Zavrieť

Porady

Navrátenie vlastníctva

Dobrý deň!

Sme dvaja súrodenci, v súlade s ustanoveniami zákona č. 503/2003 nám má byť rozhodnutím pozemkového úradu navrátené vlastníctvo k pozemkom. Pôvodným vlastníkom nehnuteľnosti bol náš starý otec, ktorý mal dvoch potomkov. Nášho otca a jeho sestru, ktorej bydlisko na Slovensku nie je evidované a nevieme, či vôbec žije a či má nejakých potomkov. (posledných 22rokov nemáme o nej žiadne vedomosti) Nejestvuje ani závet. Otec zomrel, teda si uplatňujeme právo na navrátenie vlastníctva podľa cit. zákona.
Musí nám byť navrátená iba polovica tohto vlastníctva, teda štvrtina pre každého , alebo je možné, aby nám bolo navrátené celé, keďže sestra nášho otca sa nedá nájsť? Alebo prepadne táto polovica v prospech štátu?

nedá sa s tým nejako...

Ďakujem vopred za kvalifikovanú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Čo tak sa obrátiť sa na centrálny register obývateľstva v Banskej Bystrici. Tam by mali vedieť poslednú známu adresu dotyčnej osoby.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Na štát nič neprejde, štát to má a je to povinný vydať, ak ste si nárok uplatnili v stanovenej lehote. Kto si právo neuplatní, jeho nárok zaniká, aj keď patrí medzi oprávnené osoby. Pozemky dostanú tie oprávnené osoby, ktoré si právo uplatnili.

    Nikoho nemožno nútiť, aby pozemky prevzal. Tu ale nejde o dedičstvo, pri ktorom platí, že keď nie je žiaden dedič, dedí štát. Tu platí, že ak si nik právo neuplatní, zostanú pozemky štátu; ak sú oprávnené osoby, ktoré splnili podmienky, musia sa im vydať.


    § 5

    (1) Právo na navrátenie vlastníctva k pozemku môže uplatniť oprávnená osoba do 31. decembra 2004 na obvodnom pozemkovom úrade, v ktorého obvode vlastnila pozemok, a zároveň preukáže skutočnosti podľa § 3. Neuplatnením práva v lehote právo zanikne.
    Naposledy upravil Mária27 : 08.04.09 at 19:28

    luygy je offline (nepripojený) luygy

    luygy
    Ďakujem, takto som to už počul, že to takto má byť, no referentka na PÚ mi tvrdí, že máme nárok iba na polovicu a kvôli tomu sme museli doložiť zápisnice z dedičských konaní. Neviem o aké ustanovenie zákona sa oprieť...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    luygy Pozri príspevok
    Ďakujem, takto som to už počul, že to takto má byť, no referentka na PÚ mi tvrdí, že máme nárok iba na polovicu a kvôli tomu sme museli doložiť zápisnice z dedičských konaní. Neviem o aké ustanovenie zákona sa oprieť...
    Presne o to, čo som ti napísala. Trvajte na tom. Je to zo zákona č. 503/2003.

    Aby sme vedeli, komu odpovedáš, prv ako začneš písať, stlač pri tom príspevku "cituj".

    luygy je offline (nepripojený) luygy

    luygy
    Mária27 Pozri príspevok
    Presne o to, čo som ti napísala. Trvajte na tom.

    Aby sme vedeli, komu odpovedáš, prv ako začneš písať, stlač pri tom príspevku "cituj".

    ešte raz vďaka

    luygy je offline (nepripojený) luygy

    luygy
    Ešte s dovolením v prílohe je "Metodický pokyn" vydaný ministerstvom pôdohospodárstva k 1.5.2004, kde v článku 5 je povinnosťou oprávneného predložiť dedičské rozhodnutie z ktorého je zrejmý okruh dedičov, ale faktom je, že neprikazuje správnemu orgánu podľa tohto aj deliť nárokovanú nehnuteľnosť.

    Navrátenie vlastníctva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.