Zavrieť

Porady

Platba kartou v zahraničí a bankový výpis

Ahoj poraďáci, opäť Vás prosím o pomoc, pre Vás možno banálneho problému. Zamestnanec platil kartou v Poľsku, na bankovom výpise mám dátum spracovania a dátum valuta. S ktorým dátumom zaúčtovávam platbu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Podľa mňa odúčtuješ toľko EUR koľko ti odišlo z bankového účtu. Táto suma bude aj nákladom.

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    V CZ vyberiem z bankomatu, napr. 3.12. sumu 7000,- CZK. Na bločku z bankomatu je tento dátum. Na výpise z banky je zaúčtované valuta 3.12., ale dátum odúčtovania 7.12.
    zaúčtujem teda:

    vklad do pokladne 211/261 3.12. 7000 - /kurzom 3.12. = 269,52 €
    výber z účtu 261/221 7.12. 7000 - /kurzom 7.12. = 270,88 €

    na účte 261 mi vzhľadom na rozdielne kurzy zostane rozdiel 1,36 €. Ako to zaúčtovať? Môžem 563/261 ? A zaúčtovať pri každom výbere zvlášť, alebo na konci roka?
    Alebo oba účt.zápisy mám urobiť s dátumom 3.12. a aj kurzom 3.12. ??? Bude to tak účtovne správne? Ako zdôvodním, že odpísané z účtu bolo až 7.12. a ja mám zaúčtované kurzom 3.12.?

    Prosím poraďte!!!
    Naposledy upravil Fany : 10.02.10 at 07:22

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Fany Pozri príspevok
    V CZ vyberiem z bankomatu, napr. 3.12. sumu 7000,- CZK. Na bločku z bankomatu je tento dátum. Na výpise z banky je zaúčtované valuta 3.12., ale dátum odúčtovania 7.12.
    zaúčtujem teda:

    vklad do pokladne 211/261 3.12. 7000 - /kurzom 3.12. = 269,52 €
    výber z účtu 261/221 7.12. 7000 - /kurzom 7.12. = 270,88 €

    na účte 261 mi vzhľadom na rozdielne kurzy zostane rozdiel 1,36 €. Ako to zaúčtovať? Môžem 563/261 ? A zaúčtovať pri každom výbere zvlášť, alebo na konci roka?
    Alebo oba účt.zápisy mám urobiť s dátumom 3.12. a aj kurzom 3.12. ??? ANO rovnakým kurzom banky 3.12.. Ale nastane len dátumový posun na 261. Bude to tak účtovne správne? Ako zdôvodním, že odpísané z účtu bolo až 7.12. a ja mám zaúčtované kurzom 3.12.? Máš pokladničný doklad z banky, kde by mal byť kurz banky, ak máš doklad z bankomatu, tak si kurz dopočítaš, resp. je vo výpise. Ak máš vo výpise zaúčtované valuta 3.12.. tak banka použila svoj kurz 3.12.. Použiješ ho aj ty. To, že to bolo odúčtované až 7.12. je druhá vec a je to odpísané z účtu v eurách. KR by takto na 261 nemal vzniknúť, lebo prevádzaš aj príjmaš v rovnakom kurze. Jedine, ak by zostala nejaká nevysporiadaná platba kartou k 31.12. uskutočnená v cudzej mene, , zostatok prepočítaš kurzom ECB k 31.12. a môže vzniknúť KR k 31.12. (podobne ako vo valutovej pokladni) .

    3.12. kurz banky 25,000 bankomat.výber do pokladne 1000 CZK = 40,00 Eur 211/261
    7.12 odpísanie z účtu kurzom banky (kurz valuty 3.12.) zaúčtuješ dňa 7.12. podľa bankového výpisu 40,00 Eur. 261/221
    KR nevznikne.


    Prosím poraďte!!!
    Odpovede červenou + pozri aj tu:
    Ku dňu uskotočnenia účt.prípadu sa majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítajú na eurá :
    a) referenčným výmenným kurzom vyhláseným ECB alebo NBS v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia učtovn.prípadu
    b) kurzom banky alebo zmenárne, za ktorý boli peniaze cudzej meny nakúpené alebo predané alebo kurzom podla kurz.lístka banky alebo zmenárne, ak ide o kúpu alebo predaj cudzej meny za eurá,
    c) kurzom účtovným podľa § 25 ods.4 zák., zistený váženým aritmetickým priemerom alebo metódoul ked prvá cena na ocenenie prírastku peňazí sa použije ako prvá na ocenenie úbytku peňazí (metoda FIFO), ak ide o úbytok peň.prostriedkov cudzej meny v hotovosti, okrem predaja,
    d) kurzom účtovným , zisteným váženým aritmetickým priemerom alebo individuálnym ocenením metódou FIFO, ak ide o úbytok peň.prostr. cudzej meny na devíz.bankovom účte, okrem predaja
    .
    .
    .
    z toho vyplýva, že
    1) prijatú faktúru napr. dňa 3.4.2010 prepočítaš kurzom ECB dňa 2.4.2010, ak 3.4. pripadne na pondelok, použiješ kurz ecb z piatka 31.3. Takisto daňová povinnosť DPH a zároveň odpočítanie DPH - kurz predchádz.dnu vyhotovenia faktúry.
    2) Inkaso pohľad/úhrada záväzku z/na devíz.bank.účtu - kurz ECB v deň predch.dňu prijatia platby na b.ú. + Kurzový rozdiel z úhrady/inkasa.
    3) Nákup CZK v hotovosti v banke a zmenárni - kurz , za ktorý boli kúpené alebo predané resp. kurz banky alebo zmenárne.
    4) Nákup CZK v hotovosti mimo banu alebo zmenáreň:
    - úhrada za nakúpené valuty - výdavok z poklad.v eurách (378 (261) /21110)
    - príjem valút do valutovej pokladnice kurzom ECB v deň predch.dnu vysporiadania obchodu (21120/378(261)
    - zúčtovanie rozdielu medzi kurzom ECB a kurzom, za ktorý boli valuty nakúpné. (378(261)/668

    Na konci roka :
    Kurz.strata z prepočtu na D.ú. k 31.12. kurzom ECB vyhlás. 31.12.
    To samé v pokladnici .

    Platba kartou v zahraničí a bankový výpis

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.