Zavrieť

Porady

Osie hniezdo - ako mu zabrániť

Dnes som spozoroval zvýšený výskyt ôs v jednom kúte pri humne, poniže strechy. Pôjd je voľný, žiadne izolácie, iba krov a škridla, samozrejme množstvo špár kade sa môže hmyz (keby len ten) dostať dovnútra.
Vyšiel som na pôjd, tam to už riadne hučalo. Ale nespozoroval som žiadne miesto kam by sa osy už masovo pchali, takisto zvonku - všetko nasvedčuje tomu že zatiaľ sú to prieskumníci a hľadajú vhodné miesto na svoj developerský projekt. Existuje spôsob ako zabrániť osám vybudovať si hniezdo? Nejaká chémia, pachy, feromóny, neviem - poraďte. Ďakujem!
Usporiadat
emik emik

emik je offline (nepripojený) emik

botnik sme praveze chceli vyhodit, len priatel ked zbadal hniezdo, tak to nechal tak, kedze je alergicky na osy. Momentalne nikto nebyva v tom byte. Cize v noci osy spia a malo by to byt bezpecne ich vyniest aj s botnikom von? Niekde som citala ze postrek nepomaha...no uvidime, urcite to pojde prec z balkona.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Vidíš ich cez deň poletovať? Ak nie, možno máte v botníku len prázdne hniezdo....
0 0
emik emik

emik je offline (nepripojený) emik

Urcite tam su, totiz ten botnik ma aj taky zaves a vcera hned vyleteli, ked priatel odhrnul ten zaves
0 0
jozef antl jozef antl

jozef antl je offline (nepripojený) jozef antl

teraz pracujem
Osy si spravia hniezdo kde chcú,ale najlepšie sa ničia hasiacim prístrojom,zmrazia sa a hotovo.
0 0
letula letula

letula je offline (nepripojený) letula

Tiež som mala problém s osími hniezdočkami,ale v po domácky robeným skleníkom.Stále sa tam sťahujú.Veru mi nebolo jedno,či sú tam.Tak som nastriekala Biolit,a bol ten rok pokoj.Po vyprchaní "smradu" pozhadzovala hniezda,s pocitom mám pokoj.Toto opisujem z vlaňajška,ale tento rok tam zase vidím...už sa na ne chystám!
0 0
Feli Feli

Feli je offline (nepripojený) Feli

Prosim, poradite aj mne? Dnes som si vsimla, ze v lodzii sa mi v kvetinaci, v ktorom pestujem ibistek asi zahniezdili osy. Vsimla som si, ako "vchadzaju" a "vychadzaju" cez diery do zeminy a zo zeminy :-(. Ako by som sa ich mohla zbavit bez toho, aby som poskodila rastlinu? Dakujem
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
V blízkosti kvetináča do malej fľašky od kečupu nalej 2 – 3 cm piva...výsledok uvidíš o dva dni
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
dolfort Pozri príspevok
Dnes som spozoroval zvýšený výskyt ôs v jednom kúte pri humne, poniže strechy. Pôjd je voľný, žiadne izolácie, iba krov a škridla, samozrejme množstvo špár kade sa môže hmyz (keby len ten) dostať dovnútra.
Vyšiel som na pôjd, tam to už riadne hučalo. Ale nespozoroval som žiadne miesto kam by sa osy už masovo pchali, takisto zvonku - všetko nasvedčuje tomu že zatiaľ sú to prieskumníci a hľadajú vhodné miesto na svoj developerský projekt. Existuje spôsob ako zabrániť osám vybudovať si hniezdo? Nejaká chémia, pachy, feromóny, neviem - poraďte. Ďakujem!
alla66
Poraďák
Re: Osie hniezdo - ako mu zabrániť
V blízkosti kvetináča do malej fľašky od kečupu nalej 2 – 3 cm piva...výsledok uvidíš o dva dni

V blízkosti špár ponalievaj do a aj okolo nich adekvátne množstvo benzínu , myslím si , že 5 litrový kanister postačí na celé humno ....
Potom stačí len škrtnúť zápalkou ...
Výsledok uvídíš , až hasiči odídu .....:rolleyes:

Poprípade sa opýtaj BANÁNA a PRCA .....
0 0
Feli Feli

Feli je offline (nepripojený) Feli

super, dakujem, urcite to vyskusam a napisem, ako to cele dopadlo :-)
0 0
Feli Feli

