Zavrieť

Porady

kupa chaty

Dobrý deň
Chcel by som poprosiť niekoho múdreho o radu, pretože sa chystám kúpiť chatu, ale má to zatiaľ malý háčik.
Chata je zatiaľ nevysporiadaná, pretože manžel zomrel a ešte neprebehlo dedičské konanie, a pozostalý sú manželka a 3 súrodenci. Ikeď ten čo mi to predáva, tvrdi, že jasné chata prejde v dedičstve na mamu a potom sa to predá od nej a ževraj dedičské konanie prebehne cca za 3 mesiace, ale ja by som rád o tú chatu neprišiel a poprípade ju už aj začal trochu užívať.
Tak prosím ako postupovať aby som nic nezanedbal a neprišiel ani o chatu a ani o peniaze.
Moc ďakujem.
Rado
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Nedavat ziadne peniaze, ani zalohu, pretoze pozostali chatu nevlastnia a mrtvy konat nemoze. Mozete spisat zmluvu o buducej zmluve, kde dohodnete kupnu cenu, to vsak mozu obist, neprikladal by som tomu velky vyznam. Zistite kedy zomrel majitel, pretoze dedictvo (bezproblemove) trva az po zapis do katastra zhruba rok. Mesiace maju spis sudy, mesiace ho susi notar a dalsi mesiac - dva ho bude v skatuli susit kataster. Na tychto miestach (ak mate znamych) mozete dedictvo urychlit. Dalej si zistite ci ma chata vlastny pozemok, ci tam nie su povodni majitelia, pretoze v 50-60 rokoch sa nezapisovalo do katastra a teda pozemok mohol by kupeny, ale mohli zostat povodni majitelia, ktori najskor umreli. Chaty sa posledny rok vobec nepredavaju - nejdu, banka na chaty nedava pozicku (len drahy spotrebitelsky uver) a ceny dosiahli nerealnu uroven, takze sa nebojte, ze vam chatu niekdo kupy. Budu radi, ze ju vobec predaju. A hlavne netlacte na pilu, pretoze inak vyrazne preplatite.

    radondca je offline (nepripojený) radondca

    radondca
    moc dakujem
    cize, najskvor zistim ten pozemok a vsetky veci s tym suvisejuce, hlavne vlastnictvo a az potom cosi vobec platit, a zomrel minuly rok na jesen, cize snad sa to uz blizi

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Ak zomrel na jesen tak by uz mali mat stretnutie s notarom, tam sa maju dohodnut, ak nie tak sa stretnutie opakuje. Potom notar posiela dedictvo na sud a az potom sa dostane dedictvo na katasetr. Skuste si pozriet na stranke, ci nebohy mal list vlastnictva na www.katasterportal.sk. Ak tam je, tak kazdu sobotu je tato databaza aktualizovana a ked pride dedictvo na kataster, na LV sa zapise cervenym pismom plomba - potom by to uz dlho nemalo trvat. Hlavne nic neplatit, az ked budu mat list vlastnictva na seba, vyhnete sa tym zbytocnym problemom.

    radondca je offline (nepripojený) radondca

    radondca
    dakujem za super radu, a hned som aj pozeral na ta chata je zapisana aj s pozemkom v katastry, ale este nieje cervena, takze este sa tam nic nedeje a majitelia su manzelia.
    takze teraz len uz zistit co sa s tym deje a potom sa uvidi, lebo podla tvojej rady isto peniaze popredu nedam, tak uvidim co na to predavajuci
    dik rado

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.