Zavrieť

Porady

Hygienické normy

Zdravím všetkých. Vedel by mi niekto poradiť, či sa dajú na internete nájsť hygienické normy pre zriadenie prevádzky ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mada je offline (nepripojený) mada

    mada
    No, túto tému bude musieť asi Richard premiestniť, je zadaná na nesprávnom mieste. Záleží na tom, o akú prevádzku sa jedná. Skúste zadať do vyhľadávania sanitačný plán, sú tam príbuzné témy, ak to nebude stačiť, spýtajte sa konkrétne, o akú prevádzku sa jedná. Pekný deň, alebo večer?

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Treba si zohnať potranovinový kódex hlavne časť I-III, tam sú špeciálne hygienické požiadavky, I-časť sa venuje potravinárstvu ako takému, aké požiadavky sú, v časti II- sú popísané všetky normy aj čo sa týka kontaminácie a mikróbov, časť III - rozpísanie všetkých častí, napr.: mäso, nápoje, konkrétne potraviny a ich požiadavky, ale čo sa týka noriem odporúčam aspoň II - časť.

    just je offline (nepripojený) just

    just
    Ospravedlňujem sa za nesprávne umiestnenie, ale som tu dnes prvý raz. Mala by to byť cukráreň. Zaujímajú ma skôr predpisy súvisiace s povinným vybavením a zariadením prevadzky ako sú toalety, šatne pre personál a pod. Zatiaľ ďakujem.
    Naposledy upravil just : 11.07.05 at 15:21

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ešte záleži či je to vlastná výroba, resp. dovoz, tam bola stanovená doba spotreby od výroby max. 24 hod.
    Ak je to výroba je to zložitejšie.
    A toalety závisy od počtu miest na sedenie, má byť zvlášť mužské a ženské WC, ak máš výrobu šatňa pre zamestnancov musí byť v inej miestnosti. Ale je povinná takisto by mal byť pre zamestnancov kútik na stravovanie.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Pravdepodobne budeš potrebovať prevádzkový poriadok + sanitáciu, ten si daj vyhľadať, prikladala som ho, nájdeš ho pod Dokumenty - tlačivá, hygiena - pod názvom HACCP.

    just je offline (nepripojený) just

    just
    A neviete od koľkých miest závisia WC, lebo je tam len jedno a aj k tomu nie je vyhovujúci prístup pre hostí.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    My sme mali 4 stoly k tomu 12 stoličiek a už bolo potrebné mať WC aj pre mužov aj pre ženy. Pre ženy boli dve miestnosti (jedno pre firmu, druhé pre zákazníkov), museli sme sfunkčniť umývadlo, takisto aj na mužskom WC, musel byť aj pisoár (ani neviem ako sa to píše), a aj klasické WC, takisto prístup k vode.
    Ešte bola požiadavka v porevádzkarni prístup k teplej vode.

    just je offline (nepripojený) just

    just
    Napísala si to správne,/myslím pisoár/ale to sa divím, lebo som bol v cukrárni kde bolo asi 20 miest a žiadne WC tam nebolo. Nesúvisí to nejako s podávaním nápojov. Zatiaľ ďakujem.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Viem že sa to týka hlavne reštauračných zariadení, pozri:
    http://www.porada.sk/showthread.php?...e%B9taur%E1cia

    ale nám to odôvodnili tým že aj vyrábame, aj podávame nápoje, ale nie sme cukráreň a ak zákazníci si chcú posedieť sme povinný im zabezpečiť WC

    just je offline (nepripojený) just

    just
    Tak asi najlepšie je zavolať hygienika vopred. No dúfam, že sa z toho nejako vymotám. Ešte raz mnohokrát ďakujem

    mada je offline (nepripojený) mada

    mada
    Pozor, odkedy sme v EU, nové prevádzky musia spĺňať najnovšie predpisy, ktoré sa prispôsobujú európskym normám. Ja som osobne navštívila Regionálny úrad verejného zdravotníctva a dostala som všetky informácie, ktoré budem potrebovať k otvoreniu novej prevádzky. Argumenty typu, že tam, alebo tam nemajú to i ono neobstoja. Nové prevádzky už musia spĺňať všetky náležitosti, ktoré s tým súvisia. Dokonca začali robiť starším prevádzkam kontroly a tie musia zaplatiť pokutu a v stanovenej lehote od hygieny doplňiť všetko chýbajúce, inak im zatvoria prevádzku.
    Ja by som odporúčala zájsť osobne na hygienu ešte predtým, ako sa pustíte do vybavovania prevádzky. Budete mať istotu, čo všetko budete potrebovať. Je toho dosť, jedno WC v žiadnom prípade nestačí. Ak by ste mali záujem o podrobnejšie informácie, dajte vedieť, ale ja zriaďujem kaviareň, pre cukráreň to bude zrejme ešte náročnejšie, pokiaľ budete aj vyrábať. Dá sa to zvládnuť, aj keď je to náročné a na hygiene boli veľmi ochotní, poskytli mi potrebné informácie. Veľa šťastia
    Naposledy upravil mada : 11.07.05 at 17:11
    Ahoj Lenka,

    mala som možnosť prečítať si Tvoje príspevky k téme HACCP a Prevádzkový poriadok. Často sa odvolávaš na PK SR a jeho jednotlivé hlavy, ťažko povedať či sa dajú poskytnúť týmto spôsobom naozaj dostatočné informácie na vypracovanie systému HACCP. Ja pracujem v tejto oblasti niekoľko rokov vo vysokošpecializovanej firme na systémy HACCP. Asi by bolo naozaj jednoduchšie nechať si vypracovať systém a prev. poriadok firmou, ktorá má skúsenosti, vie komunikovať a zároveň oponovať ako nezávislá firma orgánom štátnej správy. V konečnom dôsledku odborne vypracovaný systém HACCP chráni prevádzkovateľa pred prípadnými sankciami a v neposlednej rade aj v dnešnej dobe pred čoraz rozšírenejšími ochoreniami z potravín.

    somturada je offline (nepripojený) somturada

    somturada
    spozornela som pri tejto téme, chcem sa spýtať, či je potrebné vypracovať
    HACCP, prípadne nejaké poriadky pri podnikaní, keď živnostník za úhradu prenajme chatu a fakturuje to ako prenájom zariadenia na ubytovanie?
    Musí viesť nejakú evidenciu o ubytovaných? Treba niečo aj od hygieny?
    Prosím, poradí mi niekto?

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Sanitačné, popr. prevádzkové poriadky určite. HACCP sa robí pri výrobe alebo manipulácii s nebalenými potravinami.

    Origos je offline (nepripojený) Origos

    Origos
    Skús si preštudovať Nariadenie vlády č.201/2001 Z.z., prílohu 1 alebo 2, podľa toho kedy bolo pracovisko uvedené do prevádzky (či pred začiatkom alebo po začiatku nadobudnutia nariadenia). Možno tam niečo nájdeš.
    Veľa zdaru!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.