Zavrieť

Porady

ORGANIZOVANIE KONCERTOV A PODUJATI

Prosím o radu. Priatelia organizuju o 3 tyzdne akciu - koncert nejakej slovenskej kapely v istom klube. Nie su vsak v ziadnom zdruzeni, nikto z nich
nepodnika, nema zivnost. Docitali sme sa, ze je nutne vyplatit poplatok
za použivanie a sirenie hudby /autorske prava/ spolocnosti SOZA. Ako sa tam
vsak maju zaregistrovat, ked nie su nikde registrovani/zivnostensky urad ci obchodny register? ide o jednorazovu zalezitost, jediny koncert.
Maju kvoli tomuto zriadit obcianske zdruzenie? Chcu sa vyhnut problemom
a pokutam.
Velmi pekne dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dragan.michal je offline (nepripojený) dragan.michal

    dragan.michal
    . Čo je verejné podujatie?
    Za verejné sa považuje akékoľvek podujatie, ktoré je prístupné verejnosti a ktorého účastníci nie sú spojení rodinnými, príbuzenskými vzťahmi. Medzi verejné podujatia patria napr. koncerty, diskotéky, plesy, módne prehliadky, krsty cédečiek, kníh, športové podujatia, firemné večierky, a pod. Z hľadiska autorského práva sú to teda všetky podujatia s hudbou, ktoré nie sú výlučne určené pre okruh rodiny, príbuzných a priateľov. Hudba predvádzaná na súkromných podujatiach - ako sú napr. svadby, oslavy narodenín a pod. sa za verejné podujatie nepovažuje a SOZA za ňu nevyberá autorské honoráre.
    2. Ako postupovať, ak chceme organizovať verejné podujatie s hudbou?
    Usporiadateľ je povinný:
    1.) oznámiť mestskému alebo obecnému úradu, na území ktorého sa hudobná produkcia má konať, zámer usporiadať podujatie (§3 zákona SNR č.96/1991 Zb.)
    2.) zaslať na adresu SOZA (nie inšpektora) 2x vyplnené tlačivo Hromadnej licenčnej zmluvy minimálne 30 dní pred začatím používania hudobných diel. Tlačivo zmluvy nájdete na web stránke SOZA www.soza.sk (Informácie pre používateľov hudobných diel) alebo vám ju na požiadanie zašleme (02/ 50202725-28, e-mail: produkcie@soza.sk). SOZA zmluvu zaregistruje a 1 potvrdený exemplár vám zašle naspäť. Na základe vami vyplnenej zmluvy SOZA vystaví faktúru podľa platného Sadzobníka SOZA. K Hromadnej licenčnej zmluve je potrebné priložiť fotokópiu obchodného alebo živnostenského registra. V prípade, že ste platiteľom DPH, priložte k zmluve aj fotokópiu osvedčenia o registrácii pre daň z pridanej hodnoty. Pri živej hudobnej produkcii treba zaslať spolu s Hromadnou licenčnou zmluvou alebo najneskôr do 7 dní po podujatí zoznam použitých hudobných diel do SOZA ako podklad na vyúčtovanie zaplatených autorských odmien.

    3. Prečo nie je zodpovedný za platenie autorských odmien výkonný umelec, (resp. hudobný súbor), veď on „používa“ hudbu?
    Výkonný umelec nie je používateľom hudobných diel, je nositeľom vlastných práv podľa Autorského zákona a nie je usporiadateľom verejného podujatia s hudbou. Podľa §81 ods.5 Autorského zákona a § 5 zákona NR SR č. 96/91 Zb.z. je používateľom hudby usporiadateľ, ktorý zodpovedá za dodržanie autorskoprávnych povinností.

    4. Platí sa aj za benefičné a charitatívne podujatia?
    Áno, povinnosť zaplatiť autorské honoráre sa týka aj tohto druhu podujatí.

    g.mirka je offline (nepripojený) g.mirka

    g.mirka
    sadzobnik mam nastudovany, to je v pohode, len neviem, ci usporiadatel moze byt aj osoba - nepodnikatel, neregistrovany, nakolko v licencnej zmluve pytaju ICO. Treba sa predtym registrovat na zivnostenskom, zalozit zdruzenie, alebo co?
    Da sa len jednorazovo vyplnit licencna zmluva v SOZE?

    dragan.michal je offline (nepripojený) dragan.michal

    dragan.michal
    dragan.michal Pozri príspevok
    . Čo je verejné podujatie?
    Za verejné sa považuje akékoľvek podujatie, ktoré je prístupné verejnosti a ktorého účastníci nie sú spojení rodinnými, príbuzenskými vzťahmi. Medzi verejné podujatia patria napr. koncerty, diskotéky, plesy, módne prehliadky, krsty cédečiek, kníh, športové podujatia, firemné večierky, a pod. Z hľadiska autorského práva sú to teda všetky podujatia s hudbou, ktoré nie sú výlučne určené pre okruh rodiny, príbuzných a priateľov. Hudba predvádzaná na súkromných podujatiach - ako sú napr. svadby, oslavy narodenín a pod. sa za verejné podujatie nepovažuje a SOZA za ňu nevyberá autorské honoráre.
    2. Ako postupovať, ak chceme organizovať verejné podujatie s hudbou?
    Usporiadateľ je povinný:
    1.) oznámiť mestskému alebo obecnému úradu, na území ktorého sa hudobná produkcia má konať, zámer usporiadať podujatie (§3 zákona SNR č.96/1991 Zb.)
    2.) zaslať na adresu SOZA (nie inšpektora) 2x vyplnené tlačivo Hromadnej licenčnej zmluvy minimálne 30 dní pred začatím používania hudobných diel. Tlačivo zmluvy nájdete na web stránke SOZA www.soza.sk (Informácie pre používateľov hudobných diel) alebo vám ju na požiadanie zašleme (02/ 50202725-28, e-mail: produkcie@soza.sk). SOZA zmluvu zaregistruje a 1 potvrdený exemplár vám zašle naspäť. Na základe vami vyplnenej zmluvy SOZA vystaví faktúru podľa platného Sadzobníka SOZA. K Hromadnej licenčnej zmluve je potrebné priložiť fotokópiu obchodného alebo živnostenského registra. V prípade, že ste platiteľom DPH, priložte k zmluve aj fotokópiu osvedčenia o registrácii pre daň z pridanej hodnoty. Pri živej hudobnej produkcii treba zaslať spolu s Hromadnou licenčnou zmluvou alebo najneskôr do 7 dní po podujatí zoznam použitých hudobných diel do SOZA ako podklad na vyúčtovanie zaplatených autorských odmien.

    3. Prečo nie je zodpovedný za platenie autorských odmien výkonný umelec, (resp. hudobný súbor), veď on „používa“ hudbu?
    Výkonný umelec nie je používateľom hudobných diel, je nositeľom vlastných práv podľa Autorského zákona a nie je usporiadateľom verejného podujatia s hudbou. Podľa §81 ods.5 Autorského zákona a § 5 zákona NR SR č. 96/91 Zb.z. je používateľom hudby usporiadateľ, ktorý zodpovedá za dodržanie autorskoprávnych povinností.

    4. Platí sa aj za benefičné a charitatívne podujatia?
    Áno, povinnosť zaplatiť autorské honoráre sa týka aj tohto druhu podujatí.
    neviem, ale asi treba mat zivnost or obcianske zdruzenie, odporucam kontaktovat SOZA

    g.mirka je offline (nepripojený) g.mirka

    g.mirka
    Tak uz som patrala kade tade, musi tam byt niekto so zivnostou.
    Dakujem Michal, uz to nejako doriesim.

    g.mirka je offline (nepripojený) g.mirka

    g.mirka
    Vdaka, myslim, ze chalani niekoho zozenu tu v NR, ale ak by to planovali
    robit pravidelne, urcite si niekto zivnost zalozi, tak ak budem potrebovat radu,
    ozvem sa. Zatial diky za info.
    Nazdar vospolok, dlho som hladal podobne forum a konecne sa podarilo)

    Chcel by som v lete zorganizovat koncert. Par kapiel, no a mal by som nejake otazky. Co vsetko k tomu potrebujem? povolenie od mestskeho uradu, zaplatit poplatky SOZA a este nieco viac?

    dragan.michal je offline (nepripojený) dragan.michal

    dragan.michal
    Ja by som este pripadne uzavrel nejaku poistku ak by sa nedaj boze nieco stalo aby si bol krytý. A tiez asi zabezpecil rychlu zdravotnu pomoc ak by nieco.
    Taktiež nezabudni, že to treba nahlásiť Hasičskému a záchrannému zboru v príslušnom okrese a určiť dostatočný počet protipožiarných asistenčných hliadok. Okresné riaditeľstvo HaZZ Ti musí vydať povolenie o organizovaní takejto akcie.

    JaroSatori je offline (nepripojený) JaroSatori

    JaroSatori
    Nevie mi niekto nahodou poradit aku zivnost na prevadzkovanie hudobnych podujati potrebujem?
    Takisto by som chcel vesiet ako je to s vyplacanim SOZE. kam idu peniaze, ktore vyplatim SOZA? Akoze SOZA vyplati umelca a ja ho tiez vyplatim, alebo len SOZA ho vyplaca?

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    JaroSatori Pozri príspevok
    Nevie mi niekto nahodou poradit aku zivnost na prevadzkovanie hudobnych podujati potrebujem?
    Takisto by som chcel vesiet ako je to s vyplacanim SOZE. kam idu peniaze, ktore vyplatim SOZA? Akoze SOZA vyplati umelca a ja ho tiez vyplatim, alebo len SOZA ho vyplaca?

    Organizovanie kultúrnych a iných spoločenských podujatí - voľný predmet podnikania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.