Feli je offline (nepripojený) Feli

myslela som, samozrejme, ze vyskusam to s tym pivom :-)
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

no veď preto, už som myslela, že benzín a zápalka to istia Ale inak aj ja doporučujem snehový hasiaci prístroj. Prípadne keď máš tzv vapku tak aj silný prúd vody by mohol pomôcť, tomu sa osy nebránia a radšej uletia a nie sú dokonca ani jedovité, lebo je to pre ne len veľký lejak a netušia že pôvodcom je človek.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Feli Pozri príspevok
Prosim, poradite aj mne? Dnes som si vsimla, ze v lodzii sa mi v kvetinaci, v ktorom pestujem ibistek asi zahniezdili osy. Vsimla som si, ako "vchadzaju" a "vychadzaju" cez diery do zeminy a zo zeminy :-(. Ako by som sa ich mohla zbavit bez toho, aby som poskodila rastlinu? Dakujem

willma Pozri príspevok
no veď preto, už som myslela, že benzín a zápalka to istia Ale inak aj ja doporučujem snehový hasiaci prístroj.
nepoškodíš kvetinu?
Prípadne keď máš tzv vapku tak aj silný prúd vody by mohol pomôcť, tomu sa osy nebránia a radšej uletia a nie sú dokonca ani jedovité, lebo je to pre ne len veľký lejak a netušia že pôvodcom je človek.
Naposledy upravil alla66 : 01.07.09 at 23:48
0 0
Feli Feli

Feli je offline (nepripojený) Feli

dakujem za dalsie rady :-)
naliala som vcera na zeminu horucu vodu, dnes je klud... len rozmyslam, ci nemohli do zeminy naklast iba vajicka a za nejaky cas si s krasnymi kvetmi ibisteka dopestujem aj roj os :-(( vyskusam este vodu, vela vody... :-)
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Feli Pozri príspevok
dakujem za dalsie rady :-)
naliala som vcera na zeminu horucu vodu, dnes je klud... len rozmyslam, ci nemohli do zeminy naklast iba vajicka a za nejaky cas si s krasnymi kvetmi ibisteka dopestujem aj roj os :-(( vyskusam este vodu, vela vody... :-)
Horúcu vodu do kvetináča? To nie je dobrý nápad. Radšej neskoro večer opatrne vyber ibištek a presaď do iného kvetináča...
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
alla66 Pozri príspevok
Horúcu vodu do kvetináča? To nie je dobrý nápad. Radšej neskoro večer opatrne vyber ibištek a presaď do iného kvetináča...
... moji milí, to boli super nápady takže, zober plátok síry , vlož ho do diery ale najsamprv zapáľ no a bude pokoj, je to odskúšané.
0 0
mklingacikra mklingacikra

mklingacikra je offline (nepripojený) mklingacikra

kto mi poradidi ako na trvalo zničiť osi na nepristupnom mieste-v zábradlí na balkone?niečo účinné?
0 0
Feli Feli

Feli je offline (nepripojený) Feli

legolas Pozri príspevok
... moji milí, to boli super nápady takže, zober plátok síry , vlož ho do diery ale najsamprv zapáľ no a bude pokoj, je to odskúšané.
dnes rano som konecne vyskusala sirny knot do kvetinaca, osi sa vsak po hodine-dvoch do hniezda vratili... asi to naozaj spravim tak, ze podvecer vytiahnem kvet z kvetinaca, zeminu otrasiem a nanovo kvetinu zasadim do novej zeminy...
alebo este raz vyskusam sirny knot, necham siru v lodzii posobit dlhsie, len musim odpratat ostatne kvety, lebo som si v osiali nejake tusim odpalila :-( ...ach jaj :-)
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Nám sa osy nasťahovali do plynovej búdky, teda neviem prečo veď to tam smrdí, ale sú tam každý rok ako ich odtiaľ dostanem ked sa tam nemôže s otvoreným ohňom manipulovať?
0 0
Belec Belec

Belec je offline (nepripojený) Belec

OSIE HNIEZDA V SUCHOM MÚRIKU

Hlavný prostriedok na ničenie ôs :
Kopa času a mnoho, mnoho, mnoho trpezlivosti a sledovania

Tri týždne už ničím osie hniezda v suchom múriku, mám pocit, že sa mi to podarilo.
Osy v múrikoch nevidíte, ale podľa množstva výletov usudzujem, že vytvorili ohromné kolónie, ktorých centrum je ďaleko od miesta výletov. Z jedného miesta vylietavali spod zeme, z dvoch miest z múrika nad úrovňou zeme. Pretože kamene sú naukladané na seba majú osi možnosť mnohých miest odkiaľ vyletia. Z tohto dôvodu boli nasledovné zásahy neúčinné :

1. Striekanie veľkého množstva vody do otvorov
2. Použitie vapky so silným tlakom vody
3. Použitie horúcej pary
4. Spray proti lietajúcemu hmyzu
5. Fyzické zabíjanie lapačkou - stovky som ich zabil, ale z dier vychádzali ďalšie a ďalšie stovky.

Tak som začal s upchávaním otvorov, kadiaľ vylietavali. Tento postup začal byť účinný, aj keď dlhodobo, a treba mu venovať kopu času. Upchávanie otvorov robte skoro ráno alebo neskôr večer - vtedy sú zalezené. Môj postup :

1. Zastriekanie otvorov pur penou, tým som upchal najväčšie otvory.
2. Do úzkych otvorov medzi kameňmi som vložil pásik kartónu natretý lepidlom, ktoré sa používa na natretie obvodov stromov, aby si mravce na jar nenosili na jablone vošky - kúpite v každom záhradkárstve - osy sa začali na pásiky lepiť, ale po pár dňoch už cez úzke otvory nešli, spoznali pascu.
3. Do niektorých otvorov som vložil handru namočenú v benzíne, ktorú som zapálil.

Vylietavanie ôs sa znížilo na tretinu, ale stále bolo silné, stále si hľadali nové a nové otvory v kameňoch. Zaujímavé je, že bez problémov si začali prehrýzať cez pur penu otvory na výlet. Každý takto vyhryzený otvor som preto natieral spomínaným lepidlom na stromy. Ďalej som pokračoval upchávaním otvorov medzi kameňmi, kadiaľ si našli nové miesta na výlet, som začal :

4. Vkladať a presovať medzi kamene mačinu z trávnika, ktorá má veľa korienkov. Tento spôsobo upchávania je veľmi účinný, osy majú problém vytvoriť si v silno natlačenej mačine otvor.
5. Začal som zapaľovať pur penu medzi kameňmi. Zaujímavé je, že toto je prekvapivo veľmi účinný postup, lebo na miesta, kde bola pena zapálená, prestali nalietavať. Tým som poriadne zmenšil množstvo možných otvorov.

Príznaky úspešnej práce : vedľa miest pôvodných výletov je množstvo od únavy skapatých ôs.

Držím si palce, aby som dokončil prácu na 100 %. Aj Vám držím palce pri ničení ôs. Preto som sa tak rozpísal, lebo naozaj tá práca trvá týždne.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Zasa niekto nemá čo robiť.
Niekoľko týždňov sa venovať zapchávaniu otvorov na osom hniezde...!
Asi by som skúsil ten prípravok na ničenie mravcov, ktorý nosia mravce královnej a všetci sa tak behom týždňa otrávia. Osvedčilo sa mi to, jedná sa o prípravok s medom v paste a vytláča sa a lepí na miesta kde prechádzajú. Rozožiera íim vnútornosti a napokon všetci zahynú. Treba to vyskúšať na osi. Sú to pomerne blízko príbuzné druhy hmyzu, len mravce stratili schopnosť lietať. Mohlo by to účinkovať aj na osi.
Ďalšou vecou je zabiť "královnu" - osu Alfa. Na jej miesto nastúpi osa Beta ako druhá v hierarchickom poradí. Osie hniezdo najčastejšie zakladá iba 1 oplodnená prezimujúca samička, ak sa táto zahubí, ostatné osi nedokážu klásť oplodnené vajíčka a tak kladú len vajíčka neoplodnené, z ktorých vylietajú iba samci - trúdi. Týto opúšťajú hniezdo a hladajú samicu vhodnú na spárenie - podotýkam nie obyčajnú osu ale špeciálne pripravenú vykŕmenú väčšiu ako ostatné ktorá je určená na prežitie zimy. Takto sa hniezdo oslabí a predčasne odumrie, pretože samci nepracujú a ostatné osi majú kratšiu životnosť a nevedia sa množiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať