Zavrieť

Porady

darovacia zmluva

Prosim Vas, je mozne napadnut darovaciu zmluvu aj po smrti darcu? Pojednavanie v tejto veci uz bolo zahajene, pri com sam darca sa zucastnil pojednavania a vypovedal k veci. Navrh na zrusenie darovacej zmluvy bol na jeho podnet, zial, pred mesiacom zomrel. Dedicstvo este neprebehlo. Pravnik, ktory zastupoval darcu povedal, ze to uz nie je mozne.

Dakujem
Usporiadat
zuza 74 zuza 74

zuza 74 je offline (nepripojený) zuza 74

Prosím a čo to znamená podielové spoluvlastníctvo. Že 1/2 ica bytu sa zmluvou rozdelí na 1/4inu a 1/4 inu a podiel na spoločných priestroch 6500/35736 ín na 2x 3250/17868 ín? ďakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nehnuteľnosť zostane ako celok, aj podiel na spoločných častiach a zariadeniach domu. Len na liste vlastníctva budú mať každy 1/2 nie ako BSM 1/1.
Pozri si občiansky zákonník §§ 137 - 142 o podielovom spoluvlastníctve. Každý má právo užívať celú nehnuteľnosť, len práva apovinnosti budú mať vo výške svojho podielu. Svoj podiel môže každý spoluvlastník previesť na iného ...
3 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
alebo je možné notárskou zápisnicou rozšíriť BSM. Podľa Občianskeho zákonníka:
§ 143a

(1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.

(2) Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva.

(3) Dohoda podľa odsekov 1 a 2 vyžaduje formu notárskej zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.


aj keď mi to pripadá trošku zbytočné, ale je to jedna z možností ....
0 0
mosajko mosajko

mosajko je offline (nepripojený) mosajko

Prosim Vas, je darovacia zmluva stale bez poplatku? Samozrejme poplatky notarovi a vklad do katastra ostavaju.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
ak myslíš bez dane, tak áno ..... zatiaľ
0 0
oneman1 oneman1

oneman1 je offline (nepripojený) oneman1

Dobrý deň,
manželkini rodičia sú bezpodieloví spoluvlastníci bytu. Byt je v bytovom dome s viacerými bytmi - teda sú aj spoluvlastníkmi časti spoločných priestorov. Byt nadobudli od SBD zmluvou o prevode vlastníctva bytu roku 2004. V zmluve sú popísané aj spoločné časti domu, v prílohe sú s pečiatkou architekta: pôdorys bytu, pôdorys prislúchajúcej pivnice, protokol o určení plochy bytu s príslušenstvom.
Byt chcú teraz darovať manželke darovacou zmluvou. Darovaciu zmluvu aj návrh na vklad si chceme vypracovať sami.
Otázky ku darovacej zmluve:
1/ musí zmluva obsahovať popis spoločných častí domu?
2/ ak áno, stačí ak to píšeme sami podľa vzoru zo zmluvy o prevode (teda bez znaleckého posudku a pod.) ?
3/ máme priložiť výkresy a protokol o určení plochy -len nami skopírované z pôvodnej zmluvy o prevode?
4/Je ešte niečo dôležité , čo by som mal doplniť do darovacej zmluvy-keďže sa jedná aj o spoluvlastnístvo spoločných priestorov?
5/ V tomto prípade sa overujú tiež len podpisy darcov a nie obdarovanej?
Ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

1. áno
2. áno
3. nie
4. dať do zmluvy a návrhu na vklad všetko, čo vyžaduje zákon č. 182/1993 Zb. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a zákon č. 162/1995 Z.z. (katastrálny zákon). Medzitým boli nejaké zmeny. Nespoliehajte na vzory na nete, sú často nepresné.
5. áno
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
a aj keď chcete ušetriť, aj tak by som Vám odporúčal ísť za odborníkom - notárom alebo advokátom. Koľkokrát za život darujete alebo predávate nehnuteľnosti. Ak neuvediete všeobecnú cenu nehnuteľnosti (čo však neodporúčam) u notára by ste mali platiť cca. 100 EUR + poplatok pre kataster. Ak uvediete hodnotu na úrovni cca. 50 000,--EUR, zmluva vás vyjde u notára na cca. 330 EUR. U advokátov je to rôzne, podľa toho na koho natrafíš .....
0 0
oneman1 oneman1

oneman1 je offline (nepripojený) oneman1

keďže mám zmluvou o prevode vlastníctva bytu - použil by som ju ako vzor darovacej zmluvy ( zmluva je koncipovaná v zmysle zákona č. 182/1993 Zb)- teda ostali by pôvodné články: čl.ll Predmet zmluvy, čl.lll Špecifikácia nehnuteľnosti,)
Ako zostaviť štruktúru písomnosti - teda kam zakomponovať údaje o druhej nehnuteľnosti-garáži do textu? Mohlo by to byť takto? Príklad:
čl.ll PREDMET ZMLUVY
Predmetom prevodu vlastníctva podľa tejto zmluvy je prevod:
1.)
a) vlastníctva bytu.....
b)spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu....
2.)
vlastníctva garáže .... (len v tomto bode 2, by boli uvedené potrebné údaje z výpisu z LV ku garáži.)
ČL.lll POPIS A ROZSAH VLASTNÍCTVA BYTU (tu by sa pokračovalo popisom bytu: plocha,pivnice...)
.
.
Ďalšie články by boli spoločné: napr. vrátenie daru a pod.
0 0
Marcelka V Marcelka V

Marcelka V je offline (nepripojený) Marcelka V

Pred dvoma rokmi mi maminho bratranca žena darovala 1/4pozemku.Ten druhý vlastník o tom nevie,lebo jemu to ani a svet nechcel dať ani predať. Môže to teraz nejako napadnúť? Môžem o to nejakým spôsobom prísť? Ďakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak budeš ticho ešte rok a on sa to nedozvie ani inak, už bude neskoro namietať. Premlčacia doba je tri roky.
Inak by mohol namietať relatívnu neplatnosť právneho úkonu. Mohol by žiadať buď neplatnosť zmluvy a návrat do pôvodného stavu, alebo by od teba mohol žiadať, aby si mu podiel previedla za tých istých podmienok ako si ho dostala (bezplatne).
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať