Zavrieť

Porady

nájomná zmluva na spoločný priestor a nájomné

Dobrý den,
riešim teraz za manželku jeden problém a zaujímal by ma Váš názor na nasledovné:

Manželka podpísala nájomnú zmluvu zo SVB na prenájom spoločných priestorov - kočíkarne od SVB.V zmluve je doslovne uvedené okrem iného:

Cena nájmu sa stanovuje na 550SK/m2/rok-celkove 12925,-Sk , nad rámec tejto ceny hradí nájomca ostatné náklady spojené s prevádzkou nájmu podľa výpočtového listu , ktorý je neoddeliteľnou častou tejto zmluvy.
Nájomca sa zaväzuje platiť nájomné vo výške 1624,-Sk zálohovo k 30-tého dňa bežného mesiaca.
Po ročnom zučtovaní služieb, po obdržaní vyúčtovania do 15 dní vyrovná nedoplatok.
Výpočtový list obsahuje okrem iného:
Výpočet nájmu: celková plocha x 550,-Sk/m2/rok = 12925,-SK/rok
Služby: podľa zálohového predpisu

Mesačné zálohové platby sú rozpísané na evidenčnom liste vlastníka nasledovne:
Kúrenie = 563,-Sk
Vodné,stočné,zrážkova voda= 11,-Sk
Upratovanie a zimná údržbacodníkov= 30,-Sk
Fond opráv-bežné a malé opravy = 539,-Sk
Fond opráv- stredné a veľké opravy= 539,-Sk
MRaRT-poplatky za služby 5,-SK
_____________________________________
SPOLU 1692,-SK /mesačne

Manželka fyzicky a prukazateľne platila measačne nájom vo výške 1692,-SK,
pre zlé vyúčtovania sme dali celú záležitosť na súd a aj keď odporca (SVB nenamieta cenu nájmu ročne dohotnutú v zmluve 12925,-Sk sudkyňa niekoľkokrát naznačila , že manželka mala platiť okrem uvedených 1692,-Sk mesačne aj sumu 12925,-Sk dohodnutú v zmluve.

Vzhľadom na fakt, že SVB zo zákona nemôže podnikať a prenákom spoločných priestorov sa za podnikanie nepovažuje ,keďže príjem z prenájmu je príjmom do Fondu oprav (zdroj : komentár k novele Zákona o vlastníctve bytov) uviedol som na súde , že vlastne tých deklarovaných 12925 ,-Sk ročne je premietnuté v mesčnom nájme vo výške 1692,-Sk v položkách platby do FO 2x 539,-Sk čiže 1078,-Sk mesačne t.j 12936,-SK ročne aj keď to celkom matematicky nesedí asi omyl.

Môžte my niekto vysvetliť čo sa myslí pod pojmom služby v SVB je to aj Fond opráv?
Iná klauzula v zmluve stanovuje , že nájomca je povinný na vlastné náklady údržbu a bežné opravy potrebné na dodržiavanie prevádzkových a hygienických predpisov.
Ročné vyučtovanie bolo len z plateného mesačného nájmu, SVB nikdy nepožadoval iné sumy nad rámec mesačného nájmu a aj na súde sa vyjadril , že je to v poriadku.

Budem vďačný za každú radu a názor môže na základe týchto faktov súd rozhodnuť , že manželka bola povinná okrem mesačného nájmu platiť aj cenu nájmu t.j.12925,-Sk

Ďakujem
Usporiadat
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Podľa mňa bola zle formulovaná zmluva s SVB. Mal tam byť vyjadrený nájom- 12925,- Sk/12 = 1077,08 Sk a ďalej potom zálohy na služby podľa zálohového predpisu - vo Vašom prípade kúrenie a voda. Údržbu chodníkov platíte asi podľa spoluvlastnického podielu, ale ten sa Vám nezvýšil - priestor nie Váš máte ho iba v nájme. MRaRT=?.
Aj tak celé tie počty sú akési divné.
Nájom, ako vklad do FÚO je stály, ostatné náklady sú zúčtovateľné podľa skutočnej spotreby tepla a vody. Taktiež podiel na platbách za zrážkovú vodu by sa Vám nemal zvýšiť.
Takže ročne by ste mali mať: - nájom - 12925,-
- zálohy na služby -
- kúrenie 6756,-
- voda 132.-
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nájomné je odplata za prenechanie veci na užívanie nájomcovi. Dohodli ste sa na 12925,- Sk ročne.

