Zavrieť

Porady

Brat a Sestra spoločný vlastníci bytu.

Chcem sa spýtať.Som vlastník bytu zo sestrou.Ja mám záujem byt predať a ona nechce čo môžem v takejto situácii robiť.Nakoľko som slobodný a chcel by som už konečne mať svoje súkromie. Ona je slobodná mamička z dcérou ,ktorá má už 15 rokov.Môžem si nejako v takejto situácii pomôcť.Viem ,že by ma prípadne mohla z mojej polovice vyplatiť,ale to v jej prípade nehrozí.Proste ma len zaujíma či mám nejaké práva,alebo šancu dostať svoje a odísť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Môžeš jej písomne ponúknuť predaj svojej časti za nejakú sumu. Ak odmietne, môžeš
    - dať návrh na vysporiadanie spoluvlastníctva prikázaním do vlastníctva jedného (navrhni koho), ktorého ten druhý vyplatí (môže si vziať úver, ako ked kupuje byt)
    - predať svoju časť (ak sa ti podarí) za sumu nie vyššiu ako si ponúkol.

    dato je offline (nepripojený) dato

    dato
    tu je ,ale problém nemá záujem to riešiť ,ako koľvek a navyše ja nemám záujem jej predať moju časť za nejakú sumu,ale proste pol na pol ,je to 3izbový byt navyše som odkúpil byt za svoje peniaze a dlhy ktoré sme zdedili po rodičoch a neboli malé som znova uhradil len ja ,ale na liste vlastníctva musela podla zákona figurovať aj ona preto by ma zaujímalo či mám nejaké páky povedzme prostredníctvom súdu a ešte ťa poprosím bližšie mi vysvetliť ten návrh na vysporiadanie spoluvlastníctva prikázaním do vlastníctva jedného ,myslíš tým,že by bolo vlastníctvo určené jednej osobe,ale to by zasa musela súhlasiť čo je nereálne a ja nemám prostriedky na to,aby som ju vyplatil

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Na súd sa ide práve preto, že spoluvlastník nechce so zrušením spoluvlastníctva súhlasiť. Súd rozhodne napr. že byt bude v tvojom výlučnom vlastníctve a musíš jej vyplatiť 50 tisíc eur. Potom už môžeš byt predať a vyplatiť ju - pôjde do podnájmu. Alebo prisúdi súd byt jej a ona ťa musí vyplatiť - môže si vziať úver. Ak by ťa potom nevyplatila, je to exekučný titul.

    Občiansky zákonník:
    § 141

    (1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

    (2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.
    § 142

    (1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

    (2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

    dato je offline (nepripojený) dato

    dato
    zaujímalo by ma či ja ,alebo ona môže tú čiastku splácať čo je samozrejme neprijateľné premňa,alebo proste to musí vyplatiť v hotovosti prípadne do akého času.dík

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    So splácaním tebe nemusíš súhlasiť. Nech si vezme úver a spláca ho banke.
    Ty ako vlastník máš právo užívať si svoj majetok - teraz, hneď. Na pôžičky sú tu banky.

    Brat a Sestra spoločný vlastníci bytu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.