Zavrieť

Porady

DLHY A EXEKUTOR

Zdravim.
Pred nedavnom zomrel stryko ktory po sebe nezanechal ziaden majetok iba zivotnu poistku a vynos z doplnkoveho dochodkoveho sporenia.
Zostala po nom dospela dcera(priama dedicka) z rozvedeneho manzelstva.Zanechal po sebe kopec dlhov(pozicky,pausal ktory neplatil s telefonom od orangeu atd.)
Mal zivotnu poistku v ktorej bola ako dedicka v pripade jeho smrti uvedena jeho sestra.
Pred rokom zobral akciovy telefon(ktory predal alebo stratil) s pausalom ktory neplatil a tym padom mu narastol velky dlh.
Bude exekutor vymahat na pokrytie dlzoby aj peniaze zo zivotnej pozicky ktoru dostala sestra a telefon s pausalom?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    ja by som Vám poradila, že keď nebude dediť žiadny majetok, len dlhy, aby to dedičstvo odmietla.

citát z obč, zákonníka
    Odmietnutie dedičstva

Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.
    Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva, môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.

ja si myslím, že aj z tej poistky by musela vyrovnať tie dlhy

ale počkaj, určite sa ešte vyjadria aj múdrejší Poraďáci

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

mzdarka renca
    Myslím si na 99,9%, že poistka, ak je v nej uvedená oprávnená osoba na vyplatenie plnenia zo životnej poistky, nie je predmetom dedičstva.

Myslím si, že by bola vtedy, ak by tam nebol uvedený nikto.

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Stanislav 1975
    mzdarka renca Pozri príspevok
    Myslím si na 99,9%, že poistka, ak je v nej uvedená oprávnená osoba na vyplatenie plnenia zo životnej poistky, nie je predmetom dedičstva.

Myslím si, že by bola vtedy, ak by tam nebol uvedený nikto.
    Ja len doplňujem to 0,1%- naozaj, ak je v poistnej zmluve určená konkrétna osoba,tak je to presne ako písala renča- je to vylúčené z akéhokoľvek dedičského konania...

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

mzdarka renca
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Ja len doplňujem to 0,1%- naozaj, ak je v poistnej zmluve určená konkrétna osoba,tak je to presne ako písala renča- je to vylúčené z akéhokoľvek dedičského konania...
    Stanko, nebola som si na 100% istá, viem, že to tak bolo ešte v roku 2008, ale neoverovala som si to, či to platí aj tento rok, či sa niečo nezmenilo, resp. či sa nenovelizoval zákon.

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Stanislav 1975
    mzdarka renca Pozri príspevok
    Stanko, nebola som si na 100% istá, viem, že to tak bolo ešte v roku 2008, ale neoverovala som si to, či to platí aj tento rok, či sa niečo nezmenilo, resp. či sa nenovelizoval zákon.
    Platí, platí to stále, ako to bolo
    A dík za bodík

A dokonca by to ani nemusela vyrovnávať- plnenie si nemusí poslať na svoj účet, ale na ktorýkoľvek, napr. ty si možeš plnenie poslať na moj účet- a tak by z toho ideálne vykľučkovala

iriska je offline (nepripojený) iriska

iriska
    V každom prípade ale pred notárom by mala akékoľvek dedičstvo odmietnuť (ak sa teda náhodou neukáže, že mal niekde obrovskú vilu a 10 áut, resp. ak nebude konanie zastavené pre nemajetnosť)

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.