Zavrieť

Porady

z dobrovolne nezamestnaneho na spolocnika

Do teraz som bol dobrovolne nezamestnany a platil som si zdravotnu, pred par tyzdnami som zalozil firmu. A zaujima ma ci ako spolocnik bude za mna odvadzat do ZP firma alebo si mam platit nadalej ja sam? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Toto som našla na stranke zdrav.poisťovne:
    "Pokiaľ nie ste zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, ani za Vás neplatí poistné štát stávate sa platiteľom poistného podľa § 11 ods. 2 zákona o zdravotnom poistení a ste povinný si platiť pravidelné mesačné preddavky. Od 01. 01. 2009 je stanovená minimálna výške preddavku samoplatiteľa v sume =26,74 € (=806,- Sk*). V prípade, že by Vám spoločnosť ako konateľovi vyplácala príjem za výkon funkcie a príjem je považovaný za príjem zo závislej činnosti, stali by ste sa pre účely zákona o zdravotnom poistení zamestnancom a preddavky by vypočítavala, vykazovala a odvádzala Vaša spoločnosť. "

    Takže ak sa zamestnáš na pracovný pomer vo svojej firme, budeš platiť odvody za teba zamestnávateľ. Inak podľa tohto, musíš byť samoplatiteľ.

    eric83 je offline (nepripojený) eric83

    eric83
    tak ze ked mi da firma nejaky zisk z podnikania, automaticky som zamestnany a firma musi platit odvody ? dobre to chapem?

    eseročka je offline (nepripojený) eseročka

    eseročka
    nie, zle to chápeš. podiel na zisku od spoločnosti nie je posudzovaný ako príjem zo závislej činnosti, ani sa nezahrňuje do vymeriavacieho základu pre odvody. dividendy od spoločnosti sú tvojim čistým príjmom, ktorý ani nezdaňuješ ani neplatíš z nich odvody.

    ak spoločník alebo konateľ bude vykonávať prácu pre spoločnosť, za ktorú bude dostávať odmenu, spoločnosť je povinná za ňho odvádzať poistné odvody na zdravotné poistenie. ak spoločník/konateľ nepoberá odmenu za výkon práce pre spoločnosť, tak sa neplatia ani žiadne odvody (v tomto prípade ty ako dobrovoľne nezamestnaný si povinný si sám uhrádzať odvody na zdravotné poistenie).

    takže v tomto prípade je podstatné, či firma bude vyplácať nejakú odmenu konateľovi/spoločníkovi za výkon práce vykonanú pre spoločnosť.

    eric83 je offline (nepripojený) eric83

    eric83
    tak ze mozem byt spolocnik vo firme a pritom si platit odvody do zdravotnej ako dobrovolne nezamestnana osoba a poberat zisk z firmy.

    dushan je offline (nepripojený) dushan

    dushan
    Áno to môžete, ale ak by ste chceli nejaké to € ušetriť, tak si môžete ako konateľ s.r.o. dať minimálnu mesačnú odmenu za výkon funkcie konateľa a z tej potom odvedie s.r.o.10% a vy 4% odvody do ZP. Poistenie v Soc. P. by bolo v tomto prípade dobrovoľné. Napr. Vaša mesačná odmena za výkon funkcie konateľa bude €10 a odvody do ZP budú spolu €1,40. Pri odmene €0,01 sú odvody do ZP nulové a Vy ste zdravotne poistený....

    z dobrovolne nezamestnaneho na spolocnika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.