Prenajímateľ vám je povinný sprístupniť služby - ale si ich zaplatíte. Je to teplo a voda (eôektrinu si asi platíte osobitne).

Do fondu prevádzky údržby a opráv prispievajú (sporia si) len vlastníci bytov a nebytových priestorov. Z neho sa platí aj prevádzka, údržba a opravy spoločných priestorov. Vy máte mať všetko zohľadnené v nájomnom. Spoločenstvo tieto prostriedky len spravuje.

Myslím, že položky do fondu 539+539 sú len rozdelenie prijatého nájomného vo fonde, čo vás ako nájomcu nemusí zaujímať. Nejakých 5 Sk ste asi neopísali.

Takže nájomné by ste mali mať uhradené.
0 0
globalpartner globalpartner

globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

Mária27 Pozri príspevok
Nájomné je odplata za prenechanie veci na užívanie nájomcovi. Dohodli ste sa na 12925,- Sk ročne.

Prenajímateľ vám je povinný sprístupniť služby - ale si ich zaplatíte. Je to teplo a voda (eôektrinu si asi platíte osobitne).

Do fondu prevádzky údržby a opráv prispievajú (sporia si) len vlastníci bytov a nebytových priestorov. Z neho sa platí aj prevádzka, údržba a opravy spoločných priestorov. Vy máte mať všetko zohľadnené v nájomnom. Spoločenstvo tieto prostriedky len spravuje.

Myslím, že položky do fondu 539+539 sú len rozdelenie prijatého nájomného vo fonde, čo vás ako nájomcu nemusí zaujímať. Nejakých 5 Sk ste asi neopísali.

Takže nájomné by ste mali mať uhradené.
Dakujem za odpovede,
tiež som to tak pochopil, ale zarazila ma poznámka sudkyne na pojednávaní,ze okrem služieb t.j kurenia , upratovania, stočného atd. mala
platit manželka aj tú cenu nájmu v zmluve dojednanú 12925,-Sk a kedže to opakovala dvakrát myslím , že to myslí vážne a asi to nepochopila.

Argumentoval som tak ako Vy, že je to vlastne premietnutá platba v zálohach do fondu oprav.

Len pre výklad pojmov by som este potreboval stanovisko: je fond opráv služba?
Kto my môže k tomu pre potreby súdu dat stanovisko - Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov - myslím ,ze sídlia v Košiciach ?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Fond opráv je fond, nie služba. Tvoria si ho vlastníci.

Ak bude sudkyňa tvrdiť, že treba zaplatiť nájomné, protestujete proti príspevkom do fondu.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

ZSVB Vám určite stanovisko poskytne.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Môj názor na tú zmluvu je ten, že je veľmi nešťastne napísaná. Ak beriem že je z nej citované a znie tak ako je napísané v prvom príspevku, ani sa nečudujem, že sudkyňa tvrdí, že máte ešte raz zaplatiť nájom.
V zmluve je napísané že platíte nájomné podľa zmluvy + služby podľa výpočtového listu, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou zmluvy.(Nad rámec nájomného!) Bohužial do výpočtového listu bolo uvedené aj nájomné ako platba do fondu opráv. Teoreticky ste hneď mali napadnúť výpočtový list aby túto sumu nobsahoval, lebo v zmluve je už nájom uvedený. Alebo opačne zmluva mala byť koncipovaná tak, že budete platiť len to čo je uvedené na výpočtovom liste a nájomné by tam uvedené nebolo. Teoreticky by mohlo od vás spoločenstvo požadovať aj platbu za nájomné aj za to, čo je výpočtovom liste, lebo ste takú zmluvu podpísali a súhlasili ste.

Ešte by som chcel dodať, že tým, že je to obchodný vzťah a súhlasili ste s podmienkami, mali by ste platiť za to čo bolo zmluvne dohodnuté. To či do fondu prispievajú vlastníci a nájomca by to už mal mať premietnuté v nájomnom je síce pekné, ale nepodstatné. Dohoda mohla byť kľudne postavená tak, že nájomné je preto nižšie a nájomca sa bude podieľať aj na iných platblách pre svb, ktoré sa zmluvne dohodnú. Napr. sa mohlo uviesť do zmluvy že nájomca bude na svoje náklady odpratávať sneh okolo celého domu alebo sa bude sám starať o upratovanie, alebo opačne bude na tieto služby prispievať spoločenstvu.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Jozef, súhlasím, je to nešťastne napísané, dá sa to vykladať aj tak, ako píšeš (na prvé čítanie). My mu však radíme, ako z toho von.

Pozorným čítaním sa to dá vyložiť takto:
- "nad rámec tejto ceny hradí nájomca ostatné náklady spojené s prevádzkou nájmu podľa výpočtového listu" ešte neznamená, že na výpočtovom liste nie je uvedené aj nájomné nazvané "Fond opráv" (nešťastne), ale suma súhlasí
- "Nájomca sa zaväzuje platiť nájomné vo výške 1624,-Sk zálohovo k 30-tého dňa bežného mesiaca" - nájomným nazývajú nájom + služby (nešťastne)
- "Výpočtový list obsahuje okrem iného: Výpočet nájmu: celková plocha x 550,-Sk/m2/rok = 12925,-SK/rok" - potvrdzuje sa, že výpočtový list obsahuje aj nájomné
- "Mesačné zálohové platby sú rozpísané na evidenčnom liste vlastníka nasledovne:" - nie je to výpočtový list, nie je to len nad rámec nájomného, on to aj tak platil - zálohu na nájomné a na ostatné náklady/služby.

Ak by tvardili, že mesačne neplatil zálohovo nájomné, mali ho po troch mesiacoch upozorniť.

Inak je to úmyselné privedenie do omylu!
0 0
globalpartner globalpartner

globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

Mária27 Pozri príspevok
Jozef, súhlasím, je to nešťastne napísané, dá sa to vykladať aj tak, ako píšeš (na prvé čítanie). My mu však radíme, ako z toho von.

Pozorným čítaním sa to dá vyložiť takto:
- "nad rámec tejto ceny hradí nájomca ostatné náklady spojené s prevádzkou nájmu podľa výpočtového listu" ešte neznamená, že na výpočtovom liste nie je uvedené aj nájomné nazvané "Fond opráv" (nešťastne), ale suma súhlasí
- "Nájomca sa zaväzuje platiť nájomné vo výške 1624,-Sk zálohovo k 30-tého dňa bežného mesiaca" - nájomným nazývajú nájom + služby (nešťastne)
- "Výpočtový list obsahuje okrem iného: Výpočet nájmu: celková plocha x 550,-Sk/m2/rok = 12925,-SK/rok" - potvrdzuje sa, že výpočtový list obsahuje aj nájomné
- "Mesačné zálohové platby sú rozpísané na evidenčnom liste vlastníka nasledovne:" - nie je to výpočtový list, nie je to len nad rámec nájomného, on to aj tak platil - zálohu na nájomné a na ostatné náklady/služby.

Ak by tvardili, že mesačne neplatil zálohovo nájomné, mali ho po troch mesiacoch upozorniť.

Inak je to úmyselné privedenie do omylu!
Dakujem pekne,

súhlasím , že tá zmluva je napísaná nejednoznacne a matematicky ani nesedí.
Neviete ako je to právne osetrené z príjmom z prenájmu pre SVB ? Pokiaľ viem SVB zo zákona nemôze podnikať a teda prenájimať môze spoločné priestory len ak príjem z tohto prenájmu je príjmom do fondu opráv (tak je to doslovne napísané v komentári ku novele Zákona o vlastníctve bytov).
To by zároveň podporilo to premietnutie ceny nájmu do 2x príjmu do fondu opráv.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Áno, príjem z prenájmu je príjmom do FPOaU v zmysle zákona 182/1993. SVB z neho odvádza zrážkovú daň. Podnikať? SVB je PO založená za iným účelom ako je podnikanie. Pokiaľ by SVB "podnikalo" tak by platilo daň z tejto činnosti ako každý iný podnikateľský subjekt.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

§ 7b

(1) Spoločenstvo môže vykonávať len činnosti vymedzené týmto zákonom. Hospodári s úhradami vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru okrem úhrad za tie služby a práce, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi (ďalej len "úhrady za plnenia"), a s fondom prevádzky, údržby a opráv, ktorý sa tvorí z príspevkov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ako aj s majetkom získaným svojou činnosťou. Do majetku spoločenstva nepatria byty a nebytové priestory v dome. Spoločenstvo nemôže nadobúdať do vlastníctva byty, nebytové priestory alebo iný nehnuteľný majetok. Spoločenstvo môže v mene vlastníkov bytov prenajímať spoločné nebytové priestory, spoločné časti domu a zariadenia domu, príslušenstvo a priľahlý pozemok.


§ 10
(2) Príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv.
0 0
maja.rozova maja.rozova

maja.rozova je offline (nepripojený) maja.rozova

Chcela by som sa informovať o zmluve o prenájme. Chcem prenajať byt, zmluvu môzem napisat sama alebo musí právnik, alebo niekto iní?
Dakujem.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

maja.rozova Pozri príspevok
Chcela by som sa informovať o zmluve o prenájme. Chcem prenajať byt, zmluvu môzem napisat sama alebo musí právnik, alebo niekto iní?
Dakujem.
Aj sama, ale musí byť spísaná tak, že byt naďalej zostane Váš. Keď už nie ju dať napísať odborníkovi, tak sa s odborníkom aspoň poradiť.

Všeličo sa stáva, bol na porade prípad, že nájomník nechcel byt po uplynutí dohodnutej doby nájmu, byt vrátiť majiteľovi. Takže, pozor!
0 0
sabrinaa7 sabrinaa7

sabrinaa7 je offline (nepripojený) sabrinaa7

Dobrý deň.....ja by som potrebovala poradiť...bývame s manželom v obecných nájomných bytoch..keď sme sa sem sťahovali , bolo nám povedané, že po 3O rokoch budú byty naše.....chcem len vedieť,či mií vie niekto povedať,že ak sa rozhodneme odísť z bytu napr. po 15 rokoch,či mám právo od nového nájomníka, ktorý príde po nás požadovať nejakú finančnú hotovosť, keďže mu teoreticky pomôžeme a splatíme mu polovicu bytu......Tieto bytu sú financované zo ŠFRB.Veľmi pekne ďakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

sabrinaa7 Pozri príspevok
Dobrý deň.....ja by som potrebovala poradiť...bývame s manželom v obecných nájomných bytoch..keď sme sa sem sťahovali , bolo nám povedané, že po 3O rokoch budú byty naše.....chcem len vedieť,či mií vie niekto povedať,že ak sa rozhodneme odísť z bytu napr. po 15 rokoch,či mám právo od nového nájomníka, ktorý príde po nás požadovať nejakú finančnú hotovosť, keďže mu teoreticky pomôžeme a splatíme mu polovicu bytu......Tieto bytu sú financované zo ŠFRB.Veľmi pekne ďakujem
Tých 30 rokov je odkiaľ? Obec nemala pôvodne povinnosť prevádzať byty do vlastníctva. Osobné vlastníctvo bytov existovalo len podľa zákona 52/1966 o sobnom vlastníctve bytov - ak si ich vlastníci postavili.

Právo pýtať peniaze nemáte, neoficiálne sa peniaze za odstúpenie obecného bytu (aj) berú.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

sabrinaa7 Pozri príspevok
Dobrý deň.....ja by som potrebovala poradiť...bývame s manželom v obecných nájomných bytoch..keď sme sa sem sťahovali , bolo nám povedané, že po 3O rokoch budú byty naše.....chcem len vedieť,či mií vie niekto povedať,že ak sa rozhodneme odísť z bytu napr. po 15 rokoch,či mám právo od nového nájomníka, ktorý príde po nás požadovať nejakú finančnú hotovosť, keďže mu teoreticky pomôžeme a splatíme mu polovicu bytu......Tieto bytu sú financované zo ŠFRB.Veľmi pekne ďakujem

Pýtať môžeš, otázne je, či bude niekto ochotný za to zaplatiť.
0 0
dajada dajada

dajada je offline (nepripojený) dajada

Ja mám podobný dotaz. Chcem si prenajať priestor. Správca mi ponúkol zmluvu o prenájme, v ktorej je zarátaná cena prenájmu. Zároveň mi predpísal zaplatiť aj cenu tepla, ktorá je stanovená z výpočtu za minulý rok. Nerozumiem tomu, lebo ak sa tento priestor považuje za vykurovaný, mala by som platiť cenu tepla podľa výpočtu za aktuálny rok, ktoré sa zohľadní v ročnom zúčtovaní. Zároveň o tento priestor by mali mať ostatní vlastníci zníženú vykurovanú plochu a teda nižšie poplatky. Z tejto zmluvy mi ale vychádza, že ja zaplatím za prenájom aj teplo, ale zníženie nákladov pre ostatných vlastníkov sa neprejaví. Ešte mám jednu otázku. Tento priestor je vlastne výklenkom chodby pred mojim bytom, kde nie je radiátor. Môže byť považovaný za vykurovaný?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

dajada Pozri príspevok
Ja mám podobný dotaz. Chcem si prenajať priestor. Správca mi ponúkol zmluvu o prenájme, v ktorej je zarátaná cena prenájmu. Zároveň mi predpísal zaplatiť aj cenu tepla, ktorá je stanovená z výpočtu za minulý rok. Nerozumiem tomu, lebo ak sa tento priestor považuje za vykurovaný, mala by som platiť cenu tepla podľa výpočtu za aktuálny rok, ktoré sa zohľadní v ročnom zúčtovaní. Zároveň o tento priestor by mali mať ostatní vlastníci zníženú vykurovanú plochu a teda nižšie poplatky. Z tejto zmluvy mi ale vychádza, že ja zaplatím za prenájom aj teplo, ale zníženie nákladov pre ostatných vlastníkov sa neprejaví. Ešte mám jednu otázku. Tento priestor je vlastne výklenkom chodby pred mojim bytom, kde nie je radiátor. Môže byť považovaný za vykurovaný?
A nebolo by lepšie, keby ti pripočítal plochu tohto výklenku k celkovej ploche bytu? Platila by si tak do FO aj za teplo, ako keby si mala o to väčší byt...mám taký jeden prípad, ale je to so súhlasom 2/3 vlastníkov ....a neviem aký prenájom chce za to od teba ? To predsa nemá asi vlastné soc. zariadenie,nebude ti to slúžiť zrejme ako sklad...správca to bude priznávať aj ako príjem z prenájmu? Navrhni mu radšej tento spôsob
Veď si tam hádam nejdeš otvoriť kaderníctvo
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

dajada Pozri príspevok
Ja mám podobný dotaz. Chcem si prenajať priestor. Správca mi ponúkol zmluvu o prenájme, v ktorej je zarátaná cena prenájmu. Zároveň mi predpísal zaplatiť aj cenu tepla, ktorá je stanovená z výpočtu za minulý rok. Nerozumiem tomu, lebo ak sa tento priestor považuje za vykurovaný, mala by som platiť cenu tepla podľa výpočtu za aktuálny rok, ktoré sa zohľadní v ročnom zúčtovaní. Zároveň o tento priestor by mali mať ostatní vlastníci zníženú vykurovanú plochu a teda nižšie poplatky. Z tejto zmluvy mi ale vychádza, že ja zaplatím za prenájom aj teplo, ale zníženie nákladov pre ostatných vlastníkov sa neprejaví. Ešte mám jednu otázku. Tento priestor je vlastne výklenkom chodby pred mojim bytom, kde nie je radiátor. Môže byť považovaný za vykurovaný?
Ide o prenájom časti spoločných priestorov. Ak sa nejakým spôsobom rozpočítava teplo aj na spoločné priestory, výsledok bude pri jeho vyúčtovaní. Nemusí sa to odraziť v tvojej zmluve.
0 0
dajada dajada

dajada je offline (nepripojený) dajada

slavica Pozri príspevok
A nebolo by lepšie, keby ti pripočítal plochu tohto výklenku k celkovej ploche bytu? Platila by si tak do FO aj za teplo, ako keby si mala o to väčší byt...mám taký jeden prípad, ale je to so súhlasom 2/3 vlastníkov ....a neviem aký prenájom chce za to od teba ? To predsa nemá asi vlastné soc. zariadenie,nebude ti to slúžiť zrejme ako sklad...správca to bude priznávať aj ako príjem z prenájmu? Navrhni mu radšej tento spôsob
Veď si tam hádam nejdeš otvoriť kaderníctvo
Pôvodne sme sa dohodli, že to odkúpim. Je nás asi takých bytov 8 a ostatní vlastníci nám odkúpenie odsúhlasili ešte vlani. Nič sa nedialo a teraz nám prišli nájomné zmluvy. Že predaj by bol komplikovaný vzhľadom na podpisy ostatných vlastníkov, ktorí by vraj museli podpísať každému z nás kúpnu zmluvu. Ja tam nechcem žiadnu prevádzku, len si o tie 3m2 zväčším byt. Ak to naozaj ako tvrdí náš správca nejde predať ani ako bytový, ani ako nebytový priestor, na tej zmluve o prenájme ma zaráža, že je vyčíslená cena za teplo podľa ceny minulého roka. Lebo si to predstavujem tak, že zaplatím za prenájom do FO a za teplo podľa vyúčtovania za daný rok - teda v tomto prípade za rok 2009. Potom by sa aj ostatným vlastníkom mala znížiť plocha spoločných vykurovaných priestorov. Podľa tejto zmluvy mi to ale vychádza, že teplo budeme všetci platiť tak ako doteraz, len ten náš poplatok sa odvedie do FO. Správca to vraj nemusí priznávať ako príjem za prenájom a bude to ukladať do nášho FO. Cenu za prenájom schválili rovnaku ako platíme do FO za 1m2 - u nás 10 Sk. Je toto správny postup? Som rada Vašim názorom, lebo viac hláv viac rozumu. Díky
Naposledy upravil dajada : 02.08.09 at 09:37
0 0
martahu martahu

martahu je offline (nepripojený) martahu

Ja by som sa chcela opytať či musí platiť aj za prenajom aj do FO keĎ už raz platí do FO za byt pretože je ten priestor/večierka/ v dome kde býva? a či prenajom je primerany platí za 19m2 mesačne 33eur.Za elektrinu a vodu platí zvlášť. do FO nič.Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať