Zavrieť

Porady

dan z predaja cennych papierov

Ahojte,

snad sa tu najde niekto kto sa vyzna aj v tejto specialnej otazke a zaregistroval zmeny v novom zakone. Ide o byvaly §4 (1) d, znenie: "Oslobodenie od dane (1) od dane je oslobodeny prijem (a) ... (d) z predaja cennych papierov, ak doba medzi nadobudnutim a predajom presahuje tri roky; ... atd.

http://www.finance.sk/zakony/o_dani_prijm_565_2001.pdf

V novom zakone sa tato doba nespomina vobec (alebo nie som schopny to najst), § "Prijmy z kapitaloveho majetku" §8 (v starom §7) to nespominaju vobec.

Cize konkretna otazka, ako sa zdanuju zisky z predaja akcii od tohto roku ? Existuje doba po ktorej ich drzanie je oslobodene od dani (ako v starom zakone 3 roky) alebo je prakticky jedno ako dlho ich clovek drzi, vsetko sa musi zdanit ? Vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    slamka je offline (nepripojený) slamka

    slamka
    po 1.1.2004 prijmy z predaja cennych papierov nie su oslobodene.
    prijmy z prevodu cennych papierov nadobudnutych pred prijatim noveho zakona sa zdania podla doterajsieho zakona

    hatege je offline (nepripojený) hatege

    hatege
    Vdaka za odpoved. Existuje aj nieco niekde kde si to clovek moze precitat, resp. nejaky § na ktory sa da odvolat/resp. proti ktoremu protestovat ?

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Predaj cennych papierov nadobudnutych po 1.1.2004 je oslobodeny od dane z príjmov, ak zisk z celej transakcie (do nakladov idu aj vstupne poplatky) nepresiahne 5násobok zivotneho minima platneho k 1.1 (teda pre tento rok 21.050 SKK). Oslobodenie je mozne vyuzit jen raz do roka.

    hatege je offline (nepripojený) hatege

    hatege
    Draik, taktiez vdaka.


    "zisk z celej transakcie " asi je myslena summa vsetkych transakcii v roku. Nieco podobne existuje aj v Nemecku; ak toto minimum je prekrocene len co o jedno Euro je zdanovane vsetko. Este by ma zaujimalo, kde si to clovek moze precitat (?).

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    §9 ods. 1 písm. h zákona o dani z príjmov. V zákone možno trošku komplikovanejšie napísané, ale dá sa v tom vyznať.
    Transakcie s cennými papiermi nadobudnutými do konca roku 2003 sa riadia vtedajšími zákony. (Daňové oslobodenie zisku do 50.000 SKK alebo v prípade predaja po 3 rokoch od kúpy)
    Naposledy upravil draik : 25.07.04 at 18:14

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Draik, ale ako si uplatníš oslobodenie, ak ti podielový fond zrazí preddavok? Podáš daňové priznanie?

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Myslím, že podielový fond nemá dôvod ( ak mu to neurčil daňový úrad) zrážať preddavok pri redemácii podielových listov. Preddavok sa zráža okrem iného napríklad z úrokov a výnosov (nie však zo zisku pri vyplatení) z podielových listov.

    dan z predaja cennych papierov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.