Zavrieť

Porady

Nedovolený odber elektrickej energie

Chcela by som poprosiť o radu, ako postupovať v prípade podozrenia nedovoleného odberu elektickej energie.
V poslednom čase sme zaznamenali v bytovke, kde sú 4 byty nárast spotreby elektrickej energie v spoločných priestoroch. Do tejto spotreby ide osvetlenie spoločných priestorov a čerpadlo na vodu, pretože máme vlastnú studňu. Máme podozrenie, že v pivničných priestoroch jeden zo susedov má zapojenú chladničku a mrazničku, čo ide zo spoločnej energie.
Je možné donútiť vlastníka bytu, aby nám ukázal čo má v pivnici, alebo je možné podať trestné ozámenie?
Ešte v súvislosti s rozpočítaním el. energie za čerpadlo na vodu sa chcem opýtať, či je správne, aby sa táto rozúčtovala na počet bytov? Ked napr. v jednom byte žije 4 členná rodina a ja napr. bývam sama.
Ďakujem za ochotu a odpovede.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  sito je offline (nepripojený) sito

  sito
  Je to už pár rokov, nie dva. Podobný prípad mal kolega dôverník. Čo spravil, išiel postupne od elektromeru po rozvodoch, no a dostal sa k zatemnenej pivnici, laťkovej. Čo zistil, v pivnici bzučala mraznička. Čo spravil, Podložil prívodný kábel izolačnou látkou a sekerou preťal prívod elektriny. Odvážne, že! Ten, čo sa nedovolené pripojil sa nesťažoval, že ho nedovolene odpojil. To, čo mal v mrazničke sa mu skazilo s tým nepočítal, keď prišiel na to, zistil, že môže využívať susedov, spolubývajúcich len do tej doby, kým to nezistia. Dôsledky jeho vypočítavosti sa mu vrátili. Takže, načo Vám ma ukazovať pivnicu a trestným oznámením to môžete zhoršiť, je to krajný prípad!

  Čo sa týka čerpadla na vodu pre dom, je to majetok všetkých, slúži všetkým, kojencom aj dôchodcom. Na porade bol aj taký prípad, že starší bývajúci prenajali kočíkareň, oni ju už nepotrebujú. a mladé rodinky, poraďte si ako viete. Takže, platí dohoda, ak ste si na schôdzi odsúhlasil, elektrinu za čerpadlo platíme na byt bez rozdielu počtu osôb, je to v poriadku v súlade so zákonom. No, poviem, že čerpadlo sa zapne pri nedostatku vody v nádrži. Kto spôsobí zapnutie čerpadla? Ten kto potrebuje vodu! A ten by mal zaplatiť aj podiel na elektrine za celý rok! Podľa čoho, podľa pomerových meračoch vody, ak sú v dome, bytoch namontované! Ak nie sú, potom by objektívnejší spôsob bol podľa osobomesiacov. Takže vo vašom prípade je to asi naruby, rodinky využívajú Vás. Ale to je folklór bytových domov. Trhni, len sa pri tom nepretrhni. Čim viac zaplatia tí ostatní, tým menej zaplatím ja. A preto hlasujem vo svoj prospech a nie v prospech kolektívu domu, spolubývajúcich. Ak vôbec príde hlasovať.

  Ewulka, je to krutá realita.

  petmar je offline (nepripojený) petmar

  petmar
  V spoločných priestoroch by sa mala raz za 5 rokov robiť revízia el. inštalácie. Revízny technik by na to prišiel, hlavne keď mu poviete, že je také podozrenie a potom by to už malo rýchly spád, postup si vyberte.

  felix1 je offline (nepripojený) felix1

  ja felix1
  Ak mate v rodine schopneho elektrikara, poproste ho nech Vam odmeria hodnotu el. prudu tecuceho do obvodu ( do susedovej pivnice). Podla odberu velmi lahko zistite ci je tam nieco pripojene. Dnes su uz bezne pouzivane pristroje umoznujuce toto meranie aj bez zasahu do rozvodu ( tzv. ,,kliešťak,,).

  Prepocet vody v dome je pri vlastnej studni ( odkial cerpa vodu cerpadlo ?) vec dohody, ale spravodlivejsie je urcite prepocet ked ten kto spusti vodu, plati aj odber el. energie a udrzbu cerpadla podla odobraneho mnozstva.

  Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

  žena v domácnosti Zuzy
  Presne taký istý prípad sme mali aj my, jeden vlastník neoprávnene mal mrazničku v pivinici, normálne si tam dal namontovať zástrčku a používal el. en. spoločenstva. Našťastie sme to zbadali. Preverili sme všetky spotreby z predchádzajúcich rokov a velký rozdiel sme im dali zaplatiť.

  Ewulka je offline (nepripojený) Ewulka

  som tu začiatočník a snažím sa učiť od Vás ...viac Ewulka
  Ďakujem všetkých za podnetné rady, dám vedieť ako to dopadlo.

  Nedovolený odber elektrickej energie

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.