Naše je na faktúre uvedené ale odberateľove nie. Je táto faktúra špatná? /obaja sú platcovia DPH/
    ano faktura je zla - vid príspevok 3

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Prepáčte mi,to LUNA-súhlasím.Chcela som odpovedať,ale...Dnes sa mi to už 2x stalo že som zle stisla.Ospravedlňujem sa.

    Zákon o DPH §71 odst.2 hovori o náležitostiach faktúr a zmlúv.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Lida
    ičDPH je nutnou informáciou na faktúre podľa zákona o DPH (§71 zákona 222/2004). Nie je nutné uvádzať DIC odberateľa, o tom sa vedú sporu. Vlastné DIČ je potrebné uviesť.
    Podľa § 31 sa povinne na faktúrach (dokladoch) uvádza DIČ ak nemá firma pridelené IČ DPH. Z uvedeného vyplýva, že od 1.1.2005 sa povinne na dokladoch uvádza už iba IČ DPH (čím došlo k vyriešeniu dohadov o povinnosti uvádzať DIČ u platiteľa DPH).

    V zmysle zákona o DPH zároveň IČ DPH patrí do povinných náležitostí.

    Zhrnutie:
    Na faktúrach u platiteľa uvádzať:
    IČO dodávateľa aj odberateľa
    IČ DPH dodávateľa aj odberateľa

    Na faktúrach medzi neplatiteľmi uvádzať:
    IČO dodávateľa aj odberateľa
    DIČ dodávateľa aj odberateľa

    retep je offline (nepripojený) retep

    retep
    § 71 zákona o DPH jednoznačne taxatívne udáva aké náležitosti má obsahovať faktúra.Nič viacej nič menej.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    retep
    § 71 zákona o DPH jednoznačne taxatívne udáva aké náležitosti má obsahovať faktúra.Nič viacej nič menej.
    A obchodný zákonník dopĺňa náležitosti obchodných dokumentov a § 31 Zákona o správe daní a poplatkov platí aj pre neplatiteľov DPH

    a, a, a ... zákon o účtovníctve náležitosti účtovného dokladu

    Všetko vždy musíme chápať v súvislostiach.

    retep je offline (nepripojený) retep

    retep
    AVO
    A obchodný zákonník dopĺňa náležitosti obchodných dokumentov a § 31 Zákona o správe daní a poplatkov platí aj pre neplatiteľov DPH

    a, a, a ... zákon o účtovníctve náležitosti účtovného dokladu

    Všetko vždy musíme chápať v súvislostiach.
    Súhlasím všetko treba chápať v súvislostiach. Z príspevku vmi je zrejmé že ide o plátiteľa DPH a vystavuje doklady pre platiteľa DPH teda sa na vystavené doklady vsťahuje § 71 v prípade že ide o dodanie tovaru ,alebo služby v tuzemsku. Ak nie §§ 72 a násl.
    V prípade že vystavuje doklady ako plátiteľ DPH je viazaný hmotne právnym predpisom a to je v tomto prípade zákon o DPH a nie všeobecne hmotne právnym predpisom ,alebo procesným predpisom.
    Tak ak sa vrátime konkrétne k uvedenému dotazu ,podľa môjho názoru je pre vystavenú faktúru relevantný § 71 zákona o DPH.

    michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

    michaela25
    Neviem či som to zaradila správne, ale nevie mi niekto prosím poradiť, keď vystavujem faktúru tak musím uviesť samostatne j.c. za tovar a samostatne j.c. za dopravu, alebo môže býť j.c. spočítaná, takto mi totiž začali vystavať v jednej firme faktúry a ja potom kvoli tržbam za služby a tovar ktorý vyskladňujem ručne prepočitávam túto cenu, ktorá je pokaždé iná , len tá výsledná spočítaná je stále rovnaká neviem im nijako vysvetliť aby uvadzali j.c. za každé zvlášť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak mas DF za tovar včítane doparvy, tak máš určiť j.c. za položku tovaru a nesnaž sa to vyčíslovať zvlášt.
    ak to oni dávajú zvlášť tak ty by si to mala správne spočítať. Vychádzam z toho že doprava pri obstaraní tovaru tvorí súčasť jeho obstarávacej ceny.
    Ak vyskladnuješ, vyskladnuješ j.c. tovaru, máš určenú predajnú cenu a ked ešte k tomu máš nejakú cenu za prepravu k zákaznikovi tak to môžeš dať ako osobitnú položku.

    michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

    michaela25
    Ide o OF proste oni to vyskladnia a pripočítajú dopravu no a j.c. je potom súčet z ktorého nie je jasné koľko je tovar a koľko doprava.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Protihodnotou v zmysle § 22 ZDPH rozumieme všetko, čo sa prijme alebo má prijať za dodanie tovaru a to vrátane súvisiacich dotácií, príspevkov k cene, daní, cla, poplatkov a súvisiacich nákladov, znížené o daň. Do základu dane sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ od neho požaduje (prechodné položky). Ak je v čase dodania tovaru poskytnutá zľava z ceny alebo zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.

    Základom dane pri dodaní tovaru je všetko, čo tvorí protihodnotu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.