Zavrieť

Porady

511 - Opravy a udržiavanie

Na účet 511 som zaúčtovala vo dvoch faktúrach opravy tovaru - 1.diaľkového ovládania a 2.opravu hodín, v ktorej nám dodávateľ rozpísal aj materiál, ktorý pri oprave použil.
Po kontrole zaúčtovania mojou predchodkyňou účtovníčkou mi odkázala. že účet 511 je oprava dlhodobého hmotného majetku (autá, stroje). Opravy tovaru vraj mám dať buď na 501 (lebo je tam vraj dosť materiálu) alebo 518.
Naozaj je to tak? V zákone som nenašla, že by sa účet 511 - Opravy a udržiavanie týkali DHM, ani v našom účtovom rozvrhu to nie je bližšie špecifikované.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    polka Pozri príspevok
    Na účet 511 som zaúčtovala vo dvoch faktúrach opravy tovaru - 1.diaľkového ovládania a 2.opravu hodín, v ktorej nám dodávateľ rozpísal aj materiál, ktorý pri oprave použil.
    Po kontrole zaúčtovania mojou predchodkyňou účtovníčkou mi odkázala. že účet 511 je oprava dlhodobého hmotného majetku (autá, stroje). Opravy tovaru vraj mám dať buď na 501 (lebo je tam vraj dosť materiálu) alebo 518.
    Naozaj je to tak? V zákone som nenašla, že by sa účet 511 - Opravy a udržiavanie týkali DHM, ani v našom účtovom rozvrhu to nie je bližšie špecifikované.
    Na účet 511 sa naozaj účtujú opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku.

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    Tamila Pozri príspevok
    Na účet 511 sa naozaj účtujú opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku.
    A kde by som to našla bližšie špecifikované? Som účtovníčka - začiatočníčka, predtým som pracovala v inej oblasti.

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Ja používam Podvojné účtovníctvo podnikateľov od Ing. Anny Cenigovej. Viem, že túto príručku používa veľa účtovníkov.
    (www.ceniga.sk)

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Trošku si zacitujem z knihy Cenigovej:
    511-na ťarchu tohto účtu sa účtujú externé N na opravy a udržiavanie dlhod.hm.maj.V zmysle §35 odst.2písm.f) opatrenia opravami sa odstraň.čiastočné fyzické opotrebenie alebo poškodenie za účelom uvedenia majetku do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného, stavu....
    Každý raz začína, skús si obstarať túto knižku, niekedy je to rýchla pomôcka.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Poprosil by som potom poradiť, ako zaúčtovať napr. pozáručnú opravu notebook-u (obst. 28.000 Sk) nezaradeného do dlhodobého majetku, vykonaného plne v dodávateľskej réžii....
    Čítal som odvolávku p. Cenigovej na dlhodobý majetok, no zároveň by som vedel menovať ďalšie publikácie, ktoré pri náplni účtu 511 sa neobmedzujú iba na dlhodobý majetok.
    Osobne dodávateľskú opravu majetku evidovaného v knihe drobného majetku účtujem na 511-ku...
    Ešte na záver pripomínam, že zadávateľ otázky sa pýta na opravu tovaru...

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    grammatika Pozri príspevok
    Trošku si zacitujem z knihy Cenigovej:
    511-na ťarchu tohto účtu sa účtujú externé N na opravy a udržiavanie dlhod.hm.maj.V zmysle §35 odst.2písm.f) opatrenia opravami sa odstraň.čiastočné fyzické opotrebenie alebo poškodenie za účelom uvedenia majetku do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného, stavu....
    Každý raz začína, skús si obstarať túto knižku, niekedy je to rýchla pomôcka.
    A veď túto knihu aj mám doma, len sa mi zdá trochu náročná, preto tam leží nedotknutá. Ale asi budem musieť do nej lepšie nazrieť, aby som sa v nej vyznala. Teda tie opravy, ktoré som uvádzala vyššie, mám uvesť na 501 alebo 518, podľa toho, čo v ktorej oprave prevažuje?

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Poprosil by som potom poradiť, ako zaúčtovať napr. pozáručnú opravu notebook-u (obst. 28.000 Sk) nezaradeného do dlhodobého majetku, vykonaného plne v dodávateľskej réžii....
    Čítal som odvolávku p. Cenigovej na dlhodobý majetok, no zároveň by som vedel menovať ďalšie publikácie, ktoré pri náplni účtu 511 sa neobmedzujú iba na dlhodobý majetok.
    Osobne dodávateľskú opravu majetku evidovaného v knihe drobného majetku účtujem na 511-ku...
    Ešte na záver pripomínam, že zadávateľ otázky sa pýta na opravu tovaru...
    Stefan, súhlasím, takisto účtujem na 511 opravu drobného majetku. Zadávateľovi som poradila predmetnú publikáciu, lebo píše že je začiatočník a môže sa i od nej odraziť.

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Ešte na záver pripomínam, že zadávateľ otázky sa pýta na opravu tovaru...
    Presne tak, nie je to majetok, ale tovar, ktorý sme nakúpili a ďalej predali odberateľovi. Odberateľovi sa časom tovar pokazil, zaslal ho nám a my sme to dali opraviť nášmu dodávateľovi. Dodávateľ nám opravu vykonal a vyfaktúroval aj spoužitým materiálom na opravu. A o takejto oprave som účtovala na 511, len teraz som na pochybách, čo je teda správne (po príspevku Štefana2005).

    511 - Opravy a udržiavanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.