Zavrieť

Porady

Súdny spor o výživné vs.Občiansko právny spor?

Dobrý deň,otec mojej dcéry ktorý si neplní riadne vyživovacie povinnosti už 6 rokov mi doteraz dlží zročné výživné na dieťa a aj výživné na nevydatú matku v sume približne 5000-6638 Eur(150-200 tisíc SKK)momentálne poberám náhradné výživné.Mám právoplatný rozsudok v ktorom je vymerané zročné dlžné aj mesačné výživné.Podala som niekoľkokrát na povinného tresné oznámenie okrem UPSVaR,ktorý to robia automaticky pri schválení vyplácania náhradného výživného.Vo veci koná exekútor,ktorý mu zaslal exekučný príkaz.Je pravdou že ak nie je ukončené tresné konanie,nebude začaté iné?(Občiansko právny súd o vyplatenie dlžnej sumy.)Má vôbec význam začínať nový spor ak je do veci je zainteresovaných toľko inštitúcií?Som presvedčená o tom,že všetko je na mŕtvom bode pretože povinný klasicky nevykazuje žiadny príjem ani majetok.Ako dať veci do pohybu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Ešte som nevidela, aby niekto kto má určené výživné právoplatným rozsudkom podával na súd konanie o vyplatenie dlžného výživného. Prepáč, ale je to nezmysel. Dlžné výživné ti vymáha exekútor (dávaj pozor na to, aby nevymáhal aj tú časť výživného, ktorú ti vypláca ÚPSVAR, lebo to si bude úrad sám vymáhať od povinného a mohol by z toho byť problém) a bežné ti vypláca ÚPSVAR. Na polícii máš trestné oznámenie, už nič viac nie je, už si urobila všetko.

    GOPAS je offline (nepripojený) GOPAS

    GOPAS
    Ešte som nevidela, aby niekto kto má určené výživné právoplatným rozsudkom podával na súd konanie o vyplatenie dlžného výživného. Prepáč, ale je to nezmysel. Dlžné výživné ti vymáha exekútor (dávaj pozor na to, aby nevymáhal aj tú časť výživného, ktorú ti vypláca ÚPSVAR, lebo to si bude úrad sám vymáhať od povinného a mohol by z toho byť problém) a bežné ti vypláca ÚPSVAR. Na polícii máš trestné oznámenie, už nič viac nie je, už si urobila všetko.

    Iriska,tak toho si málo videla.Súdne konanie na určenie výšky výživného a zverenie maloletého do opatery je jedna vec a s dlžnou sumou na výživnom nemá nič spoločné.Na to slúži Občiansko právne konanie.Bola som sa informovať na PZa OS,a pokial sa vedie trestné konanie nezačne iné.Exekútor síce vydal príkaz,ale súčasne komunikuje aj s UPSVaR.Dnes som bola podať čestné prehlásenie že mi za uplynulý polrok nezaplatil pretože im to zákon prikazuje vzhľadom na poberajúce náhradné výž.a súčastne im musí posielať správu i exekútor.Nemyslím že by som mala čakať až mi vo veci kompetentný povie,že už sa ozaj nedá nič robiť lebo ulynula premlčacia lehota a pod.Vždy sa dá niečo robiť.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Naozaj neviem, kto ti povedal, že taká žaloba na súd sa dá podať. Prepáč, ale naozaj som toho videla už veľa, ale takú žalobu nie.
    A akú premlčaciu dobu myslíš konkrétne? Na vymáhanie výživného je premlčacia doba 3 roky (ale v reále to platí, len ak to premlčanie namietne povinný a neviem ako by v tom rozhodol súd - myslím, že by to aj tak nebolo v jeho prospech) a to je premlčacia doba v zmysle, že v 3/09 si môžem vymáhať nezaplatené výživné z 3/06. Tým myslím vymáhať u exekútora, ale to predsa už robíš.
    Na polícii ide o konanie pre zanedbanie povinnej výživy a následne sa bude rozhodovať o vzatí do väzby, prípadne výkon trestu...
    Na ÚPSVaR ide o konanie ohľadom vyplácania náhradného výživného štátom, kde musíš preukazovať každé 3 mesiace, že naozaj ti povinný nič nezaplatil.
    Ak si myslíš, že niektoré z týchto troch konaní smeruje k vydaniu nejakého občiansko právneho rozhodnutia, tak ťa opravím, že nie a iné konanie už ani neexistuje.

    GOPAS je offline (nepripojený) GOPAS

    GOPAS
    Ďakujem za odpoveď,vidím že v tom máš absolútne jasno.Žial nepotrebovala som čítať to čo som napísala.Musím ťa ale trošička poopraviť.Nemusím preukazovať platby každé tri mesiace,ale už len raz za pol roka.Tie tri mesiace sa týkajú platieb povinného za sebou v období pol roka aby zastavili vyplácanie náhradného výživného.A polícia...je odstíhaný viac ako rok za prečin za zanedbanie p.v.Samozrejme že nebol nikdy odsúdený ani v podmienke.Žalobu som nechcela podať,ale podám sťažnosť na prieťahy súdu pretože už skoro rok čakám na termín pojednávania na zvýšenie výživného.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Tak keď v tom máš jasno a vieš ako budeš pokračovať a čo mieniš urobiť, prečo sa pýtaš?
    p.s. nemám prečo vedieť aktuálne informácie z ÚPSVaR, ale minulý mesiac ešte jedna pani, čo žiada náhradné výživné vravela, že jej na ÚPSVaR podali info, že 3 mesiace (nevravela o žiadnych šiestich), takže ak v tom majú guláš na ÚPSVaR.. tak ja už naozaj neviem.
    p.s.2 domnievala som sa, že - občiansko právny súd o zaplatenie dlžnej sumy = podanie žaloby o zaplatenie dlžnej sumy (lebo keď už v tom chceme mať jasno, tak by som využila namiesto slova "súd" slovo "konanie", "pojednávanie", "žaloba" a pod. podľa toho, čo si sa chcela opýtať)

    Súdny spor o výživné vs.Občiansko právny spor?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.